Jedziesz na wakacje? Wyłącz urządzenia w domu!

0 /5
(Ocen: 0)

domek z kablaNastał czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim oddamy się beztroskiemu wypoczynkowi, musimy się jednak do niego solidnie przygotować. Należy pamiętać nie tylko o tym, co ze sobą zabieramy, ale też o tym, co… zostawiamy. W naszym domu nieustannie pracują dziesiątki urządzeń, a każde z nich zużywa prąd, gaz lub wodę. Aby zapewnić naszemu dobytkowi bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności, nie wystarczy dokładnie zamknąć drzwi – zalecane jest wyłączenie wszystkich urządzeń i instalacji w domu. W ten sposób nie tylko będziemy mieli pewność, że nie zagrażają nam nieprzewidziane wypadki, ale też zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

Uwaga, burze! Nie zostawiaj wtyczek w gniazdkach

Wyłączenie wszystkich działających urządzeń jest ważne szczególnie w przypadku długich wyjazdów. Nie trzeba wspominać o oczywistości wyłączenia takich sprzętów, jak telewizor, komputer, telefon, router, dekoder itp. Ale urządzenia te pracują nawet wtedy, gdy z nich bezpośrednio nie korzystamy – w trybie czuwania (standby), sygnalizowanym zwykle czerwonym punktem, także zużywają prąd. Najlepiej więc całkowicie odłączyć je od sieci elektrycznej, wyciągając wtyczkę z gniazda. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na zużyciu prądu, ale także uchronimy je przed uszkodzeniami. Lato to okres obfitujący w burze, które są wielkim zagrożeniem dla naszych sprzętów. Piorun może dostać się do naszego mieszkania poprzez sieci elektryczne, anteny telewizyjne, instalacje internetowe i telefoniczne, a wtedy uszkodzić może wszystkie urządzenia do nich podłączone! Należy pamiętać, że piorunochrony nie stanowią zupełnej ochrony przed skutkami burzy.

Niech sprzęty nie pracują w pustym domu

Oprócz dużych urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień, w naszym mieszkaniu działa także szereg innych, których istnienia często sobie nawet nie uświadamiamy. One również czerpią energię elektryczną. Co zrobić, by nie musiały pracować dla nikogo, niepotrzebnie podwyższając nasze rachunki? W takiej sytuacji warto wyłączyć w całym domu „korki”, czyli odłączyć od zasilania wszystkie obwody elektryczne. Jeśli w naszej lodówce pozostawiamy spore zapasy, bezpiecznik odpowiadający za obwód ją zasilający powinniśmy zostawić włączony. Niektóre lodówki mają opcję ustawienia trybu wakacyjnego, w którym zużywają znacznie mniej energii niż zwykle. Mając w perspektywie długi wyjazd, najlepiej po prostu nie zostawiać w lodówce czy zamrażarce zapasów i wyłączyć te sprzęty. Powinniśmy zostawiać włączone tylko te urządzenia, których działanie pod naszą nieobecność jest absolutnie konieczne, na przykład alarmy.

Wyłącz gaz i wodę – niech sąsiedzi śpią spokojnie

Nie powinniśmy również zapominać o zamknięciu głównych zaworów wodociągowych i gazowych. Nie zawsze wystarczy zakręcenie kurków kranu czy kuchenki. Zamykając główne zawory mamy całkowitą pewność, że nasz dom będzie bezpieczny – z instalacji gazowej nie ulotni się gaz, który może spowodować wybuch, a krany i spłuczki nie będą przeciekać, grożąc zalaniem dobytku naszego i sąsiadów. Zamknąć należy też zawory ogrzewania, jak i również zakręcić kurki kaloryferów.

Wyłączone sprzęty – spokojne wakacje

Wyjeżdżając na letni wypoczynek warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie domu na czas naszej nieobecności. Musimy pamiętać o wyłączeniu wielu urządzeń i instalacji, ale ten wysiłek zdecydowanie nam się opłaci. Zaoszczędzimy sporo pieniędzy na energii niezbędnej do pracy wielu sprzętów – pracy, z której i tak nie skorzystamy. Zagwarantujemy też swoim domowym sprzętom bezpieczeństwo od nieprzewidzianych wypadków, o które w burzowym sezonie nietrudno. I co najważniejsze – nam samym zapewnimy spokojne wakacje bez zmartwień.

A jeśli nigdzie w najbliższym czasie nie wyjeżdżamy, to i tak warto oszczędzać energię: Jak oszczędzać prąd w upalne dni? Nasz poradnik!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Z enerad.pl związana jest od prawie 10 lat - od samego początku współpracy specjalizuje się w tematach związanych z prądem i gazem. W ostatnich latach rozszerza swoją wiedzę w temacie odnawialnych źródeł energii oraz transformacji energetycznej w Polsce, jak i na świecie. Nieustannie rozwija się w SXO oraz marketingu internetowym. Uwielbia psy, dobre kino, historię oraz czytanie książek.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments