kalendarz czas

Nowelizacja o OZE przyjęta: Prosumenci poczekają

Jak można było się spodziewać, nowelizacja ustawy o OZE została przegłosowana przez Sejm i najprawdopodobniej zostanie podpisana przez prezydenta w tym roku. Jakie są główne założenia nowelizacji?

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Zmiany dopiero za 6 miesięcy
  2. Czy zwłoka zaszkodzi Prosumentom?

Zmiany dopiero za 6 miesięcy

Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowelizacji ustawy o OZE. W skrócie dodamy, że zmiany dotyczyły czwartej części dokumentu, czyli tej dotyczącej mikroinstalacji oraz systemu aukcji. Wnioskodawcy wnosili o przesunięcie wejścia w życie powyższych zapisów o 6 miesięcy.

Dnia 29 grudnia br. Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu – senatorowie doprecyzowali część zapisów nowelizacji, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku – nowelizacja będzie podpisana w trybie pilnym. Po zatwierdzeniu przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku.

Czy zwłoka zaszkodzi Prosumentom?

Jak podkreślają wnioskodawcy, więcej czasu wyjdzie wszystkim na dobre, nawet Prosumentom. Inne zdanie ma Greenpeace, który uważa, że półroczna zwłoka zaszkodzi nie tylko energetyce obywatelskiej, ale również producentom urządzeń dla OZE. Ekspertka organizacji ds. energii odnawialnej, Anna Ogniewska, podkreśla, że nie ma podstaw, by przesuwać wejście przepisów o 6 miesięcy, gdyż obywatele i samorządy przygotowywały się na produkcję prądu od stycznia 2016 roku.

Kto na tym straci? Według Greenpeace oczywiście Prosumenci, którzy na inwestycje np. w fotowoltaikę zaciągnęli kredyty i bez zarabiania na sprzedaży wyprodukowanego prądu, będą samodzielnie regulować swoje nowe zobowiązania finansowe, co dla niektórych może być sporą trudnością.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments