LONGi stawia na ogniwa back contact

LONGi stawia na ogniwa w technologii Back Contact

LONGi, chiński producent modułów fotowoltaicznych, ma zamiar wdrożyć technologię ogniw z tylnym kontaktem (BC) w większej części swojej produkcji paneli. Prezes firmy, Zhong Baoshen, jest przekonany, że to technologia hybrydowego pasywowanego styku tylnego (HPBC) będzie w przyszłości kluczowym elementem zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa, którym on zarządza. „Longi ma bardzo jasny pogląd, że w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat ogniwa z kontaktem tylnym będą głównym nurtem ogniw z krzemu krystalicznego” – ogłosił Zhong Baoshen, prezes firmy LONGi.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. LONGi na przekór branży
  2. Trzy w jednym
  3. 110 GW

LONGi na przekór branży

W przypadku ogniw ze stykiem tylnym wszystkie elektrody są przesunięte z przodu ogniwa na tylną część, co minimalizuje zacienienie ogniw. Dzięki temu wydajność konwersji fotoelektrycznej jest nawet o kilkanaście procent większa. Technologię BC można łączyć z płytkami typu "P", z których produkcją LONGi radzi sobie dobrze.

Według Baoshena technologia ogniw TOPCon zapewnia tylko niewielką poprawę wydajności w porównaniu z osiągnięciami technologii PERC (wiodącej obecnie na rynku) i ma charakter przejściowy. Podejście LONGi jest przeciwne do tego, co obecnie forsuje branża – ta stawia na TOPCon.

W ogniwach fotowoltaicznych wykonanych w technologii PERC na dolnej powierzchni ogniwa znajduje się dodatkowa warstwa materiału odbijającego światło. Fotony, które nie w pełni zostały zaabsorbowane przez powłokę krzemową zostają ponownie odbite i trafia z powrotem w głąb ogniwa. Rezultatem tej technologii jest zwiększenie wydajności ogniwa poprzez zmniejszenie strat energii.

Z kolei ogniwa w technologii TOPCon wyróżniają się tym, że są wyposażone w dodatkowe warstwy krzemu. To zapewnia lepszy kontakt z elektrodami i zmniejsza straty energii.

Trzy w jednym

Technologię HPBC w swoich panelach fotowoltaicznych LONGi wprowadziła już jakiś czas temu, jednak nie ujawniła szczegółów na ten temat. Przypuszcza się jednak, że moduły z ogniwami HPBC mogą produkować więcej energii w warunkach wysokiej temperatury i przy słabym napromieniowaniu. W wersji od LONGi HPBC jest rozszerzeniem technologii IBC (Integrated Back Contact) typu p, łączącej w sobie zalety technologii PERC, TOPCon oraz właśnie IBC. W IBC złącze p-n oraz metalowe styki znajdują się z tyłu ogniwa. Dzięki temu ogniwo ma potencjalnie wyższą wydajność.

110 GW

W kontekście tych nowatorskich technologii warto zwrócić uwagę na ambitne plany firmy LONGi. Do końca br. firma zamierza osiągnąć łączną moc produkcyjną ogniw wynoszącą 110 GW. Podział tej mocy zaplanowano w następujący sposób – 30 GW to technologia TOPCon, a reszta to technologia BC.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments