Panele fotowoltaiczne LONGi 2021 – opinie i recenzja

3.54 /5
(Ocen: 79)
LONGi Solar to jedna z najpopularniejszych marek modułów fotowoltaicznych w Polsce i na świecie. Z urządzeń tego producenta korzysta większość instalatorów na rynku. Panele LONGi Solar są cenione przez klientów i wykonawców za jakość i atrakcyjne ceny. Zobacz, co wpływa na opinie o panelach LONGi Solar!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele LONGi Solar w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Rok założenia
2000
Tier 1
Tak
Testy PVEL
Tak

LONGi Solar – wielokrotny lider rynku

Firma LONGi Solar powstała w 2000 roku w Chinach. Swoją siedzibę ma w Xi’an, Shaanxi, w Chinach, jednak zakłady produkcyjne, magazyny i biura ma rozsiane w wielu miejscach na świecie.

LONGi Solar - mapa sieci dystrybucyjnej.

Źródło: en.longi.com

Działalność opiera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest produkcja monokrystalicznych płytek krzemowych, wykorzystywanych do budowy modułów fotowoltaicznych. LONGi może się pochwalić 46% udziałem w globalnym rynku producentów płytek krzemowych (według danych za 2020 rok). Roczna zdolność produkcyjna w przypadku płytek, to 30 GW.

Najbardziej znana jest jednak z sygnowanych własną marką paneli fotowoltaicznych LONGi. W 2020 roku, ten producent sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 24,53 GW, stając się tym samym pierwszą firmą, która przekroczyła granicę sprzedaży 20 GW. Jego udział w rynku, według danych za 2020 rok wyniósł 19%. Roczna zdolność produkcyjna firmy, w przypadku modułów wynosi 50 GW.

LONGi Solar aktywnie działa też w dziedzinie badań i rozwoju. Dział R&D w LONGi na swoim koncie ma m.in. najsprawniejsze na świecie ogniwo monokrystaliczne, stworzone w technologii TOPCon. Osiąga ono sprawność na poziomie 25,09% i to przy standardowych, produkcyjnych rozmiarach.

Warto też podkreślić, że panele LONGi mogą pochwalić się jednym z najmniejszych śladów węglowych, z racji tego, że do ich produkcji jest wykorzystywana energia z fotowoltaiki.

LONGi – Tier 1 i testy PVEL

LONGi Solar regularnie (od ponad 5 lat!) pojawia się w zestawieniu TIER 1, obejmującym najstabilniejsze i najbardziej godne zaufania firmy zajmujące się produkcją modułów PV. Firma może również pochwalić się sukcesami w zakresie testów jakości przeprowadzanych przez instytut PVEL. W 2020 roku otrzymała ona wyróżnienie TOP Performer w kategorii cykli termicznych, wilgotności i temperatury, obciążeń dynamicznych oraz efektu PID. Firma pojawia się w zestawieniu niezawodności od 2017 roku.

Panele LONGi w testach PVEL.

Źródło: pvel.com

LONGi Solar Polska – czy firma ma krajowy oddział?

Możecie zadawać sobie pytanie, czy w działa lokalna jednostka firmy – czyli LONGi Solar Polska. Niestety, nie mamy dobrej wiadomości. Choć LONGi systematycznie rozbudowuje swoją sieć, nie posiada przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy oddział znajduje się w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele LONGi Solar – wykorzystywane technologie

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne LONGi Solar, to w masowej produkcji firma wykorzystuje kilka, bardzo dobrze znanych technologii.

  • PERC – w tym przypadku, w tylnej warstwie ogniwa znajduje się specjalna aluminiowa powłoka z naciętymi rowkami. Pozwala ona wyłapywać i odbijać światło o dłuższych zakresach (takie, które pojawia się rano i wieczorem). Dzięki temu komórka krzemowa lepiej wykorzystuje docierającą do niej energię słoneczną, a cały moduł zyskuje na wydajności.
  • Bifacial – czyli tzw. panele dwustronne, które oprócz bezpośredniego promieniowania na powierzchnię modułu, wykorzystują również promieniowanie odbite, np. od ziemi czy wody. W tym przypadku energia powstaje w tym samym czasie w przedniej i tylnej części urządzenia, co pozwala na zwiększenie wydajności ok. 1/4. Budowane są z hartowanego szkła. Co warto podkreślić, wariant bifacial nie wyklucza wykorzystania technologii PERC – wówczas, rolę emitera odbijającego pełni aluminiowa siatka.
  • Half-cut – panele LONGi wykorzystują również technologię half-cut, która polega na podzieleniu ogniwa na dwie połówki, w celu zmniejszenia natężenia prądu i rezystancji. To z kolei przekłada się na mniejsze straty mocy. Oprócz tego, technologia half-cut pozwala m.in. zmniejszyć temperaturę pracy moduły (a przez to zwiększyć żywotność) oraz ryzyko występowania mikrouszkodzeń i hot-spotów. W tej technologii również sam moduł jest podzielony na pół, dzięki czemu lepiej radzi sobie w przypadku zacienienia.

Moc i sprawność paneli fotowoltaicznych LONGi

Moduły fotowoltaiczne od LONGi, jak już wspominaliśmy, są produkowane z monokrystalicznego krzemu, co bezpośrednio wpływa na ich moc i sprawność. Na chwilę obecną, firma na swojej stronie skupia się na dwóch paneli:

  • Hi-MO 4 Series, z technologią Half-cut i PERC – monofacial (60, 66 lub 72 ogniwa w module) i bifacial (60 lub 72 ogniwa w module);
  • Hi-MO 5 Series, z Half-cut i PERC – monofacial (66 i 72 ogniwa) oraz bifacial (66 i 72 ogniwa).

Oczywiście, w dystrybucji dostępne są również starsze modele, chociażby z serii LR6, które charakteryzowały się niższą mocą oraz sprawnością maksymalną.

Jak wygląda sprawność i związana z nimi moc modułów, dla serii 4 i 5?

Seria Model Moc Sprawność Przeznaczenie
Hi-MO 4

Monofacial

LR4-60HPH
355-385 M
355 – 385 Wp 19,5 – 21,1% dla domu
dla firm i innych
LR4-72HPH
430-460 M
430 – 460 Wp 19,8 – 21,2% dla domu
dla firm i innych
LR4-66HPH

405-425 M

405 – 425 Wp 20,3 – 21,3% dla domu
dla firm i innych
Hi-MO 4Bifacial LR4-60HBD

360-370

360 – 370 Wp 19,8 – 20,3 % farmy PV
dla firm i innych
LR4-72HBD
425-455
425 – 455 Wp 20,2 – 20,9% ogólnoużytkowe

dla firm i innych

Hi-MO 5Monofacial LR5-66HPH
485-505
485 – 505 Wp 20,6-21,5% ogólnoużytkowe
LR5-72HPH
485-505
485 – 505 Wp 20,9-21,5% ogólnoużytkowe
Hi-MO 5Bifacial LR5-72HBD
525-545
525 – 545 Wp 20,7 – 21,3% bardzo duże farmy PV
LR5-66HBD
480-500
480 – 500 Wp 20,4 – 21,3% bardzo duże farmy PV

Panele LONGi Solar są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Poszczególne modele zostały pomyślane tak, by odpowiadały potrzebom zarówno niewyspecjalizowanych podmiotów (takich jak gospodarstwa domowe i firmy), jak również komercyjnym projektom fotowoltaicznym (małym i większym farmom PV). Te o niższej mocy i sprawności wyjściowej są skierowane do domów i podmiotów biznesowych, którym zależy przede wszystkim na trwałości i korzystnej cenie. Te o większej mocy i zdolnościach wytwórczych dedykowane są farmom fotowoltaicznym, którym zależy na zmniejszeniu zajmowanej przestrzeni i maksymalizacji uzysków.

Na uwagę zasługuje fakt, że maksymalna sprawność modułów to 21,5%, czyli niewiele mniej od najwyższej sprawności odnotowanej w seryjnym urządzeniu, wynoszącej 22,8%.

Panele fotowoltaiczne LONGi – cena

A jak firma LONGi Solar i jej panele wypadają pod względem kosztów? Wszystko zależy od serii, modelu, mocy urządzenia oraz oczywiście marży sklepu.

Dla przykładu moduły LONGi:

  • monofacial z serii 4, mogą kosztować ok. 500-800 zł brutto,
  • bicacial z serii 4, to wydatek rzędu ok. 600-800 zł brutto.
  • bifacial z serii 5 to koszt około 1000 zł brutto.

Urządzenia z serii 5 nie są szeroko dostępne na polskim rynku. Dostępne są za to urządzenia z poprzedniej serii LR6. Ich koszt to przeciętnie ok. 500-600 zł. A zatem, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne LONGi, cena to jedna z większych zalet urządzenia. Z całą pewnością jest ona adekwatna do oferowanej jakości i parametrów urządzenia, czego dowodem ogromny udział producenta w rynku.

LONGi Solar – gwarancja na produkty

Gwarancja na panele fotowoltaiczne LONGi nie jest najmocniejszą stroną oferty i to właśnie ona zdradza, że mamy do czynienia ze średnią półką cenową – szczególnie ta produktowa.

W przypadku LONGi Solar gwarancja produktowa (na wady materiałowe i produkcyjne) dla większości modeli z serii LR6, LR4 i LR5 wynosi bowiem 12 lat, licząc od daty dostarczenia urządzeń do klienta początkowego bądź od 6 miesięcy po wysyłce z zakładu produkcyjnego. Warto jednak wiedzieć, że na część paneli z serii LR6 (m.in. 60PE, 60PH, 60 PB, 66 HPB) LONGi Solar, gwarancja produktowa może być jeszcze krótsza i może wynosić 10 lat.

Nie jest to zatem najdłuższa gwarancja, na rynku, choć ta 12-letnia nie jest też najkrótsza. Tyle samo na swoje produkty dają firmy takie jak np. Bruk-Bet Solar czy JA Solar.

Panele LONGi Solar są także objęte gwarancją wydajnościową, zgodnie z którą:

  • modele monofacial po 25 latach będą charakteryzowały się co najmniej 84,4% mocy wyjściowej;
  • modele bifacial po 30 latach będę zapewniać co najmniej 85% mocy wyjściowej.

W tym przypadku mamy zatem do czynienia z bardzo dobrym wynikiem (minimum to 80% po 25 latach).

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety paneli LONGi Solar

Nie bez powodu LONGi Solar to jeden z największych i najchętniej wybieranych producentów. Jego oferta i urządzenia posiadają wiele zalet, do których można zaliczyć:

Bardzo atrakcyjne ceny, w stosunku do oferowanej jakości;
Szeroką gamę produktową, dla różnych typów projektów;
Urządzenia przyjazne środowisku, produkowane przy pomocy energii słonecznej;
Bardzo dobrą jakość potwierdzoną testami PVEL (m.in. odporność na PID, obciążenia dynamiczne);
Bardzo dobrą sprawność modułów;
Stabilną sytuację firmy – obecność na liście Tier 1;
Bardzo dobra gwarancja na wydajność;
Wykorzystanie technologii PERC i Half-Cut
Dobra dostępność – firma posiada przedstawicielstwo w Europie

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments