nowy rekord ogniwa m10 w technologii TOPCon

Nowy rekord ogniwa M10 w technologii TOPCon

Chińska firma DAS Solar zdobyła uznanie w świecie technologii fotowoltaicznych, dzięki osiągnięciu niebywałej sprawności konwersji energii. W kwietniu o pierwszym sukcesie poinformował m.in. PV Magazine. Wtedy ogniwo od chińskiego producenta zanotowało sprawność na poziomie 26,24%. Niedawno w przypadku ogniwa typu N M10 wynik wzrósł do 26,33%.

Wartość deklarowaną przez producenta potwierdził Instytut Metrologii Fujian w Chinach. Firma DAS Solar rocznie produkuje moduły TOPCon o łącznej mocy 30 GW.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Sekret wydajności
  2. Powtórzenie sukcesu
  3. Nowy typ technologii pasywacji

Sekret wydajności

Ogniwo, które przyczyniło się do takich osiągnięć, ma powierzchnię 333,4 cm2. Jego unikatowość wynika z użycia pasywacyjnych styków bazujących na polikrzemie i tlenku krzemu. Jak twierdzi firma, dzięki temu znacznie zmniejsza się rekombinacja nośnika na granicy faz metal/krzem. Producent wskazał, że:

Zastosowanie zaawansowanych technik, takich jak Poly-finger, dodatkowo zwiększa wydajność kwantową w szerokim spektrum.

Kluczowym aspektem jest także wprowadzenie nowych materiałów, które znacznie obniżają rekombinację ślimakową elektrod emiterowych. W rezultacie uzyskano odpowiedź widmową krótkich fal na charakterystykę zewnętrznej wydajności kwantowej (EQE), której wartość osiąga ponad 85% przy 300 nm.

Powtórzenie sukcesu

Przypomnijmy, że niedawno firma DAS Solar osiągnęła rekord świata w napięciu jałowym - 730 mV - dla ogniwa typu N, bazującego na technologii TOPCon. Pobiła tym samym rekord (724,9 mV) ustanowiony przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej w Niemczech. Sprawność konwersji w przypadku ogniwa od DAS Solar osiągnęła poziom 26,24%.

Centralnym elementem pierwszego przełomu technologicznego dokonanego przez DAS Solar było ogniwo o powierzchni 333,05 cm2 oparte na technologii TOPCon.

Nowy typ technologii pasywacji

DAS Solar w swoim oświadczeniu zaznaczył, że:

Pomyślnie opracował nowy typ technologii pasywacji powierzchni warstwy emitera, zwany mt-Pass, który unowocześnia technologię typu N do TOPCon 3.0 plus.

Jak podkreślił również Song Dengyuan, CTO w DAS Solar:

Osiągnięcie tego wyniku dla ogniw TOPCon firmy DAS Solar to znaczący krok naprzód w rozwoju technologii pasywacji, co ma kluczowe znaczenie dla ciągłej poprawy wydajności.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments