ESG Polska Moc Biznesu

Kongres ESG Polska Moc Biznesu 2022 za nami!

Wyjątkowe wydarzenie – tegoroczna edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu już za nami. Trzy sceny poświęcone środowisku, społeczeństwu i gospodarce oraz związane z nimi wystąpienia, Power Speech i debaty przyciągnęły setki uczestników na Stadionie Narodowym oraz przyniosły miliony odsłon w kanałach on-line. Zapraszamy do relacji z wydarzenia.

Śniadanie prasowe i ważne inicjatywy dla polskich przedsiębiorców

Przed wydarzeniem głos zabrał Premier Mateusz Morawiecki oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Artur Soboń. Premier zwrócił uwagę m.in. na to, że wojna, choć wprowadziła niepewność, zmusiła też do zmian i rozwoju, których efektem ma być uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

Podczas śniadania prasowego, Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaprezentował projekt Inicjatywy Ustawodawczej “Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce”. Rozwiązanie to miałoby przyczynić się do ułatwienia prowadzenia biznesu w Polsce dla małych przedsiębiorców. Obecnie, zryczałtowany ZUS stanowi znaczące obciążenie dla mikrobiznesów.

Jak podkreślał Adam Abramowicz:

Składka jest bardzo wysoka i ciągle rośnie. Tę składkę trzeba zapłacić bez względu na to, czy się zarobiło, czy nie. Nie stać na to przedsiębiorców. Nasz system jest oderwany od standardów europejskich. Jeden z punktów naszego programu to wprowadzenie dobrowolnego ZUSu wzorem z Niemiec.

Polska gospodarka w obliczu wojny w Ukrainie

W trakcie pierwszego panelu gospodarczego dyskutowano na temat wniosków, jakie polska gospodarka powinna wyciągnąć z wojny w Ukrainie i kryzysu gospodarczego. Podkreślono również znaczenie odporności systemowej i cyberbezpieczeństwa, które w obliczu postępującej digitalizacji należy do kluczowych obszarów troski.

Jak zauważył Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa Microsoft:

Nawet bardzo duży gracz na rynku może stać się “pożytecznym idiotą.” Jako dostawca technologii skupiamy się na tym, w jaki sposób mądrze korzystać z jej dokonań. Technologia cyfrowa i doświadczenia ukraińskie pokazują, że jest jeszcze sporo do zmian, np. legislacyjnie. Niektóre kraje jak Litwa czy Estonia, utworzyły kopie całego swojego środowiska cybernetycznego – jestem za umiejscowieniem danych tak, aby nie można ich było namierzyć i zaatakować. W Ukrainie to się sprawdziło.

Oprócz tego, podczas panelu gospodarczego poruszono kwestie m.in. pozyskiwania funduszy na rozwój polskich firm, zmieniającej się rzeczywistości w Polsce i UE oraz raportowania ESG.

Społeczeństwo na Kongresie ESG 2022

Na scenie dotyczącej kwestii społecznych omawiano m.in. inicjatywy wsparcia związane z COVID-19 oraz wojną na Ukrainie czy wątki różnorodności, równości i różnic kulturowych w przestrzeni biznesowej. Dyskutowano również na temat kobiet XXI wieku, a głos zabrały m.in. Ewa Chodakowska, Małgorzata Ohme, Agata Śmieja czy Omenaa Mensah.

Na Kongresie kolejny raz nie zabrakło miejsca dla organizacji pożytku publicznego. Blisko 20 NGO-sów mogło przedstawić swój profil działalności i wymienić się opiniami oraz doświadczeniami. Scenę zatytułowaną “Ludzka Twarz Biznesu” otworzyła Barbara Socha - Sekretarz Stanu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej:

Rynek pracy w Polsce jest w szczególnej sytuacji, bo tak dobrych wskaźników odnoszących się do niskiej stopy bezrobocia nie było na przestrzeni ostatnich 30 lat. Jest do doskonały moment, aby wprowadzać praktyki przyjazne pracownikom.

Studio E - kwestie środowiska na Kongresie ESG 2022

Trzecią kluczową sekcją na Kongresie ESG Polska Moc Biznesu było “Środowisko”. Na poświęconej mu scenie dyskutowano m.in. na temat sposobów oszczędzania energii i znaczenia takich praktyk - nie tylko w czasie kryzysu energetycznego. Eksperci m.in. z Tauron Zielona Energia czy PKN Orlen poruszali również temat energii przyszłości, jaką jest OZE. Omawiano m.in. trendy w sektorze. Jako jeden z ważniejszych, Łukasz Beresiński - Dyrektor Departamentu Analiz Branżowych Bank Gospodarstwa Krajowego wskazał umowy PPA w fotowoltaice i nie tylko:

Pojawia się coraz więcej projektów opartych o umowy PPA, Power Purchase Agreement, czyli bezpośrednią umowę między wytwórcą energii a odbiorcą, głównie ze względu na to, że ceny, jakie można uzyskać są wyższe niż w kontraktach aukcyjnych. Spodziewamy się, że rynek PPA będzie się mocno rozwijał.

Oprócz tego omówiono wątki związane z inwestowaniem w ekologię przez biznes, elektromobilnością, dekarbonizacją ciepłownictwa czy gospodarką obiegu zamkniętego.

Jesteśmy dumni, że jako Patron Medialny Kongresu ESG Polska Moc Biznesu mogliśmy upowszechniać tak interesujące i ważne tematy. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami (m.in. nagraniami wystąpień online) z Konferencji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments