wakacje odłączanie urządzeń

Jedziesz na wakacje? Wyłącz urządzenia w domu!

Nastał czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim oddamy się beztroskiemu wypoczynkowi, musimy się jednak do niego solidnie przygotować. Należy pamiętać nie tylko o tym, co ze sobą zabieramy, ale też o tym, co… zostawiamy. W naszym domu nieustannie pracują dziesiątki urządzeń, a każde z nich zużywa prąd, gaz lub wodę. Aby zapewnić naszemu dobytkowi bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności, nie wystarczy dokładnie zamknąć drzwi – zalecane jest wyłączenie wszystkich urządzeń i instalacji w domu. W ten sposób nie tylko będziemy mieli pewność, że nie zagrażają nam nieprzewidziane wypadki, ale też zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Uwaga, burze! Nie zostawiaj wtyczek w gniazdkach

Wyłączenie wszystkich działających urządzeń jest ważne szczególnie w przypadku długich wyjazdów. Nie trzeba wspominać o oczywistości wyłączenia takich sprzętów, jak telewizor, komputer, telefon, router, dekoder itp. Ale urządzenia te pracują nawet wtedy, gdy z nich bezpośrednio nie korzystamy - w trybie czuwania (standby), sygnalizowanym zwykle czerwonym punktem, także zużywają prąd.

Najlepiej więc całkowicie odłączyć je od sieci elektrycznej, wyciągając wtyczkę z gniazda. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na zużyciu prądu, ale także uchronimy je przed uszkodzeniami. Lato to okres obfitujący w burze, które są wielkim zagrożeniem dla naszych sprzętów. Piorun może dostać się do naszego mieszkania poprzez sieci elektryczne, anteny telewizyjne, instalacje internetowe i telefoniczne, a wtedy uszkodzić może wszystkie urządzenia do nich podłączone! Należy pamiętać, że piorunochrony nie stanowią zupełnej ochrony przed skutkami burzy.

Niech sprzęty nie pracują w pustym domu

Oprócz dużych urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień, w naszym mieszkaniu działa także szereg innych, których istnienia często sobie nawet nie uświadamiamy. One również czerpią energię elektryczną. Co zrobić, by nie musiały pracować dla nikogo, niepotrzebnie podwyższając nasze rachunki za prąd?

W takiej sytuacji warto wyłączyć w całym domu „korki”, czyli odłączyć od zasilania wszystkie obwody elektryczne. Jeśli w naszej lodówce pozostawiamy spore zapasy, bezpiecznik odpowiadający za obwód ją zasilający powinniśmy zostawić włączony. Niektóre lodówki mają opcję ustawienia trybu wakacyjnego, w którym zużywają znacznie mniej energii niż zwykle. Mając w perspektywie długi wyjazd, najlepiej po prostu nie zostawiać w lodówce czy zamrażarce zapasów i wyłączyć te sprzęty.

Powinniśmy zostawiać włączone tylko te urządzenia, których działanie pod naszą nieobecność jest absolutnie konieczne, na przykład alarmy.

Wyłącz gaz i wodę - niech sąsiedzi śpią spokojnie

Nie powinniśmy również zapominać o zamknięciu głównych zaworów wodociągowych i gazowych. Nie zawsze wystarczy zakręcenie kurków kranu czy kuchenki. Zamykając główne zawory, mamy całkowitą pewność, że nasz dom będzie bezpieczny - z instalacji gazowej nie ulotni się gaz, który może spowodować wybuch, a krany i spłuczki nie będą przeciekać, grożąc zalaniem dobytku naszego i sąsiadów. Zamknąć należy też zawory ogrzewania, jak i również zakręcić kurki kaloryferów.

Wyłączone sprzęty – spokojne wakacje

Wyjeżdżając na letni wypoczynek, warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie domu na czas naszej nieobecności. Musimy pamiętać o wyłączeniu wielu urządzeń i instalacji, ale ten wysiłek zdecydowanie nam się opłaci. Zaoszczędzimy sporo pieniędzy na energii niezbędnej do pracy wielu sprzętów – pracy, z której i tak nie skorzystamy. Zagwarantujemy też swoim domowym sprzętom bezpieczeństwo od nieprzewidzianych wypadków, o które w burzowym sezonie nietrudno. I co najważniejsze – nam samym zapewnimy spokojne wakacje bez zmartwień.

A jeśli nigdzie w najbliższym czasie nie wyjeżdżamy, to i tak warto oszczędzać energię: Jak oszczędzać prąd w upalne dni? Nasz poradnik!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments