niższe stawki za dystrybucję gazu

Niższe stawki za dystrybucję gazu w 2018

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla PSG – spółki zależnej PGNiG. Decyzja ta od razu od razu wpłynęła na ceny akcji gazowego giganta. W jaki sposób? Tego dowiecie się z naszego artykułu, zapraszamy!

Cena dystrybucji gazu - o ile niższa?

Zatwierdzona przez URE nowa taryfa, to znakomita wiadomość dla odbiorców gazu. W zakresie dystrybucji błękitnego paliwa ich rachunki zmniejszą się średnio o około 7,37%. Dokładna wysokość stawki zależna jest od obszaru dystrybucyjnego.

Nowa stawka ma wejść w życie w ciągu 45 dni od jej ogłoszenia. Obowiązywać będzie do końca roku kalendarzowego 2018. Warto odnotować, że obniżka dotyczy zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych.

Skąd zmiana cen akcji PGNiG?

Parkiet od razu zareagował na decyzję regulatora wyprzedażą papierów PGNiG i tym samym obniżenie wartości akcji spółki. Dlaczego? Ponieważ dystrybucja to drugie po poszukiwaniu i wydobyciu źródło dochodu gazowego giganta.

Eksperci wyliczyli, że niższe stawki dystrybucyjne przełożą się na obniżenie zysku EBITDA o około 250 mln złotych. W tym przypadku nie można kalkulować, że korzystniejsze stawki gazu przełożą się na większe zużycie błękitnego paliwa.

Co więcej, jeśli stawki dystrybucyjne zostaną utrzymane również w przyszłym roku, to według wyliczeń PGNiG odnotuje kolejne straty. Będą one jednak wyższe, ponieważ niekorzystne stawki obowiązywać będą cały rok 2019.

PSG w potrzasku

Państwowa Spółka Gazownictwa planuje duże inwestycje w infrastrukturę gazową. Na lata 2018-2027 planowana jest realizacja projektów o wartości około 12,5 mld złotych! Normalnie ograniczenie zysków stawiałoby pod znakiem zapytania niektóre z planowanych działań. Tak jednak nie będzie w tym przypadku.

Dlaczego? Ponieważ wstrzymanie inwestycji mogłoby być pretekstem dla URE do dalszych obniżek stawek dystrybucyjnych. PSG jest więc “skazane” na realizację inwestycji. A to będzie obniżać wyniki finansowe PGNiG.

Z pomocą państwowej spółce mogą przyjść nowe regulacje prawne. Ustawodawca planuje bowiem zmiany w zakresie regulatora rynku energii, o czym pisaliśmy w artykule: Komisja zamiast prezesa URE?

To, co jest zmartwieniem dla PSG, cieszy raczej odbiorców: w końcu niższe ceny gazu, to niższe rachunki. A jeśli chcecie zaoszczędzić jeszcze więcej, to zapraszamy do skorzystania porównywarki cen gazu. Sprawdźcie, który sprzedawca gazu ma najkorzystniejsze stawki!

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments