Mój Prąd 2023 – MKiŚ potwierdza nabór 5.0 i wyższe dotacje!

4.67 /5
(Ocen: 12)
Choć aktualna edycja programu Mój Prąd – 4.0 planowo ma się zakończyć dopiero 22.12.2022 roku, wielu inwestorów już teraz zastanawia się, czy w 2023 roku Mój Prąd będzie kontynuowany. Jak wynika z najnowszych informacji przekazanych przez Minister Klimatu i Środowiska Annę Moskwę, Mój Prąd 5.0 ruszy jeszcze w tym roku! W programie mają pojawić się m.in. kolejne zmiany w wysokości dotacji.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Mój Prąd 2023 – będzie kontynuacja programu!

Podczas “Konferencji Stron Porozumień Sektorowych”, która odbyła się 22.11.2022 roku, Minister Anna Moskwa poinformowała, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdecydowało się przygotować kolejną edycję Programu Mój Prąd. 

“Patrząc jak rozwija się fotowoltaika, jak dużym zaufaniem obdarzyli nas prosumenci, jak duży wolumen tej energii dzięki prosumentom trafia do polskiej sieci, zdecydowaliśmy przygotować kolejną edycję “Mój Prąd”.

Mój Prąd 5.0 – będą wyższe dotacje!

Według informacji przekazanych przez przedstawicielkę Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podstawową zmianą, jaką przyniesie Mój Prąd 5.0 będą wyższe dotacje na część przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Zgodnie z zapowiedziami:

  • dotacja na instalację fotowoltaiczną dla prosumenta indywidualnego zostanie zwiększona do 6.000 zł. Obecnie maksymalne wsparcie autonomicznego systemu PV wynosi 4.000 zł, natomiast systemu PV wyposażonego z urządzenia towarzyszące (magazyn energii, pompa ciepła do CWU, system EMS/HEMS) – 5.000 zł.
  • dofinansowanie do magazynów energii dla prosumentów indywidualnych wzrośnie do aż 15.000 zł! Obecnie maksymalna kwota, jaką można uzyskać na urządzenia magazynujące energię elektryczną wynosi 7.500 zł.

Jednocześnie, na oficjalnym koncie MKiŚ na Twitterze pojawiła się informacja, że zwiększone dotacje będą obejmować nie tylko nowych prosumentów korzystających z Mój Prąd 5.0, ale również beneficjentów czwartej edycji programu. Na razie nie wiadomo, na jakiej zasadzie aktualni odbiorcy programu będą mogli skorzystać ze zwiększonego dofinansowania.

Mój Prąd 2023 - będzie edycja 5.0!

Źródło: Twitter

Mój Prąd 2023 – warunki. Co nie powinno się zmienić?

Choć na konferencji nie padło więcej szczegółów na temat Mój Prąd 5.0, można założyć, że część zasad nie ulegnie zmianie. Od początku istnienia programu obowiązuje kilka niezmiennych warunków:

  • program skierowany jest do osób fizycznych, produkujących energię na potrzeby własne,
  • beneficjenci muszą posiadać nową instalację (dotacja nie obejmuje rozbudowy), podłączoną do sieci,
  • moc systemu musi zawierać się w przedziale od 2 kW do 10 kW.

Jednocześnie z utrzymane powinny zostać zmiany wprowadzone w aktualnej edycji, obejmujące m.in.  możliwość wsparcia magazynów energii i ciepła oraz urządzeń zwiększających autokonsumpcję – m.in. pompy ciepła do CWU czy systemy zarządzania energią EMS/HEMS.

Mój Prąd 2023 – nabór 5.0. Kiedy ruszy?

Na konferencji, podczas której poinformowano o kontynuowaniu programu Mój Prąd, została podana również data wprowadzenia zmian.

Według informacji MKiŚ kolejna edycja Mój Prąd 5.0, przewidziana na 2023 rok, ruszy już 15 grudnia 2022 roku.

Oznacza to, że planowany do 22 grudnia 2022 roku nabór do Mój Prąd 4.0 najprawdopodobniej ulegnie skróceniu i zostanie zastąpiony przez nowe rozwiązanie. O szczegóły zapowiadanych zmian zapytaliśmy NFOŚiGW – po otrzymaniu odpowiedzi  zaktualizujemy artykuł.

Mój prąd 5.0 – zmiany są potrzebne

Słowa Minister Anny Nowak potwierdziły branżowe spekulacje dotyczące zmian w funkcjonowaniu programu “Mój Prąd”. Ich wprowadzenie jest jednak niezbędne dla dalszego rozwoju sektora mikroinstalacji OZE.

W kwietniu 2022 roku system ilościowy (net-metering) został zastąpiony systemem wartościowym (net-billingiem), w którym nadwyżki energii są wyceniane według rynkowych miesięcznych cen energii. Wprowadzona zmiana systemu rozliczeń prosumenckich sprawiła, że sektor instalacji PV o mocy do 50 kW praktycznie zamarł.

Jak wynikało z danych OSD, w pierwszych miesiącach po tej rewolucji, liczba zgłoszeń o przyłączenie nowej instalacji spadła o ponad 90%. Spadek zainteresowania fotowoltaiką można było również zauważyć po wynikach programu “Mój Prąd”. Złożenie wniosku o dotację w 2022 roku było bowiem warunkowane rozliczaniem się w net-billingu. W efekcie, dzienna liczba zgłoszeń do Mój Prąd 2022 w pierwszych miesiącach wynosiła ok. 10-20, by w październiku sięgnąć ok. 200. Dla porównania, podczas obowiązywania net-meteringu w Mój Prąd składano nawet kilka tysięcy wniosków dziennie.

Zwiększenie wysokości dotacji w Mój Prąd 5.0 może sprawić, że zainteresowanie energią słoneczną wśród odbiorców indywidualnych znów wzrośnie. Jednocześnie wyższe dofinansowanie do magazynów energii pozwoli ożywić również i rynek magazynowania energii. Aktualne wsparcie w tym zakresie było bowiem niewystarczające, biorąc pod uwagę ceny magazynów energii.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments