magazyny energii od Jinko Solar

Magazyny energii od JinkoSolar wchodzą w fazę testów!

Chińska firma JinkoSolar, jedna z czołowych firm na świecie produkujących moduły fotowoltaiczne ogłosiła sukces w obszarze magazynowania energii. Ich nowatorski system magazynowania energii o nazwie SunGiga wkroczył w fazę zaawansowanych testów – został niedawno uruchomiony w chińskim Suzhou. Magazyn o wymiarach 1300 x 1300 x 2300 mm waży ok. 3 ton i ma szerokie zastosowanie, począwszy od sektora hotelarsko-gastronomicznego aż po stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Jak widać, Jinko koncentruje się tylko na produkcji paneli PV, ale rozszerza swoją ofertę w dziedzinie przechowywania energii. System SunGiga, którym można sterować przez platformę bazującą na chmurze, to propozycja firmy Jinko dla sektora komercyjno-przemysłowego.

Specyfikacja magazynu SunGiga

W skład systemu wchodzą magazyny energii litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), system chłodzenia cieczą oraz zaawansowane systemy monitoringu i ochrony. W pełnej konfiguracji magazyn ma zdolność przechowywania aż 344 kWh, pracując przy napięciu do 1500 V prądu stałego.

JinkoSolar akcentuje znaczenie zrównoważonego rozwoju w produkcji akumulatorów. Dla firmy ważna jest optymalizacja procesu, łącznie z redukcją zużycia energii elektrycznej. Krokiem przybliżającym JinkoSolar do wypełnienia założeń jest zastosowanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Ponadto firma do produkcji używa materiałów, które po zakończeniu eksploatacji magazynu mogą zostać poddane recyklingowi. To miedź, aluminium i lit.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

System SunGiga jest bezpieczny, ponieważ został wyposażony w moduły asekuracyjne na wypadek okoliczności związanych z pożarem, wybuchem i powodzią. Chodzi o detektor gazów palnych, system przeciwpowodziowy i odpowietrznik przeciwwybuchowy. Różnice temperatur wewnątrz urządzenia nie są większe niż 2°C, co przynosi szereg korzyści. Wydłuża żywotność systemu, zwiększa jego pojemność nawet o 10%, a zarazem poprawia efektywność ładowania i rozładowywania.

SunGiga wyróżnia się inteligentną konstrukcją sterowania konwersją częstotliwości. Dzięki wielu trybom sterowania chłodzeniem cieczą pozwala obniżyć zużycie energii o 30% w porównaniu z klasycznym systemem chłodzenia. Modułowa oraz wstępnie zmontowana konstrukcja ułatwia instalację i konserwację.

Szersza oferta

SunGiga to ważny i jedyny magazyn energii w ofercie firmy Jinko, jeśli chodzi o sektor komercyjno-przemysłowy. Jednak ogólnie w kontekście magazynowania energii oferta firmy jest bogatsza.

Producent oferuje np. system magazynujący SunTera chłodzony cieczą i mający pojemność 3,44 MWh oraz rozwiązania dla prosumentów, bazujące na technologii LFP i obejmujące zarówno systemy nisko-, jak i wysokonapięciowe.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments