Panasonic opracował szyby fotowoltaiczne wykorzystujące perowskity

Panasonic opracował szyby fotowoltaiczne wykorzystujące perowskity

Panasonic w partnerstwie z Mitsui Fudosan Residential z branży nieruchomości testuje nowatorskie szkło do generowania energii oparte na perowskitach. Eksperymenty przeprowadzają wspólnie w nowo wybudowanym budynku w Fujisawa w prefekturze Kanagawa. Testy będą prowadzone przez ponad rok. Panasonic chce umożliwić masowe generowanie ekologicznej energii i doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2, a cały proces zharmonizować z architekturą miejską.

Szkło fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem

W miarę globalnego dążenia do neutralności klimatycznej rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne. Konieczność montażu ogniw w oknach i ścianach stała się bardziej widoczna zwłaszcza w obszarach miejskich, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Panasonic opracował prototyp szkła fotowoltaicznego zintegrowanego z budynkiem. Całość bazuje na perowskitach, które ze względu na swoją specyficzną strukturę i łatwość w syntezie są uważane za materiały przyszłości w branży PV.

Ogniwa perowskitowe zintegrowane ze szkłem, opracowane przez Panasonic, umożliwiają dość łatwe wkomponowanie całości w koncepcję architektoniczną. Dzięki technikom takim jak powlekanie atramentowe i obróbka laserowa możliwe jest dostosowanie szkła pod względem rozmiaru, przezroczystości oraz designu. Szkło jest projektowane z myślą o dopasowaniu go do różnych budowli, dzięki czemu ma potencjał do zastosowania w architekturze na szeroką skalę.

Panasonic poinformował, że dla modułu perowskitowego o powierzchni przekraczającej 800 cm2 certyfikowana efektywność konwersji wynosi 17,9%.

Warto dodać, że koncepcję szyb fotowoltaicznych już kilka lat temu opracowała polska firma fotowoltaiczna ML System.

Długoterminowa wizja i zobowiązania ekologiczne Panasonica

Szyby fotowoltaiczne wykorzystujące perowskity dobrze wpisują się w długoterminową wizję ekologiczną znaną jako Panasonic Green Impact (PGI), przyjętą przez Grupę Panasonic. Ma ona na celu poprawę jakości życia i tworzenie bardziej zrównoważonego środowiska globalnego. W ramach tej inicjatywy Panasonic dąży do osiągnięcia niemal zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., a także do obniżenia globalnej emisji CO2 do 2050 r. Wszystko to ma na celu przyspieszenie transformacji energetycznej na świecie.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda uważają, że całkowite przejście na OZE w ciągu najbliższych lat może kosztować nawet 62 bln dol., jednak inwestycja ma potencjał do szybkiego zwrotu, ponieważ może przynieść oszczędności rzędu 11 bln dol. rocznie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments