IKEA w Polsce stawia na zieloną energię

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Coraz więcej, przede wszystkim światowych marek stawia na zieloną energią. W Polsce znakomitym przykładem jest IKEA, która w tym roku, dzięki inwestycjom w OZE, stanie się niezależna energetycznie.

ikea-logoW wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Karol Gobczyński, menedżer ds. energii i klimatu IKEA Group w Polsce zapowiedział, że jeszcze w tym roku IKEA będzie niezależna energetycznie – firma będzie wytwarzać 473 GWh energii elektrycznej rocznie oraz ok. 327 GWh energii cieplnej . Na dzień dzisiejszy szwedzka firma posiada w naszym kraju cztery farmy wiatrowe – do końca tego roku zostaną otwarte jeszcze dwie; w trzech sklepach i centrum dystrybucji wykorzystywane są pompy ciepła, a w zakładach funkcjonują kotły na biomasę.

IKEA wspiera zieloną energię nie tylko na naszym rynku – według globalnych planów, marka tylko w samym 2015 roku wyda na zielone inwestycje 1,5 mld euro. W ramach strategii Grupy znalazły się takie cele, jak zakup 314 turbin wiatrowych w 9 krajach, czy zakup 700 tys. paneli słonecznych.

Wraz z Fundacją IKEA, firma przeznaczy 1 mld euro na szybszy rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz pomoc społecznościom, które są poszkodowane przez zmiany klimatyczne. Poza Polską, IKEA prowadzi zielone inwestycje w Danii, Kanadzie, USA, Szwecji, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz