już za kilka tygodni pojawią się pieniądze na nowy nabór w Mój prąd

MKiŚ: Już kilka tygodni mają pojawić się pieniądze na nowy nabór Mój Prąd

Rządowy program „Mój Prąd” jest bliski wprowadzenia swojej szóstej odsłony. Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała, że środki na nowy nabór mogą być dostępne w ciągu najbliższych kilku tygodni. Program ten ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej poprzez wsparcie instalacji fotowoltaicznych i innych źródeł odnawialnej energii w gospodarstwach domowych. Jednakże, minister zwróciła uwagę na istotne wyzwania, takie jak kwestie podłączeń i ograniczona wydajność instalacji, szczególnie w dni o wysokim nasłonecznieniu. Program ma przejść istotne zmiany, które pomogą rozwiązać te problemy.

Inwestycje w magazyny energii i wsparcie sieci

Aby sprostać tym wyzwaniom, MKiŚ planuje pozyskanie dodatkowych środków, w tym z Funduszu Modernizacyjnego oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Celem będzie stworzenie puli finansowej na dalszy rozwój magazynów energii. Jak wyjaśniała minister Paulina Hennig-Kloska:

My musimy te programy systemowo poprawić, bo mamy problemy z podłączeniami, wydajnością, np. instalacji fotowoltaicznych. Dobrze wiemy, że w najgorętsze dni, najbardziej nasłonecznione, jest problem z odbiorem energii do systemu.

Magazyny energii będą odgrywać kluczową rolę w stabilizacji sieci energetycznych oraz w efektywnym zarządzaniu energią generowaną z odnawialnych źródeł, takich jak fotowoltaika.

Rozszerzenie programu "Mój Prąd" o małe wiatraki przydomowe

Istotną zmianą, którą MKiŚ zamierza wprowadzić w programie "Mój Prąd 6.0", jest dofinansowanie instalacji małych wiatraków przydomowych. Polska złożyła już wnioski o finansowanie takich projektów w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Integracja małych wiatraków z domowymi systemami energetycznymi może znacząco przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji źródeł energii odnawialnej i poprawy samowystarczalności energetycznej gospodarstw domowych. Tym samym MKiŚ potwierdził, że zakres inwestycji objętych programem Mój Prąd będzie rozszerzony o przydomowe turbiny wiatrowe.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o aktualnym kształcie programu znajdziesz na stronie: Program Mój Prąd.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-02-11 20:10

Eeeeee- nie dziękuję – wolę „off-grid” na „kwasiakach”. Nie trzeba nic nikomu zgłaszać, inwertery od „małych sprytnych rączek” (jak wszystkie inne zresztą) tyle że o połowę tańsze od tych „sieciowych” . Nijakiego ncrfg nie potrzeba – a zimą i tak pobierać prąd z sieci – ale per saldo tylko przez 3 miesiące w roku. Dla tych co im „nieco lepiej” mogą dostawic agregat kogeneracyjny dla ciepła i energii elektrycznej na zimowa porę w sam raz.