Nowo odkryte amerykańskie złoża litu przedłużą produkcję baterii Li-Ion?

Nowo odkryte amerykańskie złoża litu przedłużą produkcję baterii Li-Ion?

W ostatnich tygodniach media obiegły informacje o odkryciu nowych złóż osadów illitu, mogących zawierać między 20 a 40 mln ton metalicznego litu. Krater, w którym dokonano istotnego znaleziska znajduje się na granicy stanów Nevada i Oregon, a dokładniej w kalderze McDermitta w Stanach Zjednoczonych. Wulkanolodzy twierdzą, że mogą to być największe złoża tego pierwiastka na świecie. Dotychczas najbogatszym znanym źródłem litu były złoża na dnie jeziora Salar de Uyuni w Boliwii, szacowane na 10 mln ton tego materiału.

Złoże w kalderze McDermitta mogłoby dostarczyć wystarczająco dużo litu, by stworzyć akumulatory dla 3,75 mld pojazdów elektrycznych, biorąc przy tym pod uwagę, że do wyprodukowania jednej baterii potrzeba średnio 8 kg tego pierwiastka.

Czy to będzie zmiana globalnej dynamiki rynku litu?

Złoża litu w Ameryce mają potencjał wpłynąć na globalne rynki. Ten wpływ mógłby objawić się w przewartościowaniu cen, stabilności dostaw i równowadze geopolitycznej. Anouk Borst, geolog, uważa, że zważywszy na fakt, że Stany Zjednoczone nie były dotychczas potęgą w wydobyciu litu, odkrycie to ma potencjał zmienić globalny krajobraz tego rynku w przyszłości.

Może bowiem pozwolić USA zmniejszyć zależność od dostawców takich jak Chiny, które obecnie dominują w produkcji chlorku litu, czyli kluczowego surowca dla baterii litowo-jonowych wykorzystywanych między innymi w akumulatorach samochodów elektrycznych czy magazynach energii.

Wydobycie litu: wyzwania i oczekiwania

Rozpoczęcie eksploatacji złóż zaplanowano na 2026 r. Proces wydobycia litu będzie polegał na wypłukiwaniu gliny, oddzielaniu ziaren bogatych w lit od większych minerałów, a następnie ługowaniu gliny w kadziach z kwasem siarkowym w celu wyekstrahowania pierwiastka.

Jednak eksploatacja złoża nie będzie bezproblemowa. Dwa lokalne plemiona uważają, że złoże leży na świętej ziemi, a organizacje ekologiczne obawiają się negatywnego wpływu kopalni na środowisko.

Znaczenie litu dla przemysłu

Lit i jego związki są niezbędne m.in. w produkcji baterii do samochodów elektrycznych, magazynów energii i wytrzymałych stopów na potrzeby lotnictwa. Ryzyko poważnych niedoborów litu jest wyzwaniem dla przemysłu motoryzacyjnego i nie tylko, dlatego odkrycie tak dużej ilości tego pierwiastka w USA jest niezwykle cenną informacją dla międzynarodowego rynku. Może ono wpłynąć między innymi na rynkowe ceny magazynów energii.

W 2019 r. Amerykańska Służba Geologiczna oceniła globalne zasoby litu na 80 mln ton. Za sprawą odkrytego ostatnio amerykańskiego złoża tego pierwiastka te szacunki można zwiększyć o 25–50%.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-19 21:43

Nom….. już tam ruskie z Chińczykami kombinują jak przekupić miejscowych Indian coby nie wyrazili zgody na eksploatację na ich terenie….