Magazyn energii dla domu – jaki wybrać?

5 /5
(Ocen: 3)
Energetyczna niezależność to marzenie wielu konsumentów także tych, którzy poczynili już w tym kierunku pierwsze kroki i zdecydowali się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła. Niezbędnym etapem na drodze do maksymalizacji wykorzystania energii wytworzonej przez system OZE w gospodarstwie domowym, jest włączenie do tego systemu odpowiednio dobranego magazynu energii. Dostosowanie akumulatora do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości i zapewnienie sobie jego wydajnej pracy przez wiele lat, wymaga wiedzy na temat specyfikacji tych urządzeń oraz zasad ich współpracy z instalacjami OZE. Jak wybrać magazyn energii dla domu? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Domowy magazyn energii – dlaczego warto go mieć?

Doświadczenia niemieckiego, brytyjskiego czy włoskiego prosumenckiego rynku energetyki odnawialnej pokazują, że domowe magazyny energii na wielu płaszczyznach zmieniają obraz autokonsumcji energetycznej w gospodarstwach domowych, a także wpływają na ogólną efektywność krajowych sieci elektroenergetycznych. Zakrojone na szeroką skalę programy dofinansowań do magazynów energii dla prosumentów sprawiły, że wspomniane europejskie rynki miały szansę się rozwinąć i uwidocznić korzyści, jakie beneficjenci tych programów zyskali z użytkowania domowych akumulatorów. Analizując to, dlaczego warto inwestować w domowe magazyny energii, trzeba posiłkować się doświadczeniami zachodnich sąsiadów, gdyż polski rynek akumulatorów wciąż czeka na zintensyfikowanie dynamiki rozwoju.

Oprócz wspomnianego wzrostu autokonsumpcji energii pochodzącej z instalacji OZE w gospodarstwie domowym i zbawiennego wpływu prosumenckiego magazynowania energii na krajowe sieci elektroenergetyczne akumulatory zapewniają dostawy prądu wówczas, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie go wytworzyć. Celem uniknięcia oddawania energii do sieci, konieczne jest wdrożenie domowego magazynu energii, który przechowa prąd, a następnie zasili sprzęty domowe w okresach ograniczonej pracy paneli fotowoltaicznych. Akumulator może być także traktowany jako awaryjne źródło zasilania, kiedy ani sieć, ani instalacja OZE nie są w stanie dostarczyć gospodarstwu domowemu niezbędnej energii. Aby magazyn energii mógł jednak efektywnie funkcjonować w systemie i spełniać wyznaczoną mu rolę musi zostać odpowiednio dobrany do zapotrzebowania energetycznego domu.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Magazyn energii dla domu a zapotrzebowanie energetyczne

Jedną z najważniejszych cech magazynu energii, który będzie pracował w domowym systemie energetycznym, jest jego moc pojemnościowa wyrażana w kWh. Wartość ta wskazuje na wolumen energii, który akumulator jest w stanie przechować, co będzie kluczowe dla wyboru konkretnego urządzenia. Zanim będzie ono miało jednak szansę efektywnie optymalizować domowe zużycie energii inwestor powinien określić, w jakim charakterze będzie użytkował magazyn energii. Jeżeli będzie miał on bowiem za zadanie pokrycie całego zapotrzebowania energetycznego domu i funkcjonowanie w systemie na bieżąco, to jego pojemność oraz moc znamionowa powinny być inne niż w przypadku jedynie doraźnego, awaryjnego użytkowania.

Jak zatem dobrać magazyn energii do zapotrzebowania energetycznego domu? Przede wszystkim w taki sposób, aby jak najmniejszą część wyprodukowanej przez OZE energii oddawać do sieci. Oznacza to, że moc pojemnościowa urządzenia nie może być zbyt mała, gdyż wówczas nie będzie ono w stanie zmagazynować pozyskanego prądu, ani też zbyt duża, gdyż koszty inwestycji mogą się nie zwrócić. Najlepiej inwestować w magazyny energii o modułowej konstrukcji. Pozwalają one w dowolnym momencie rozbudować pojemność akumulatora, bez konieczności wymiany urządzenia na nowe. Dobierając magazyn energii dla domu trzeba pamiętać o jednej podstawowej zasadzie:

Wynik obliczenia zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego nie może być tożsamy z mocą pojemnościową magazynu energii. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę choćby takie czynniki, jak głębokość rozładowania akumulatora oraz czas, w jakim miałby on za zadanie zasilać wszystkie domowe sprzęty. Jeżeli gospodarstwo domowe nie jest podłączone do sieci (instalacja off-grid) pojemność magazynu energii powinna być odpowiednio większa.

Jakie parametry akumulatora dla domu wziąć pod uwagę?

Wybierając magazyn energii dla domu, warto wziąć pod uwagę kilka jego podstawowych parametrów. Oprócz wspomnianej mocy pojemnościowej oraz znamionowej będzie to z pewnością technologia wykonania akumulatora. To czy baterie zostały wykonane w technologii kwasowo-ołowiowej czy litowo-jonowej ma kluczowe znaczenie w odniesieniu do większości parametrów magazynu energii. Nowe technologie Li-Ion gwarantują bowiem wyższą gęstość akumulatora, większą głębokość rozładowania, zwiększoną ilość cykli ładowania, a także mniejsze ryzyko przegrzewania się urządzenia.

 • głębokość rozładowania – Depth of Discharge to parametr określający, do jakiego poziomu rozładowania baterii można użytkować magazyn energii bez uszczerbku dla jego prawidłowego funkcjonowania. Trzeba bowiem wiedzieć, że jednym z czynników, które mogą obniżać sprawność akumulatora, jest jego całkowite rozładowywanie. Dlatego też warto wybierać urządzenia nowej generacji, które gwarantują większą głębokość rozładowania;
 • ilość cykli ładowania – starsze technologie bateryjne oferują niewielką ilość cykli ładowania. Oznacza to, że żywotność takiego magazynu energii będzie bardzo krótka. Baterie litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe oferują nawet 8 do 10 tys., cykli ładowania, co sprawia, że inwestor będzie mógł korzystać z akumulatora nawet przez 20 lat;
 • system chłodzenia – jedną z cech magazynów energii jest ich skłonność do podnoszenia temperatury własnej podczas pracy. Nowoczesne urządzenia charakteryzują się zdecydowanie niższym ryzykiem przegrzewania się i dodatkowo wyposażone są w wydajne systemy chłodzenia, które nie tylko nie dopuszczają do przegrzania się baterii, ale także usprawniają wydajność urządzenia.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

 • system zarządzania baterią – znaczącym ułatwieniem w efektywnej optymalizacji pracy magazynu energii jest wyposażenie urządzenia w system zarządzania baterią, czyli tzw. BMS. Pozwala on domownikom na bieżąco kontrolować poziom naładowania magazynu i rozdysponowywać energię, a także zapobiegać nadmiernemu rozładowaniu akumulatora;
 • modułowa konstrukcja – zapotrzebowanie energetyczne gospodarstw domowych zmienia się przez lata w wyniku rozszerzenia wyposażenia, bądź rozbudowy nieruchomości. Warto zatem, aby magazyn energii oferował opcje rozszerzenia pojemności o dodatkowe moduły, które będą gromadzić potrzebny wolumen energii;
 • magazyn energii typu DC czy AC – w zależności od tego, czy magazyn energii planowany jest wraz z nową instalacją fotowoltaiczną, czy będzie dopasowywany do już istniejącej, należy dobrać go według typu: DC (polecany do nowej instalacji) lub typ AC (polecany do już istniejącej fotowoltaiki).

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Bezpieczeństwo użytkowania magazynu energii dla domu – jak o nie zadbać?

Magazyn energii jako komponent systemu energetycznego najczęściej instalowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, bądź na jego ścianie. Fakt ten determinuje konieczność zadbania o prawidłową eksploatację akumulatora tak, aby nie stanowił on sam w sobie zagrożenia dla bezpieczeństwa nieruchomości i jej domowników. Chodzi tu oczywiście o ryzyko przegrzewania się urządzenia, a co za tym idzie zainicjowania przez nie pożaru. Na przestrzeni ostatnich kilku lat odnotowano incydenty w obszarze przegrzewania się magazynów energii firmy LG. Sytuacje te dotyczyły zarówno dużych, przemysłowych magazynów energii, jak również akumulatorów domowych. Okazało się, że przyczyną tych incydentów były wadliwe elektrody zamontowane w urządzeniach wyprodukowanych w latach 2017-2018. Koreański producent wymienił je u inwestorów na swój koszt.

Ostatniemu odnotowanemu pożarowi udało się zapobiec dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu systemu zabezpieczeń ostrzegającemu przed nieprawidłową temperaturą pracy magazynu energii. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy magazyn energii dla domu jest w taki system wyposażony. Kluczowe będzie tu także efektywne chłodzenie akumulatora obniżające jego temperaturę. Doraźnie można także rozważyć zamontowanie specjalnych niepalnych okładzin ściennych w miejscu, w którym będzie instalowany magazyn energii. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane wcześniej incydenty zdarzają się bardzo sporadycznie i zdecydowanie nie powinny stanowić argumentu do zaniechania inwestycji w domowy magazyn energii.

Magazyn energii dla domu – cena

Polscy konsumenci zastanawiający się nad inwestycją w magazyn energii nadal odkładają tę decyzję na później. Wielu z nich czeka na moment uruchomienia systemowego dofinansowania do magazynów energii. Jak się bowiem okazuje zakup akumulatora ze wszystkimi niezbędnymi komponentami oraz kosztami wykonania projektu instalacji i jej montażu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Cena magazynu energii uzależniona jest oczywiście od wielu czynników i z pewnością w przypadku niektórych konsumentów inwestycja już teraz (bez dofinansowania) okazałaby się zupełnie opłacalna. Tym niemniej zapowiedzi Ireneusza Zyski, pełnomocnika rządu do spraw OZE wskazują, że w ramach programu Mój Prąd 2022 można spodziewać się dynamicznego rozwoju rynku za sprawą dopłat w wysokości być może nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu magazynu energii.

Kolejnym aspektem sprawiającym, że wielu prosumentów (lub jeszcze konsumentów) decyduje się wstrzymać z inwestycją w magazyn energii, są zapowiedzi rynkowych ekspertów, którzy twierdzą, że w ciągu najbliższych 2-3 lat ceny baterii litowo-jonowych mają spaść o blisko 40 proc. Czy można tym prognozom wierzyć? Zapewne potwierdzenie tych zapowiedzi uzależnione jest od wielu czynników, w tym sytuacji gospodarczej na świecie. Zważywszy na możliwość uzyskania energetycznej niezależności i uniknięcia wpływu podwyżek cen prądu na domowy budżet, warto rozważyć szybszą inwestycję w magazyn energii.

Estetyczny magazyn energii? Jak najbardziej!

Dla wielu osób przeznaczających spore nakłady finansowe na upiększanie domu i otaczającej go infrastruktury, estetyka nieruchomości jest niezwykle ważna. Co jednak w sytuacji, w której jedyną możliwą lokalizacją na montaż magazynu energii jest ściana budynku, bądź inne rzucające się w oczy miejsce? Wówczas warto zwrócić uwagę na design samego urządzenia, który nie tylko nie wpłynie negatywnie na estetykę budynku, ale wręcz może dodać mu nowoczesnego charakteru. Świetnie zaprojektowane magazyny energii produkuje firma Sonnen. Akumulatory obudowane są w niezwykle minimalistyczny sposób, a inwestor może wybrać jasną bądź ciemną kolorystykę urządzenia. Niezwykle stylowo wyglądają także magazyny energii Tesla, które stanowią wręcz dopełnienie nowoczesnego gospodarstwa domowego, którego funkcjonowanie wspierane jest przez innowacyjne technologie.

Wsparcie serwisowe i gwarancja, czyli komfort użytkowania

Użytkowanie magazynu energii dla domu powinno wiązać się z komfortem. Nie chodzi tu jednak tylko o komfort energetycznej niezależności i wynikających z tego faktu oszczędności, ale także poczucie bezpieczeństwa w obszarze niezawodności urządzenia. Kluczowym jest tu wsparcie serwisowe, które powinno być dla inwestora łatwo dostępne, sprawne i skuteczne w działaniu. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy dłuższy przestój w funkcjonowaniu domowego magazynu energii spowodowany jego awaria, będzie wiązał się z wieloma niedogodnościami, także finansowymi. Zanim zatem inwestor zdecyduje się na zakup konkretnego akumulatora powinien uprzednio sprawdzić, jakie standardy serwisowe oferuje producent, bądź dystrybutor urządzenia. Przyjmuje się także, że najlepszym sposobem na upewnienie się co do jakości magazynu energii, jest sprawdzenie czasu oraz zakresu jego gwarancji.

Ten sam magazyn energii może być użytkowany przez różnych użytkowników w inny sposób. W związku z tym faktem niektórzy producenci udzielają na swoje urządzenia gwarancji wyrażonej w latach (obecnie najczęściej 20 lat), bądź w ilości cykli ładowania. Zdarzają się tez zapisy łączące oba te systemy gwarancyjne. Warto także zwrócić uwagę na magazyny energii posiadające gwarancję na pojemność akumulatora. Zazwyczaj świadczy to o rzetelnym podejściu producenta.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Jaki magazyn energii dla domu wybrać?

Samodzielny wybór magazynu energii dla domu może być problematyczny, szczególnie dla inwestorów, którzy nie mają na tym rynku rozeznania. Zawsze warto przejrzeć nasz ranking magazynów energii, który aktualizowany na bieżąco dostarcza potrzebnej wiedzy. Tym niemniej w tak sporej inwestycji, jaką jest zakup magazynu energii polecamy posiłkować się wiedzą ekspertów. Specjalista bowiem dobierze taki akumulator, który spełni poniższe wymagania:

 • będzie posiadał odpowiednią moc pojemnościową oraz znamionową,
 • wykonano go w optymalnej dla potrzeb inwestora technologii i konstrukcji,
 • jego gęstość, głębokość rozładowania i żywotność będą na najwyższym poziomie,
 • będzie reprezentował odpowiedni typ (AC lub DC) w zależności od sytuacji inwestora,
 • zapewni domownikom najwyższy standard bezpieczeństwa,
 • jego cena będzie zoptymalizowana pod kątem możliwości inwestora,
 • estetyka jego wykonania nie będzie ingerowała negatywnie w wygląd nieruchomości,
 • wsparcie serwisowe będzie łatwo dostępne, a gwarancja korzystna dla kupującego.
 • Informacje o autorze

  Marta Kazimierska

  Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

  Dodaj komentarz
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments