Nowe magazyny energii od Panasonic. Co oferuje EVERVOLT?

Nowe magazyny energii od Panasonic. Co oferuje EVERVOLT?

Potrzeby konsumentów rynku magazynów energii rosną, a producenci tych urządzeń starają się im sprostać. Panasonic zaprezentował niedawno nową odsłonę domowego systemu magazynowania energii EVERVOLT. Co ma do zaoferowania to rozwiązanie? Na jakie parametry mogą liczyć potencjalni użytkownicy?

Panasonic EVERVOLT - z czego składa się system?

W ramach nowej odsłony magazynu energii EVERVOLT, Panasonic zadbał nie tylko o niezwykle estetyczny design urządzenia, którego głównym zadaniem jest wsparcie domowego systemu energetycznego, ale także o optymalizację jego parametrów. EVERVOLT składa się bowiem z akumulatora o skalowalnej pojemności użytkowej od 9 kWh do 18 kWh oraz hybrydowego falownika usprawniającego współpracę systemu z instalacją fotowoltaiczną.

Moduł inwerterowy znajduje się w górnej części urządzenia, a jego nominalna moc wyjściowa AC wynosi 7,6 kW. Co ciekawe i ważne zarazem Panasonic pomyślał o użytkownikach większych systemów fotowoltaicznych i umożliwił w ramach rozwiązania EVERVOLT podłączenie do niego źródła wytwórczego o mocy do 15,2 kW. Inwerter hybrydowy zintegrowany z akumulatorami waży 34 kg, a jego wymiary to 850 x 400 x 148 mm.

Magazyn energii Panasonic EVERVOLT i SmartBox

Magazyn energii Panasonic EVERVOLT i SmartBox; Źródło: panasonic.com

Co warto wiedzieć w kontekście wydajności i trwałości o bateriach składających się na system EVERVOLT? Panasonic zdecydował się na zastosowanie ogniw LiFePO4, co oznacza, że ich żywotność może dochodzić do 6000 cykli ładowania i rozładowywania. Maksymalny prąd towarzyszący tym procesom wynosi natomiast 54 A. Głębokość rozładowania systemu czyli tzw. DoD (ang. Depth of Discharge) producent ustalił na poziomie 90%.

W obszarze fizycznych parametrów magazynu energii Panasonic warto wspomnieć o modułowej konstrukcji, w której ramach znajdują się moduły bateryjne, inwerter, podstawka oraz system BMS. Konstrukcja uwzględniająca 4 moduły akumulatorowe będzie miała wymiary 1788 x 850 x 148 mm. Producent dopuszcza instalację urządzeń EVERVOLT wewnątrz i na zewnątrz budynku, jednak ze względu na wpływ czynników atmosferycznych zdecydowanie polecamy pierwsze rozwiązanie 🙂

SmartBox, czyli monitoring i kontrola

Nowa odsłona magazynu energii EVERVOLT od japońskiego producenta to jednak nie tylko integracja akumulatora LFP z falownikiem hybrydowym, ale także urządzenie o nazwie SmartBox. Jego zadaniem jest stała kontrola współpracy z systemem energetycznym i w przypadku wystąpienia takiej potrzeby, automatyczne przełączenie pracy na tryb rezerwowy. SmartBox optymalizuje wolumen zużywanej energii i ogranicza degradację ogniw bateryjnych do minimum.

SmartBox firmy Panasonic pozwala podłączyć do jednego urządzenia magazyn energii, system fotowoltaiczny, zasilanie sieciowe, a także określone domowe sprzęty. Celem zapewnienia bezpieczeństwa działania systemu i oddalenia ryzyka utraty gwarancji, każde podłączenie powinno zostać zlecone, a z pewnością skonsultowane z certyfikowanym specjalistą. Urządzenie SmartBox wymiarami i stylistyką doskonale komponuje się z całym systemem EVERVOLT.

Zrównoważony rozwój według Panasonic

Japoński producent to gigant technologiczny działający w niezwykle szerokim kontekście branżowym. Firma zdaje sobie sprawę z wpływu, jaki jej działalność we wszystkich obszarach wywiera na środowisko naturalne. Panasonic emituje w tym zakresie około 2,2 mln ton dwutlenku węgla rocznie, a konsumenci w ramach użytkowania produktów marki globalnie ponad 110 mln ton. Z tych względów firma zobowiązała się do osiągnięcia do 2030 roku zerowej emisji wynikającej z jej własnej działalności.

Panasonic wie jednak, że do realnej poprawy w zakresie kondycji klimatu potrzebna jest współpraca na wszystkich poziomach. Dlatego też oprócz ulepszonych magazynów energii EVERVOLT wspierających udział OZE w produkcji energii elektrycznej, proponuje swoim klientom także inne nowości w tym obszarze. Chodzi tu między innymi o niedawno zaprezentowane pompy ciepła Panasonic Aquarea, czy klimatyzatory z serii ClimaPure XE. Portfolio urządzeń Panasonic wspierających zieloną energię sukcesywnie się zatem poszerza.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments