Klimatyzacja do domu 100 m2 - cena i parametry

Klimatyzacja do domu 100 m2 - cena i parametry

Dom jednorodzinny to niejednokrotnie gwarancja komfortu, niezależności i prywatności, którą jest w stanie zapewnić tego rodzaju nieruchomość. Celem korzystania z pełni zalet domu warto zadbać także o montaż efektywnych instalacji zaspokajających potrzeby domowników. Jedną z takich potrzeb jest utrzymywanie komfortu termicznego w pomieszczeniach, a to z kolei skłania wielu właścicieli nieruchomości do inwestycji w klimatyzator. Jaką klimatyzację do domu 100 m2 wybrać? Ile kosztuje taka instalacja i jak dobrać jej moc do powierzchni budynku?

Klimatyzacja w domu - czy jest potrzebna?

Zasadność inwestycji w zakup wybranego urządzenia bądź montaż instalacji zazwyczaj podyktowany jest indywidualnymi oczekiwaniami lub potrzebami użytkownika. Niekiedy jednak potrzeby te mogą pozostawać nieuświadomione ze względu na niedostateczne zorientowanie w możliwościach czy cechach danego urządzenia. W przypadku klimatyzacji do domu istnieje wiele argumentów uzasadniających montaż takiej instalacji w zabudowie jednorodzinnej. Trzeba jednak pamiętać również o aspektach funkcjonowania klimatyzacji, które sprawiają, że w niektórych sytuacjach montaż klimatyzatora w domu może wymagać uwzględnienia dodatkowych zmiennych. Czynnikami, które będą natomiast przemawiać za zasadnością instalacji klimatyzacji w domu są między innymi:

 • Możliwość płynnej regulacji temperatury w pomieszczeniach - wiele nowoczesnych klimatyzatorów oferuje funkcję automatycznej regulacji temperatury w przypadku wykrycia przez czujnik zmian w stosunku do ustalonego poziomu. Oczywiście takiej regulacji użytkownik może dokonywać również samodzielnie. Utrzymywanie komfortu temperaturowego w domu to najważniejsza zaleta klimatyzacji wpływająca na samopoczucie i zdrowie mieszkańców;
 • Alternatywne źródło ogrzewania - klimatyzacja z funkcją grzania pozwala w razie potrzeby wykorzystywać instalację także w charakterze dodatkowego źródła ciepła. Co więcej, istnieją sytuacje, w których klimatyzacja sprawdzi się również jako podstawowa instalacja grzewcza. Warto wiedzieć, że miesięczny koszt ogrzewania domu klimatyzacją może być nawet dwukrotnie niższy od ogrzewania budynku gazem. Funkcja ta sprawia, że inwestycja w klimatyzację w domu może zwrócić się szybciej niż zakładano;
 • Dbałość o wysoką jakość powietrza - takie funkcje klimatyzacji, jak oczyszczanie, nawilżanie, jonizacja, a nawet dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach sprawiają, że montaż klimatyzatora w domu może istotnie polepszyć jakość życia jego mieszkańców. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików, osób o obniżonej odporności, czy cierpiących na schorzenia dróg oddechowych. Wysoka jakość powietrza w domu nie pozostaje oczywiście bez znaczenia również dla zdrowia i komfortu życia osób zdrowych;
 • Redukcja poziomu hałasu i zanieczyszczeń z zewnątrz - klimatyzacja zamontowana w domu, którego lokalizacja naraża mieszkańców na głośne dźwięki dochodzące z okolicy lub zanieczyszczenia związane na przykład z bliskością jezdni, pozwala zredukować wpływ tych czynników poprzez brak konieczności otwierania okien celem regulacji temperatury wewnątrz budynku. Odpoczynek w zbyt wysokiej temperaturze i przy akompaniamencie uciążliwego hałasu może być mocno utrudniony. Klimatyzacja w domu niweluje te problemy.
Jako argumenty przeciw instalacji klimatyzacji w domu często podaje się zbytnie wysuszanie powietrza w pomieszczeniach, a także szkodliwy wpływ grzybów i pleśni rozwijających się w urządzeniu i przewodach instalacyjnych. Trzeba jednak wiedzieć, że nowoczesne klimatyzatory nie tylko nie wysuszają, ale nawet regulują nawilżenie powietrza w domu, a dodatkowo w znacznym stopniu redukują rozwój groźnych drobnoustrojów. Warto jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzatorów i zlecaniu ich serwisowania, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków działania klimatyzacji.

Jaka klimatyzacja do domu 100 m2?

Z raportu podsumowującego wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2023 roku przez serwis Oferteo wynika, że najchętniej budowane przez polskich inwestorów w 2022 roku domy miały powierzchnię od 101 do 150 m2. Co więcej, analiza rynku nieruchomości wskazuje, że Polacy sukcesywnie budują coraz mniejsze domy. Nie dziwi zatem fakt, że pojawia się wiele zapytań dotyczących parametrów instalacji, które zagwarantują ich efektywność w budynku o powierzchni około 100 m2. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów. Zatem jaka klimatyzacja do domu 100 m2 będzie odpowiednia? Na jaki rodzaj instalacji się zdecydować?

Pierwszą decyzją jaką należy podjąć najlepiej w wyniku konsultacji z firmą montującą klimatyzacje, będzie dobór odpowiedniego typu instalacji. W tym obszarze do wyboru są zazwyczaj trzy opcje:

 • Klimatyzacja typu split;
 • Klimatyzacja typu multi-split;
 • Klimatyzacja typu monoblock.

Do domu o powierzchni około 100 m2 najczęściej rekomenduje się klimatyzację typu multi-split. Dlaczego? Ponieważ instalacja składa się wówczas z jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, które można zamontować w różnych pomieszczeniach domu, co zagwarantuje komfort termiczny w każdym z nich. Klimatyzacja typu split natomiast sprawdzi się wówczas, kiedy inwestorowi zależy na ochładzaniu (lub ogrzewaniu) tylko jednego pomieszczenia, na przykład salonu połączonego z aneksem kuchennym. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, gdyż komfort temperaturowy podczas snu to jedna z najważniejszych potrzeb osób inwestujących w klimatyzację i efektywność jej funkcjonowania w sypialniach jest bardzo pożądana. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku klimatyzacji monoblock, która składa się z jednej jednostki wewnętrznej z odprowadzeniem powietrza do okna.

Klimatyzacja multi-split do domu

Klimatyzacja multi-split do domu; Źródło: portcityair.com.au

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę instalując klimatyzację w domu o powierzchni 100 m2, jest dobór konstrukcji jednostek wewnętrznych do potrzeb, preferencji estetycznych lub możliwości architektonicznych pomieszczeń, w których będą one instalowane. Oprócz standardowych urządzeń montowanych na ścianie, inwestor może zdecydować się na klimatyzator przypodłogowy lub na przykład klimatyzator typu konsola. Są to urządzenia polecane do niewielkich pomieszczeń, posiadających nieregularną konstrukcję ścian, skośny sufit lub inne czynniki utrudniające montaż standardowej jednostki wewnętrznej.

Jeżeli dom dysponuje dużą przestrzenią dzienną, inwestor może rozważyć zastosowanie klimatyzatora kasetonowego montowanego w suficie. Jest to rozwiązanie cenione za jego estetyczne aspekty, gdyż pozwala pozbyć się widocznej jednostki wewnętrznej na ścianie pomieszczenia. Coraz większą popularnością cieszą się także klimatyzacje kanałowe pozwalające utrzymać komfort termiczny w wielu pomieszczeniach z wykorzystaniem przewodów wentylacyjnych. Jest to jednak rozwiązanie, które stosuje się najczęściej w dużych powierzchniowo obiektach. Ważne, aby przy wyborze typu klimatyzatora pamiętać, że w różnych pomieszczeniach domu można zastosować różne jednostki wewnętrzne dostosowane do potrzeb budynku.

Klimatyzacja do domu 100 m2 - jakie funkcje?

Nowoczesne klimatyzatory oprócz wspomnianych wyżej możliwości ogrzewania, oczyszczania, czy sukcesywnej wymiany powietrza wyposażane są w wiele przydatnych funkcji. W domu o powierzchni 100 m2 z pewnością przydatne okaże się zdalne sterowanie klimatyzatorami za pomocą pilota lub aplikacji. Ta druga pozwala korzystać z urządzenia nawet wtedy, gdy jego użytkownik znajduje się poza domem. Powrót w upalny dzień do przyjemnie schłodzonych wnętrz z pewnością doceni wielu. Warto także, aby każdy domownik wiedział, jak działa klimatyzacja, by mógł w pełni cieszyć się możliwościami instalacji z korzyścią dla swojego komfortu i zdrowia. Z pewnością przydatne będą zatem takie funkcje jak:

 • Automatyczna regulacja temperatury powietrza do pożądanego poziomu (warto zsynchronizować pod tym kątem pomieszczenia przechodnie, by uniknąć wystawiania organizmu na nagłe, znaczące zmiany temperatur);
 • Tryb cichej pracy szczególnie przydatny podczas snu;
 • Ustawianie mocy nawiewu pozwala korzystać z klimatyzatora zgodnie z własnymi preferencjami;
 • Ustawienie kierunku nawiewu za pomocą ruchomych żaluzji wbudowanych w jednostce zewnętrznej;
 • Zaprogramowanie czasu pracy i wyłączenia klimatyzacji dzięki funkcji “TIMER” pozwala spersonalizować działanie instalacji i oszczędzać zużywany przez nią prąd.

Moc klimatyzacji do domu 100 m2 - jak duża?

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę planując inwestycję w klimatyzację do domu o powierzchni około 100 m2, jest łączna moc systemu, która pozwoli na efektywne korzystanie z jego wszystkich funkcji. Choć zarówno producenci klimatyzatorów, jak i ich instalatorzy często udzielają ogólnodostępnych porad w tym obszarze, to warto pamiętać, że każdy przypadek jest inny i powierzchnia domu nie zawsze musi stanowić jedyną zmienną podczas doboru optymalnej mocy klimatyzacji. Niewiele osób wie bowiem, że istotna w tym procesie jest także powierzchnia okien w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz kierunek ich wystawy. Zasada jest w tym kontekście następująca (Źródło: Daikin.pl):

 • Wystawa południowo - wschodnia - 133 W na 1 m2 okien
 • Wystawa południowo - zachodnia - 243 W na 1 m2 okien
 • Wystawa zachodnia - 299 W na 1 m2 okien
 • Wystawa południowo - wschodnia - 180 W na 1 m2 okien
 • Wystawa północno - zachodnia - 180 W na 1 m2 okien
Ogólnie przyjętą zasadą jest szacowanie 0,1 kW mocy chłodniczej klimatyzacji na 1 metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia. Z prostych obliczeń wynika zatem, że łączna moc klimatyzacji do domu 100 m2 powinna oscylować w granicach 10 kW.

Wskazane powyżej czynniki dodatkowe, które oprócz powierzchni budynku należy wziąć pod uwagę szacując optymalną moc chłodniczą sprawiają, że zastosowanie uniwersalnego przelicznika 0,1 kW na 1 m2 może okazać się nieefektywne w niektórych przypadkach. Widać także, że moce jednostek wewnętrznych instalowanych w poszczególnych pomieszczeniach mogą być różne. Ze względu na bezpośredni wpływ mocy klimatyzacji na jej wydajność oraz opłacalność całej inwestycji ważne jest, aby jej dobór pozostawić specjalistom, którzy przeprowadzą audyt i dokonają niezbędnych pomiarów. Wynikiem tych analiz jest zazwyczaj przedstawienie klientowi kosztorysu przedsięwzięcia wraz z kilkoma opcjami modeli klimatyzatorów do wyboru.

Koszt klimatyzacji do domu 100 m2 - od czego zależy?

Właściciele domów jednorodzinnych planując inwestycję w zakup i montaż systemu klimatyzacji zazwyczaj uważają, że ostateczne koszty przedsięwzięcia będą uzależnione przede wszystkim od powierzchni ich nieruchomości. Między innymi z tego względu posiadacze domów o powierzchni 100 m2 mogą sądzić, że instalacja klimatyzacji będzie kosztować ich mniej niż właścicieli budynku o powierzchni na przykład 150 m2. Czy tak jest w istocie? Okazuje się, że nie zawsze. Istnieje bowiem kilka czynników niezwiązanych bezpośrednio z wielkością budynku, a mających wpływ na ostateczny koszt inwestycji w klimatyzację domową. Należą do nich takie aspekty jak:

 • Stopnia zaawansowania technologicznego systemu klimatyzacji;
 • Wymagań instalacyjnych klimatyzatorów;
 • Producenta jednostki zewnętrznej i jednostek wewnętrznych;
 • Ilości jednostek wewnętrznych i zewnętrznych w systemie;
 • Zastosowanych w urządzeniu funkcji dodatkowych;
 • Designu, koloru i jakości materiałów użytych w konstrukcji klimatyzatora;
 • Typu jednostek wewnętrznych (ścienna, podłogowa, konsola itd.);
 • Rodzaju samej klimatyzacji.

Osobną kwestią kształtującą koszty klimatyzacji dla domu o powierzchni 100 m2, jest cena montażu klimatyzacji w budynku o tej wielkości. Czynnikami wpływającymi na ten aspekt będzie z pewnością stopień skomplikowania instalacji, ilość jednostek koniecznych do zamontowania, odległość jednostek wewnętrznych od jednostki zewnętrznej, ilość przewiertów przez ściany, wysokość na jakiej będą montowane urządzenia. Nie bez znaczenia jest też odległość domu klienta od siedziby instalatora. Firmy montujące klimatyzacje najczęściej udostępniają cenniki standardowe i wykaz wchodzących w ich zakres prac oraz materiałów montażowych. Indywidualna ocena warunków instalacyjnych w nieruchomości klienta pozwala zazwyczaj oszacować, czy w jego przypadku taki cennik będzie miał zastosowanie, czy inwestor powinien przygotować się na dodatkowe koszty początkowe inwestycji w domową klimatyzację.

Klimatyzacja do domu 100 m2 - cena i przykładowe modele

Konfiguracja, typ i rodzaj klimatyzacji, jaki znajdzie zastosowanie w domu o powierzchni około 100 m2 uzależnione są również od układu przestrzennego pomieszczeń w nieruchomości. Niektórym inwestorom będzie zależało na użytkowaniu klimatyzatorów w trzech pomieszczeniach o podobnej powierzchni, inni będą chcieli schładzać powietrze w dużej, otwartej przestrzeni, a jeszcze inni będą potrzebowali kombinacji jednego klimatyzatora o większej mocy i dwóch o niższych mocach (np. do sypialni). Zaproponowanie przykładowych zestawów klimatyzacji bez znajomości potrzeb, oczekiwań i planu nieruchomości jest zatem trudne, jednak celem nakreślenia zakresu cen klimatyzacji do domu 100 m2 przedstawione zostały poniżej trzy opcje takich instalacji.

1. Klimatyzacja multi-split LG MU3R21 + 3 x PC09SK - cena ok. 14 600 zł

Propozycja od firmy LG to przykład instalacji, która ma pracować w trzech pomieszczeniach o podobnej powierzchni i wystawie okien. Mogą to być na przykład trzy duże sypialnie. Zestaw składa się z jednostki zewnętrznej (wydajność chłodnicza 6,2 kW) oraz trzech jednostek wewnętrznych o takiej samej mocy chłodniczej - 2,5 kW. Do każdej z jednostek wewnętrznych dołączony jest osobny pilot do sterowania klimatyzacją. Wśród licznych zalet urządzeń od marki LG warto wymienić niski poziom generowanego hałasu, samoczyszczenie się urządzeń, zaawansowane filtry, czterokierunkowy w pełni sterowalny nawiew, a także wbudowany moduł WiFi, który pozwala łączyć się z klimatyzacją za pomocą aplikacji. Zastosowanie czynnika chłodniczego R32, że funkcjonowanie instalacji jest przyjazne dla środowiska naturalnego.

Klimatyzacja LG multi-split

Klimatyzacja LG multi-split; Źródło: warmandcold.pl

2. Klimatyzacja Multi AUX FREEDOM AUX-M3-27LCLH + 2 x AUX-07FH/I + AUX-18FH/I - cena ok. 12 000 zł

Zestaw od firmy AUX to świetny przykład konfiguracji klimatyzacji montowanej w większości domów posiadających pomieszczenia o zróżnicowanych powierzchniach. Instalacja składa się tu z jednostki zewnętrznej o mocy chłodniczej 7,9 kW, jednostki wewnętrznej o mocy 5,2 kW, którą można zamontować w dużej, otwartej przestrzeni dziennej oraz dwóch jednostek wewnętrznych o mocach 2,0 kW, które z kolei doskonale sprawdzą się w sypialniach lub domowym biurze. Takie zróżnicowanie mocy wszystkich elementów systemu pozwala cieszyć się jego efektywnością w każdym pomieszczeniu, w którym pożądana jest regulacja temperatury powietrza oraz dbałość o jego wysoką jakość. Klimatyzacja AUX gwarantuje dodatkowo wysoką energooszczędność, funkcję autodiagnostyki, a także przeciwdziałanie powstawaniu grzybów i pleśni i instalacji.

Klimatyzacja multi AUX Freedom

Klimatyzacja AUX Freedom multi-split; Źródło: dmuchamy.pl

3. Klimatyzator kasetonowy Haier Cassette ABH105H1ERG - cena ok. 15 000 zł

Alternatywą dla klimatyzacji multi-split z kilkoma ściennymi jednostkami wewnętrznymi może być klimatyzator kasetonowy montowany w suficie, taki jak na przykład Haier Cassette. Wskazana wyżej propozycja to jednostka zewnętrzna oraz jeden klimatyzator kasetonowy o mocy 9,5 kW i obwodowym przepływie powietrza. Taka klimatyzacja polecana jest do dużych, otwartych powierzchni więc jeżeli inwestor posiada nieruchomość o takim układzie, tego typu instalacja może okazać się w jego przypadku optymalna. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w zestaw klimatyzatorów kasetonowych o niższych mocach chłodniczych i zamontować je w mniejszych pomieszczeniach. Największymi zaletami propozycji od firmy Haier są wysoka estetyka instalacji, ekologiczny czynnik chłodniczy R32 oraz najskuteczniejsze rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniach.

Klimatyzator kasetonowy Haier Cassette

Klimatyzator kasetonowy Haier Cassette; Źródło: dmuchamy.pl

Koszt klimatyzacji do domu 100 m2 - jak zapłacić mniej?

Biorąc pod uwagę ceny przykładowych zestawów klimatyzacji do domu 100 m2 oraz fakt, że inwestor musi doliczyć do nich koszty montażu instalacji, które zazwyczaj opiewają na kwoty kilku tysięcy złotych, przedsięwzięcie wyposażenia nieruchomości w system klimatyzacji może być sporym wyzwaniem dla budżetu. Nie dziwi zatem szukanie oszczędności w ramach tej inwestycji. Oprócz wyboru firmy montującej klimatyzację, która zaproponuje atrakcyjne aczkolwiek realne warunki finansowe współpracy i zakupu urządzeń, z których funkcji domownicy rzeczywiście będą korzystać, warto pamiętać o możliwościach, jakie w zakresie oszczędności mogą przynieść dofinansowania do klimatyzacji. Obecnie o pozyskanie środków finansowych wspierających inwestycję w system klimatyzacji można się starać w ramach programów:

W przypadku ulgi termomodernizacyjnej warto wiedzieć, że obecnie uzyskanie dotacji może wymuszać konieczność poproszenia o indywidualna interpretację Krajową Informację Skarbową. Wynika to z faktu braku uwzględnienia klimatyzatorów w zakresie instalacji, które można odliczyć w ramach tej ulgi. Okazuje się jednak, że klimatyzacja jako pompa ciepła powietrze-powietrze powinna być traktowana w tym kontekście tożsamo. Niedawno KIS wydała interpretację wskazującą na możliwość odliczenia zakupu i montażu klimatyzatora z funkcją grzania zasilanego z instalacji fotowoltaicznej, gdyż inwestycja ta wyczerpuje zadania zgodne z ustawowymi celami termomodernizacji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments