Niemiecki Voltfang stawia na magazyny energii z odzysku!

Niemiecki Voltfang stawia na magazyny energii z odzysku!

W czasach akcentowania praktyk zrównoważonego rozwoju coraz więcej firm stawia na rozwiązania proekologiczne. Jednym z podejść do tematu jest korzystanie z rzeczy z recyklingu. Niemiecka firma Voltfang postawiła na tę właśnie ideę.

Firma opracowała innowacyjne systemy magazynowania energii zbudowane z wykorzystaniem tzw. baterii „second life”, pochodzących z sektora e-mobility. Ich pojemność wynosi od 33 do 644 kWh. Voltfang proponuje wersję magazynu energii Industrial do montażu wewnątrz pomieszczeń oraz Industrial Outdoor z możliwością instalacji na zewnątrz budynków.

Konstrukcja odporna na ekstremalne warunki

Czy magazyn energii jest w stanie przetrwać skrajne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne? Voltfang stawia sprawę jasno: tak. System Outdoor zaprojektowany przez niemieckiego producenta został wyposażony w skuteczną izolację i działa w temperaturach od -20°C do 50°C. Obudowa z podwójną ścianką (falownik jest przymocowany bezpośrednio do obudowy) chroni urządzenie przed negatywnym wpływem słońca, deszczu itp. Outdoor to wersja, którą można rozbudowywać od 33 kWh do 700 kWh. Wyposażona została w system aktywnego chłodzenia powietrzem z regulacją prędkości przepływu. David Oudsandji, dyrektor generalny Voltfang powiedział:

Magazyn został zaprojektowany tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki klimatyczne, czy to palące południowe słońce w Hiszpanii, czy zimę w Skandynawii.

Prosta instalacja

Firma zintegrowała autorski system zarządzania energią z jednostką magazynującą, tworząc w ten sposób kompleksowe rozwiązanie do użytku zewnętrznego. Jak podkreślił Oudsandji:

System Voltfang Outdoor to idealne rozwiązanie umożliwiające wykorzystanie pojemności magazynowej na zewnątrz bez utraty mocy. Opracowaliśmy kompletne rozwiązanie, które jest gotowe do użycia i nie wymaga skomplikowanej instalacji.

Rozmiar szafy przechowującej baterie (33 kWh) to 800 x 600 x 2000 mm w przypadku wersji przeznaczonej do montażu wewnętrznego i 2900 x 2140 x 1000 mm dla wersji outdoor (zestaw baterii do 100 kWh). System przeznaczony do montażu wewnątrz działa sprawnie w temperaturach od -10 do +50 st. C, a wyjściowa pojemność magazynu to 33 kWh, z możliwością rozszerzenia jej do 1 MWh.

Na oba systemy producent udziela 10-letniej gwarancji (żywotność systemu ocenia na 10 tys. cykli).

Zaangażowanie Voltfanga w praktyce

Działania firmy nie ograniczają się tylko do produkcji. Voltfang z powodzeniem wdraża swoje rozwiązania w różnych obiektach komercyjnych w Niemczech i nie tylko. Dodatkowo, firma z siedzibą w Aachen, wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie do szacowania żywotności baterii, dzięki czemu klient ma większą pewność co do jakości produktu.

W system Voltfang Industrial zainwestowała np. jedna z restauracji z sieci McDonald's, w Portugalii. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie zaopatrzenia restauracji w energię w godzinach największego obciążenia, czyli między 7 a 10 oraz 18 a 21.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-30 18:06

A czy przypadkiem używane ogniwa nie sa bardziej narażone na awarie i pożary ? Każde ogniwo z palnymi częściami stanowi zagrożenie dla otoczenia i żadne programy czy BM-esy tutaj nie pomogą. Tym bardziej że tylko patrzeć jak akumulatory z rozbitków trafią do owych magazynów „zrównoważonego rozwoju”….. W każdym razie ja bym czegoś takiego nie wstawił do swojego domu czy firmy – no chyba że w wannie ze środkiem gaśniczym . Wszelkiej maści magazyny energii oparte o palne czy eksplodujące komponenty to „ślepa uliczka” technologii i nie mają racji bytu na rynku „cywilnym” i pewnie niedługo „wyginą” w sposób naturalny.