środki z Czystego Powietrza wypłacane na bieżąco

MKiŚ: Środki z Czystego Powietrza są już wypłacane na bieżąco

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło, że kryzys związany z opóźnieniami w wypłatach dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze” został rozwiązany. Dzięki nowej puli środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), program działa teraz płynnie, a wszystkie zaległe płatności zostały uregulowane. Tym samym, Ministerstwo pracuje nad stabilnością finansową programu na kolejne miesiące, co stanowi kluczowy element w walce z problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Zaległe dotacje wypłacone

Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska, poinformowała, że program "Czyste Powietrze" jest teraz w pełni operacyjny. Wszelkie zaległości dotacyjne, które narosły na przełomie roku i w pierwszej połowie stycznia, zostały już wypłacone. To działanie przywraca zaufanie do programu i umożliwia kontynuację działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Problemy programu „Czyste Powietrze”

Przed rozwiązaniem kryzysu, program „Czyste Powietrze” zmagał się z poważnymi problemami finansowymi. Opóźnienia w wypłatach dotacji Czyste Powietrze dotknęły około 23.000 polskich rodzin, oczekujących na obiecane środki, z łączną kwotą zaległości wynoszącą ponad 300 milionów złotych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazało, że przyczyną tych opóźnień była nieodpowiedzialność i dyletanctwo poprzednich władz, które nie zapewniły odpowiedniego zabezpieczenia finansowego.

Przyczyny i rozwiązania

Analiza MKiŚ wykazała, że w drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano wnioski bez zapewnienia odpowiedniego pokrycia finansowego. Dodatkowo, blokowanie funduszy z Krajowego Planu Odbudowy przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz niewdrożenie innych programów unijnych przyczyniły się do zatrzymania wypłat w połowie grudnia 2023 roku. Minister Hennig-Kloska oraz wiceminister Urszula Zielińska podkreśliły intensywne prace nad rozwiązaniem problemu, które zaowocowały ustabilizowaniem sytuacji finansowej programu.

Pozostaje jednak pytanie na jak długo problem udało się rozwiązać. Budżet Czystego Powietrza ma wynieść 103 mld zł. Do tej pory, z trudem, wypłacono ok. 7 mld zł. Niebezpodstawne mogą zatem wydawać się obawy o zabezpieczenie finansowe pozostałych 96 mld zł. Co prawda program będzie trwał jeszcze kilka lat (do końca 2028 roku będą podpisywane umowy), jednak nawet obecne, powolne tempo stwarza problemy z zapewnieniem niezbędnych środków. A Najwyższa Izba Kontroli już w 2021 roku informowała, że przy projektowaniu inicjatywy nie zadbano o prawidłowe rozpisanie źrodeł finansowania. Zatem, jeśli planujecie skorzystać - nie warto czekać z decyzją.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments