Nowelizacja ustawy o OZE przyjęta – Prosumenci poczekają na wsparcie jeszcze 6 miesięcy

0 /5
(Ocen: 0)

SejmJak można było się spodziewać, nowelizacja ustawy o OZE została przegłosowana przez Sejm i najprawdopodobniej zostanie podpisana przez prezydenta w tym roku. Jakie są główne założenia nowelizacji?

Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowelizacji ustawy o OZE – jeśli chcecie sobie odświeżyć pamięć to zapraszamy: https://enerad.pl/aktualnosci/ustawa-o-oze-zostala-skierowana-do-komisji-ds-energii-i-skarbu-panstwa/. W skrócie dodamy, że zmiany dotyczyły czwartej części dokumentu, czyli tej dotyczącej mikroinstalacji oraz systemu aukcji. Wnioskodawcy wnosili o przesunięcie wejścia w życie powyższych zapisów o 6 miesięcy.

Dnia 29 grudnia br. Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu – senatorowie doprecyzowali część zapisów nowelizacji, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku – nowelizacja będzie podpisana w trybie pilnym. Po zatwierdzeniu przez prezydenta, ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku.

Jak podkreślają wnioskodawcy, więcej czasu wyjdzie wszystkim na dobre, nawet Prosumentom. Inne zdanie ma Greenpeace, który uważa, że półroczna zwłoka zaszkodzi nie tylko energetyce obywatelskiej, ale również producentom urządzeń dla OZE. Ekspertka organizacji ds. energii odnawialnej, Anna Ogniewska, podkreśla, że nie ma podstaw, by przesuwać wejście przepisów o 6 miesięcy, gdyż obywatele i samorządy przygotowywały się na produkcję prądu od stycznia 2016 roku.

Kto na tym straci? Według Greenpeace, oczywiście Prosumenci, którzy na inwestycje zaciągnęli kredyty i bez zarabiania na sprzedaży wyprodukowanego prądu, będą samodzielnie regulować swoje nowe zobowiązania finansowe, co dla niektórych może być sporą trudnością.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments