instalacja PV

Lego w całości przeszło na zasilanie zieloną energią

Sukcesywnie wzrasta liczba firm, które stawiają na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Do tego grona przedsiębiorstw dołączył właśnie duński gigant, czyli Lego. Mamy nadzieję, że za przykładem wielkich korporacji pójdą także nasze rodzime firmy.

Cel i inwestycje Lego w OZE

Od teraz Lego w 100% czerpie zapotrzebowanie energetyczne z odnawialnych źródeł energii. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu wielkiej elektrowni wiatrowej Burbo Bank znajdującej się na Morzu Irlandzkim, której moc wynosi 258 MW. Koncern posiada 25% udziałów elektrowni. Pozostała część należy do firmy energetycznej Dong i funduszu emerytalnego PKA.

Cel korzystania wyłącznie z zielonej energii firma założyła sobie pięć lat temu, a jego realizacja miała potrwać do 2020 roku. Jak widać, plan udało się zrealizować znacznie szybciej. Od 2012 roku Lego zainwestowało w OZE ponad 900 mln dolarów. Oprócz budowy elektrowni wiatrowej firma poprzez wprowadzenie nowych, energooszczędnych technologii zmniejszyła zużycie prądu o 1/6 w stosunku do roku 2014.

To nie koniec ambitnych planów duńskiej firmy. Jak zapewniają przedstawiciele Lego, w planach jest instalacja 20 tys. paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że z tego przedsięwzięcia uda się pozyskać około 6 GWh prądu rocznie.

Lego na upamiętnienie powyższego wydarzenia zbudowało ze swojej sztandarowej zabawki rekordowo wielką turbinę. Budowla składa się z 146 000 klocków i trafiła do księgi rekordów Guinessa.

Lego to nie jedyna firma stawiająca na OZE

Warto wiedzieć, że Lego nie jest jedyną wielką firmą, która postawiła na zieloną energię. Na ekologiczne rozwiązania postawili również tacy giganci jak: Apple, Facebook, Google oraz Ikea. Istnieje również sporo deklaracji innych wielkich przedsiębiorstw, żeby w niedługim czasie przejść na energię pochodzenia z OZE.

Światowy kierunek energetyczny a sytuacja w Polsce

Nie ma znaczenia, czy mówimy o państwach zachodu czy wschodu. Od USA po Chiny państwa stawiają na zieloną energię. Nawet Arabia Saudyjska, która całą gospodarkę opiera na ropie naftowej, zaczęła inwestować w energię odnawialną.

Inaczej sytuacja wygląda w Polsce, która idzie “pod prąd”. Na świecie inwestycje w energetykę węglową spadły o ponad połowę, a nasz rząd zainwestuje miliardy euro w węgiel. Łamane są przy tym unijne przepisy dotyczące wspierania odnawialnych źródeł energii Dodać trzeba, że za obecnych rządów weszła również tzw Ustawa wiatrakowa mocno uderzająca w energię wiatrową. W związku z powyższymi wydarzeniami, należy się liczyć z wielkimi karami nałożonymi na nasz kraj w związku z nadwyżkami emisji CO2.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments