Magazyn energii cena 2021 – jakie koszty inwestycji?

Magazyn energii cena 2021 – jakie koszty inwestycji?

Najważniejszym aspektem inwestycji w instalację pozyskującą energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, takich jak na przykład fotowoltaika, jest uzyskanie największej efektywności systemu poprzez optymalizację zużycia wyprodukowanego przez niego prądu. Doskonałym, choć nadal zbyt mało popularnym rozwiązaniem w tym zakresie, są magazyny energii, które pozwalają na dysponowanie energią w najbardziej dogodny dla gospodarstwa domowego, czy firmy sposób. Choć rozwiązanie to jest niezwykle korzystne w kontekście pomnażania oszczędności, a także ochrony środowiska, to niestety inwestycja w magazyn energii może stanowić obecnie spore wyzwanie dla budżetu. Od czego zależy cena magazynu energii? Ile dodatkowo należy zapłacić za montaż urządzenia? Sprawdziliśmy ceny magazynów energii w 2021 roku!

Ceny magazynów energii 2021 - od czego zależą?

Specjaliści rynku energii odnawialnej postulują, że magazyny energii nie należą do przyszłości branży, ale już teraz powinny stanowić nieodłączny element w planowaniu instalacji OZE. Magazyn energii w połączeniu z fotowoltaiką potrafi bowiem istotnie zwielokrotnić oszczędności, indywidualnie dopasować zużycie energii do trybu funkcjonowania gospodarstwa domowego lub firmy, a także zapewnić dodatkowe źródło prądu dla innych nowoczesnych technologii, takich jak choćby samochody elektryczne. Wszystkie te korzyści można czerpać jednak jedynie w przypadku odpowiedniego doboru akumulatora do mocy i wydajności instalacji. W przeciwnym razie inwestycja może zostać przeszacowana i magazyn energii będzie miał znacznie większą pojemność niż wolumen prądu, jaki jest w stanie wyprodukować instalacja, bądź w odwrotnej sytuacji, nie będzie on w stanie zmagazynować całości pozyskanej energii. Dlatego tak ważne jest dobranie kompatybilnego urządzenia o najkorzystniejszej konfiguracji.

Magazyn energii to urządzenie działające na tożsamych zasadach do innych baterii i akumulatorów wykorzystywanych na rynku technologicznym. Różnicą są tu zadania, jakie stawiane są przed akumulatorami współpracującymi w systemach pozyskiwania energii z OZE. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększanie efektywności i optymalizację wykorzystania prądu wytworzonego za pomocą fotowoltaiki. Magazyny energii muszą zatem charakteryzować się między innymi ponadprzeciętną wydajnością, dużą głębokością rozładowywania baterii, kompatybilnością z dostępnymi na rynku inwerterami, a także bezpieczeństwem użytkowania wykluczającym choćby przegrzewanie się urządzenia. Wszystkie te aspekty wpływają na fakt, że wysokiej jakości magazyny energii, wyprodukowane przez renomowanego producenta, to zazwyczaj wydatek rzędu od 15 do nawet 75 tys. zł w zależności od specyfikacji i konfiguracji urządzenia. Jakie zatem konkretnie aspekty wpływają na ceny magazynów energii w 2021 roku?

Technologia zastosowana w magazynie energii

Technologia, w której produkowane są magazyny energii na przestrzeni lat uległa sporym modyfikacjom, aby sprostać wymaganiom stawianym przed tego rodzaju urządzeniami. Od początku pojawienia się koncepcji magazynowania energii, stosowano w tym celu takie technologie produkcji baterii, jak: niklowo-kadmowa, kwasowo-ołowiowa, sodowo-siarkowa, czy wciąż popularna obecnie litowo-jonowa. Z tej ostatniej korzystają choćby tacy giganci, jak LG Chem. Ze względu na zdecydowanie ograniczony negatywny wpływ na środowisko (na przykład w porównaniu z bateriami niklowo-kadmowymi) oraz maksymalizację wydajności i bezpieczeństwa magazyny litowo-jonowe należą obecnie do jednych z droższych na rynku. Za gwarancję pomnażania oszczędności oraz możliwość optymalizacji zużycia energii warto jednak zapłacić więcej.

Najczęściej stosowaną obecnie technologią magazynowania energii, jest wykorzystywanie w tym celu akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LiFePO4). Charakteryzują się one jeszcze większą żywotnością niż baterie litowo-jonowe, a dodatkowo są od nich bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Ten rodzaj akumulatorów oprócz magazynów energii znajduje zastosowanie także w samochodach o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym. Wykorzystanie nowoczesnej technologii zazwyczaj idzie w parze wraz ze wzrostem kosztów produkcji, a co za tym idzie - samego urządzenia. Magazyny energii oparte o baterie LiFePO4 w swojej ofercie mają tacy giganci technologiczni, jak m.in. Tesla, BYD czy Fronius, którzy zostali ujęci w naszym rankingu producentów magazynów energii oraz rankingu magazynów energii.

Rodzaj magazynu energii

Pomimo tego, że największe korzyści użytkowania magazynów energii we współpracy z instalacją fotowoltaiczną uzyskują magazyny elektrochemiczne, to w kontekście gromadzenia energii wyróżniane są także inne ich rodzaje. Chodzi tu chociażby o magazyny termiczne, mechaniczne, elektryczne, czy chemiczne. Dla użytkownika indywidualnego lub przedsiębiorcy najbardziej opłacalne i dostępne są oczywiście te pierwsze, a więc magazyny elektrochemiczne. Również one różnią się jednak choćby rodzajem napięcia, co zazwyczaj znacząco wpływa na ich cenę. Dodatkowo, magazyny energii instalowane są w różnych systemach:

 • system prądu stałego DC - najczęściej wykorzystywany w podczas projektowania i montażu nowych instalacji PV;
 • system prądu zmiennego AC - świetnie sprawdza się w już istniejących instalacjach (wiatrowych lub PV), bez względu na ich moc i wielkość.

To, czy magazyn energii funkcjonuje w ramach systemu DC, czy AC również wpływa na jego ostateczną cenę, gdyż w zależności od zastosowanego rozwiązania, do kosztów należy doliczyć cenę kompatybilnego inwertera, bądź usługi modyfikacji już istniejącej instalacji.

Pojemność, a więc ilość modułów tworzących magazyn

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę magazynu energii jest jego moc pojemnościowa, a ta zależy od wielkości instalacji PV, jaka obsługuje zapotrzebowanie energetyczne inwestora. Magazyny energii mogą stanowić integralne urządzenie o określonej pojemności, bądź posiadać funkcję rozbudowywania tej wartości za pomocą kolejnych modułów. Większość producentów akumulatorów posiada w swojej ofercie moduł podstawowy, a cena całego systemu uzależniona jest wówczas od ilości tych urządzeń zastosowanych przez inwestora. Zakładając, że jeden moduł o mocy pojemnościowej 2,5 kWh to koszt 15 tys. zł, a instalacja PV jest w stanie wytwarzać nadwyżkę wolumenu energii, która potrzebuje baterii o pojemności co najmniej 7,5 kWh, to cenę podstawowego modułu zazwyczaj należy pomnożyć przez trzy. Dodatkowo dochodzi tu oczywiście cena odpowiedniego inwertera, który będzie w stanie wspierać efektywne działanie systemu, innych niezbędnych podzespołów, a także koszty usług montażowych. Należy pamiętać, że odpowiedni dobór pojemności magazynu energii może opóźnić lub przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Wydajność, żywotność i… design

Rynek nowoczesnych technologii zazwyczaj charakteryzuje się występowaniem zależności wyższej ceny do wyższej jakości produktu. W przypadku magazynów energii za lepsza specyfikację urządzenia, również najczęściej trzeba zapłacić więcej. W ostatecznych rozrachunku może się jednak okazać, że określone cechy charakteryzujące wybrany akumulator sprawią, że wyższy początkowy wkład w inwestycję, zaowocuje większymi oszczędnościami w przyszłości. Co zatem decyduje dodatkowo o cenie magazynu energii?

 • wydajność baterii i głębokość jej rozładowania - w tym aspekcie zawarty jest zarówno czas, przez jaki akumulator jest w stanie efektywnie działać bez konieczności ładowania (tu kluczową wartością jest głębokość rozładowania), a także czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora. Czynniki te zapewniają nie tylko wydajność systemu magazynowania, ale także komfort użytkowania i brak niespodziewanych przerw w jego funkcjonowaniu;
 • żywotność magazynu energii - przez tę cechę akumulatora rozumie się ilość cykli ładowania i rozładowywania akumulatora, a więc czas, przez który nie będzie on wymagał wymiany. W zależności od producenta urządzenia ilość wspomnianych cykli będzi wahała się w granicach od 6000 do 10 000, co w przeliczeniu gwarantuje od 25 do 30 lat żywotności akumulatora. Naturalnie specyfikacja ta będzie wpływała na cenę magazynu energii;
 • design i montaż - nie bez znaczenia dla osób inwestujących w systemy magazynowania energii, jest estetyka urządzeń i jakość użytych do ich produkcji materiałów. Chodzi tu oczywiście o minimalizację wizualnej ingerencji systemu w wygląd budynku. Dodatkowo, im łatwiejszy instalacja i możliwość montażu urządzenia zarówno na podłożu, jak i na ścianie, tym wyżej będzie ono cenione przez konsumentów.

Zaawansowanie technologiczne producenta i dostępność

Aspektem, który istotnie wpływa na cenę magazynu energii, jest niewątpliwie sam producent urządzenia, a właściwe jego doświadczenie, renoma i zaawansowanie technologiczne. Czynniki te wpływają choćby na takie cechy, jak niezawodność baterii, a także czasowy wymiar gwarancji, jaką producent oferuje na magazyn. Rozwój technologiczny marki zapewniający ważne aktualizacje systemu zarządzającego magazynem energii, a także perspektywy ulepszeń w jego efektywności sprawia, że za urządzenia bardziej renomowanych marek zazwyczaj trzeba zapłacić więcej. Niezwykle istotnym aspektem w kontekście kosztu instalacji magazynu energii, jest także jego dostępność. Jeżeli bowiem okaże się, że urządzenie trzeba sprowadzać z drugiego końca świata, a usługi serwisowe w ramach gwarancji dostępne są jedynie drogą wysyłkową, to cena magazynu energii może się okazać dużo wyższa niż w przypadku urządzenia o większej dostępności.

Magazyny energii dla domu - cena

Wciąż rynkiem magazynów energii, który cieszy się największą popularnością wśród inwestorów, jest rynek inwestorów prywatnych. Niestety cecha ta dotyczy przede wszystkim branży magazynowania energii w takich krajach, jak Niemcy, Austria, Włochy, czy Wielka Brytania. W Polsce zainteresowanie inwestycją w przydomowe akumulatory współpracujące z fotowoltaiką nadal znajduje się w fazie początkowej. Niewątpliwe główną przyczyną tego stanu rzeczy, są nadal bardzo wysokie ceny magazynów energii oraz w gruncie rzeczy niewielkie możliwości redukcji tych kosztów, na przykład poprzez dedykowane dofinansowania. Największe europejskie rynki w branży domowych magazynów energii przedstawia poniższy wykres zaprezentowany w raporcie European Market Outlook for Residential Battery Storage i przygotowany przez solarpowereurope.org:

Europejskie rynki magazynów energii 2019-2020

Źródło: European Market Outlook for Residential Battery Storage - solarpowereurope.org

Choć ceny magazynów energii dostępnych dla polskiego inwestora sukcesywnie spadają, to nadal koszt całej inwestycji okazuje się wysoki. Wynika to między innymi z faktu, że cena samego akumulatora nie jest jest ostateczną w tym przedsięwzięciu. Do wspomnianych kosztów należy bowiem doliczyć ceny inwertera baterii lub regulatora ładowania w zależności od systemu, podzespołów elektronicznych, rozłącznika instalacji, bramki komunikacyjnej, a także koszt usługi montażu i wdrożenia systemu. Skupiając się jednak na cenach samych akumulatorów, które najczęściej wybierane są przez inwestorów prywatnych, gdyż pokrywają zapotrzebowanie gospodarstw domowych, przygotowaliśmy orientacyjne zestawienie cen magazynów energii z podziałem na producentów i moc pojemnościową akumulatora (wszystkie ceny podane są w przybliżeniu):

 

Fronius LG Chem Tesla Sonnen BYD Axitec
2,5 - 5 kWh ok. 25.000 zł od 15.000 do 20.000 zł - od 30.000 do 35.000 zł od 15.000 do 25.000 zł od 10.000 do 15.000 zł
5,5 - 7 kWh od 30.000 do 35.000 zł od 20.000 do 25.000 zł - od 35.000 do 40.000 zł od 25.000 do 35.000 zł od 15.000 do 25.000 zł
7,5 - 13,5 kWh od 40.000 do 45.000 zł od 25.000 do 35.000 zł od 40.000 do 50.000 zł od 40.000 do 50.000 zł od 35.000 do 45.000 zł od 25.000 do 40.000 zł

Ceny podane w tabeli zależą oczywiście między innymi od dystrybutora, który posiada konkretny magazyn energii w swojej ofercie. Często można się spotkać z promocjami i wyprzedażami, gdyż akumulatory wciąż nie należą w Polsce do towaru rozchwytywanego. Dodatkowo, sprzedawcy działający na rynku technologii w zakresie odnawialnych źródeł energii często proponują magazyny energii w zestawach z komponentami do instalacji fotowoltaicznej lub z kompatybilnymi inwerterami. Koszty samego urządzenia mogą wówczas ulec zmianie.

Cena magazynu energii dla domu nigdy nie może być brana pod uwagę jedynie w kontekście kosztu samego urządzenia. Trzeba bowiem pamiętać, że aby móc korzystać z kumulacji nadwyżek energetycznych, potrzebne są dodatkowe akcesoria koordynujące i wspierające efektywne funkcjonowanie systemu. Ich koszt w połączeniu z usługą montażu i instalacji może niekiedy sięgać ceny samego magazynu energii, a cała inwestycja zwiększy się wówczas do nawet 50-100 tys. zł (w zależności od pojemności).

Magazyny energii dla firmy - cena

Biorąc pod uwagę wysokie koszty związane z inwestycją w system magazynujący energię, zdecydowanie większą popularnością cieszą się w Polsce instalacje optymalizujące zużycie energetyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach. Cena magazynów energii dla firm będzie zazwyczaj wyższa niż w przypadku inwestora indywidualnego, gdyż ich moc pojemnościowa będzie musiała być zwyczajnie większa. Trzeba bowiem pamiętać, że w kontekście przedsiębiorstw magazyny energii są często wykorzystywane nie tylko jako akumulatory gromadzące nadwyżki energetyczne wyprodukowane przez instalację fotowoltaiczną czy wiatrową, ale także jako źródła awaryjnego zasilania, które mają za zadanie podtrzymać ciągłość funkcjonowania firmy w przypadku zaniku dostaw prądu z sieci. Wiąże się to z kolejnymi aspektami wpływającymi na cenę magazynu energii - koniecznością jego niezawodności i wydajności, za które trzeba zapłacić.

Przedsiębiorstwa z większym zainteresowaniem rozważają ulokowanie kapitału w magazyny energii, gdyż niejednokrotnie modernizacja energetyczna staje się jednym z priorytetów inwestycyjnych firmy. Użytkownicy biznesowi stawiają na nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, gdyż stanowi to nie tylko wsparcie ich wizerunku, jako świadomego ekologicznie przedsiębiorcy, ale pozwala dodatkowo, a może przede wszystkim wygenerować ogromne oszczędności w stałych kosztach utrzymania firmy. Cena magazynu energii wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi nie stanowi wówczas takiego wyrzeczenia, jak często ma to miejsce w przypadku inwestora prywatnego. Zatem, jak orientacyjnie kształtują się ceny magazynów energii o pojemnościach wybieranych najczęściej przez małych i średnich przedsiębiorców? Oto one:

Fronius LG Chem Tesla Sonnen BYD Axitec
13,5 - 15 kWh od 50.000 do 60.000 zł od 40.000 do 50.000 zł od 40.000 do 50.000 zł od 40.000 do 50.000 zł od 35.000 do 45.000 zł od 25.000 do 40.000 zł
15 - 30 kWh od 60.000 do 120.000 zł od 50.000 do 90.000 zł od 80.000 do 100.000 zł od 50.000 do 100.000 zł od 45.000 do 90.000 zł od 40.000 do 60.000 zł
30 i więcej kWh od 120.000 do 200.000 zł od 90.000 do 200.000 zł od 120.000 do 200.000 zł od 100.000 do 200.000 zł od 90.000 do 200.000 zł od 60.000 do 200.000 zł

Górna granica cenowa na poziomie 200 tys. zł w naszej tabeli została ustalona oczywiście umownie. W zależności od wielkości i zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa, komercyjny magazyn energii może być rozbudowywany do odpowiedniej dla tych parametrów pojemności, co oczywiście będzie sukcesywnie zwiększało jego cenę. Najodpowiedniejszym rodzajem urządzenia magazynującego dla przedsiębiorstwa będzie akumulator o modułowej konstrukcji, pozwalającej na elastyczne dopasowanie mocy pojemnościowej do zmieniającego się zapotrzebowania firmy, na przykład w wyniku jej rozwoju. Dodatkowo trzeba zwrócić tu uwagę na specyfikację urządzenia. W przypadku niektórych magazynów energii do jednego falownika można podłączyć 4 moduły akumulatorowe, a w innych systemach nawet 10. Konieczność inwestycji w kolejne inwertery i pozostały osprzęt, to oczywiście dodatkowe koszty przedsięwzięcia.

Instalacja magazynu energii - jaki koszt?

Jednym z dodatkowych, a przy tym nieodzownych kosztów inwestycji w magazyny energii, jest kwota, jaką należy doliczyć za usługę instalacji i wdrożenia systemu. W przeciwieństwie do instalacji fotowoltaicznej, czy choćby pomp ciepła, magazyny energii nie cieszą się w Polsce jeszcze tak dużą popularnością, aby oferta firm instalatorskich była w tym obszarze szczególnie rozbudowana. Z tych względów instalatorami akumulatorów są najczęściej firmy, które jednocześnie zajmują się montażem instalacji PV. Wyspecjalizowanie się jedynie we wdrożeniach magazynów energii byłoby na obecnym etapie po prostu nieopłacalne. Niezwykle ciężko znaleźć w serwisach internetowych tych firm cenniki wykonywanych przez nie usług, zapewne z tego względu, iż zazwyczaj montaże wyceniane są indywidualnie. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w kontekście instalacji magazynów energii. O cenę takiej usługi trzeba zatem pytać bezpośrednio instalatora, który zapewne uzależni koszt od faktu, czy inwestor zdecyduje się również na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Magazyny energii 2021 - dofinansowania

Ceny magazynów energii dla polskiego, szczególnie prywatnego inwestora, są wciąż zaporowe. W krajach Europy Zachodniej oprócz zdecydowanie lepszej sytuacji ekonomicznej obywateli, inwestycje w magazyny energii są intensywnie dotowane przez programy rządowe celem pobudzenia rynku do coraz bardziej dynamicznego rozwoju. Jeszcze na przełomie 2020 i 2021 roku pojawiały się głosy mogące świadczyć o tym, że kolejne edycje polskiego programu dofinansowań Mój Prąd również wezmą pod uwagę konieczność wsparcia tego sektora rynku energetyki odnawialnej. Obecnie wiemy, że Mój Prąd 4.0 będzie premiował inwestycje w dodatkowe rozwiązania zwiększające autokonsumpcję - szczegółów jednak na razie brak.

Nieco inaczej sytuacja dofinansowań przedstawia się w przypadku magazynów energii dla przedsiębiorstw. Okazuje się bowiem, że w ramach programu Energia Plus właściciele firm, którzy chcieliby optymalizować koszty stałe utrzymania przedsiębiorstwa między innymi przy udziale magazynów energii, mogą otrzymać dofinansowanie na ten cel, jednak pod pewnymi warunkami. Najważniejszym z nich jest fakt, że środki pozyskane w zakresie dofinansowania muszą zostać wykorzystane na magazyn energii zintegrowany ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu. Pozostałe wytyczne dotyczące programu Energia Plus to:

 • w projekcie mogą wziąć udział przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, którzy wykonują działalność gospodarczą bez względu na jej wielkość;
 • nabór wniosków do programu odbywa się w trybie ciągłym i obecnie trwa do 17 grudnia 2021 lub do wyczerpania puli środków;
 • budżet programu to ponad 1,3 mld zł z czego 1,2 mld zł zarezerwowano na pożyczki, a 50 prawie 50 mln na dotacje;
 • kwota wnioskowanej pożyczki może pokryć maksymalnie do 85% kosztów przedsięwzięcia, natomiast kwota dotacji maksymalnie do 50% wartości inwestycji (w przypadku przedsięwzięć wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej technologię ORC);
 • wnioski można składać przez internet.

Eksperci rynku technologii w obszarze źródeł energii odnawialnej zgodnie twierdzą, że program dofinansowań dla domowych magazynów energii będzie musiał zostać prędzej czy później wprowadzony. Wynika to nie tylko z faktu jedynego słusznego kierunku rozwoju tego rynku, ale także z działania prewencyjnego celem wsparcia inwestycji zmierzających do odciążenia sieci energetycznych.

Jak zapłacić mniej za domowy magazyn energii?

Do momentu przyjęcia projektu, który będzie służył wsparciem finansowym prywatnym inwestorom planującym zakup magazynów energii, warto przyjrzeć się kilku prostym wskazówkom mogącym choćby w niewielkim stopniu obniżyć cenę samego urządzenia, jak również niezbędnych dla jego efektywnego funkcjonowania podzespołów. Co zatem można zrobić, aby za domowy magazyn energii zapłacić mniej? Warto na przykład:

 • rozważyć zakup magazynu energii na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej - nie dość, że w takim przypadku najłatwiej odpowiednio dopasować parametry akumulatora do mocy i wydajności instalacji PV, to zazwyczaj można liczyć również na bardziej atrakcyjną cenę samego urządzenia i jego instalacji;
 • zakupić magazyn energii za pośrednictwem instalatora - firmy zajmujące się instalacją systemów magazynowania energii zwykle poprzez umowy partnerskie z producentami są w stanie zaproponować klientom niższe ceny urządzeń w pakiecie z usługa montażu i instalacji;
 • negocjować cenę z dystrybutorem - w sklepach internetowych zajmujących się dystrybucją technologii z zakresu OZE, często należy poprosić o indywidualną wycenę urządzenia. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby negocjować cenę magazynu, na przykład decydując się na jednoczesny zakup falownika w zestawie;
 • powierzyć dobór magazynu specjalistom, aby nie przepłacić - prawidłowy dobór specyfikacji magazynu energii do posiadanej instalacji PV, to nie tylko gwarancja optymalizacji ceny, ale także gwarancja szybszego zwrotu z poczynionej inwestycji.

Celem sprawdzenia ofert na magazyny energii i otrzymania propozycji dopasowanej do zapotrzebowania, warto także skorzystać z naszego bezpłatnego porównania ofert magazynów energii. Podejmując decyzję o inwestycji takiej wartości, trzeba mieć bowiem odpowiednie rozeznanie rynkowe.

Czy ceny magazynów energii będą spadać?

Chociaż według niektórych analiz ceny magazynów energii spadają obecnie w szybszym tempie niż ceny instalacji fotowoltaicznych, to w Polsce nadal stanowią one dla wielu inwestorów zbyt duże obciążenie dla budżetu. Obiecujące perspektywy w tym zakresie dochodzą natomiast zza naszej zachodniej granicy. Jak wynika z raportu opublikowanego przez SolarPower Europe, cena magazynów energii w Niemczech w latach 2015-2019 spadła aż o… 40 proc. Widać to doskonale na poniższym wykresie, który obrazuje także przewidywania analityków dotyczące cen akumulatorów domowych w najbliższych latach:

Ceny magazynów energii - prognozy

Źródło: EuPD Research (2020) - solarpowereurope.org

Powyższy wykres przedstawia porównanie cen magazynów energii o mocy pojemnościowej do 6 kWh do systemów fotowoltaicznych o mocy 7 kWp. Okazuje się, że cena tych drugich spadła w Niemczech w latach 2015-2019 o nieco ponad 18 proc. przy rewelacyjnym, wspomnianym wcześniej wyniku dla magazynów energii w tym samym okresie.

Analitycy z SolarPower Europe prognozują, że w najbliższych latach różnica ta będzie się nadal pogłębiać, co oznacza dalszy, niezwykle dynamiczny spadek cen magazynów energii. Zważywszy na diametralne rozbieżności pomiędzy rynkiem polskim, a niemieckim w tym obszarze, dla rodzimej energetyki pojawiają się jednak dużo bardziej zachowawcze prognozy szacujące, że w najbliższych 10 latach ceny akumulatorów spadną o ok. 20 proc. Tym niemniej czekanie z inwestycją w magazyn energii “na lepsze czasy” może się okazać nie najlepszą decyzją. Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Wciąż rosnące ceny energii elektrycznej doprowadzą do tego, że kumulowanie i korzystanie z prądu wyprodukowanego na własny użytek i za pośrednictwem własnej instalacji fotowoltaicznej, stanie się w najbliższym czasie rozwiązaniem bardziej popularnym niż kiedykolwiek.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments