Panele fotowoltaiczne LONGi – opinie i recenzja

LONGi Solar to jedna z najpopularniejszych marek modułów fotowoltaicznych w Polsce i na świecie. Z urządzeń tego producenta korzysta większość instalatorów na rynku. Panele LONGi Solar są cenione przez klientów i wykonawców za jakość i atrakcyjne ceny. Zobacz, co wpływa na opinie o panelach LONGi Solar!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele LONGi Solar w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Rok założenia
2000
Tier 1
Tak
Testy PVEL
Tak

LONGi Solar – wielokrotny lider rynku

Firma LONGi Solar powstała w 2000 roku w Chinach. Swoją siedzibę ma w Xi’an, Shaanxi, w Chinach, jednak zakłady produkcyjne, magazyny i biura ma rozsiane w wielu miejscach na świecie.

LONGi Solar - mapa sieci dystrybucyjnej.

Źródło: en.longi.com

Działalność opiera się na kilku filarach. Pierwszym z nich jest produkcja monokrystalicznych płytek krzemowych, wykorzystywanych do budowy modułów fotowoltaicznych. LONGi może się pochwalić 46% udziałem w globalnym rynku producentów płytek krzemowych (według danych za 2020 rok). Roczna zdolność produkcyjna w przypadku płytek, to 30 GW.

Najbardziej znana jest jednak z sygnowanych własną marką paneli fotowoltaicznych LONGi. W 2020 roku, ten producent sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 24,53 GW, stając się tym samym pierwszą firmą, która przekroczyła granicę sprzedaży 20 GW. Jego udział w rynku, według danych za 2020 rok wyniósł 19%. Roczna zdolność produkcyjna firmy, w przypadku modułów wynosi 50 GW.

LONGi Solar aktywnie działa też w dziedzinie badań i rozwoju. Dział R&D w LONGi na swoim koncie ma m.in. najsprawniejsze na świecie ogniwo monokrystaliczne, stworzone w technologii TOPCon. Osiąga ono sprawność na poziomie 25,09% i to przy standardowych, produkcyjnych rozmiarach.

Warto też podkreślić, że panele LONGi mogą pochwalić się jednym z najmniejszych śladów węglowych, z racji tego, że do ich produkcji jest wykorzystywana energia z fotowoltaiki.

LONGi – Tier 1 i testy PVEL

LONGi Solar regularnie (od ponad 5 lat!) pojawia się w zestawieniu TIER 1, obejmującym najstabilniejsze i najbardziej godne zaufania firmy zajmujące się produkcją modułów PV. Firma może również pochwalić się sukcesami w zakresie testów jakości przeprowadzanych przez instytut PVEL. W 2020 roku otrzymała ona wyróżnienie TOP Performer w kategorii cykli termicznych, wilgotności i temperatury, obciążeń dynamicznych oraz efektu PID. Firma pojawia się w zestawieniu niezawodności od 2017 roku.

Panele LONGi w testach PVEL.

Źródło: pvel.com

LONGi Solar Polska – czy firma ma krajowy oddział?

Możecie zadawać sobie pytanie, czy w działa lokalna jednostka firmy – czyli LONGi Solar Polska. Niestety, nie mamy dobrej wiadomości. Choć LONGi systematycznie rozbudowuje swoją sieć, nie posiada przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy oddział znajduje się w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Panele LONGi Solar – wykorzystywane technologie

Jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne LONGi Solar, to w masowej produkcji firma wykorzystuje kilka, bardzo dobrze znanych technologii.

  • PERC – w tym przypadku, w tylnej warstwie ogniwa znajduje się specjalna aluminiowa powłoka z naciętymi rowkami. Pozwala ona wyłapywać i odbijać światło o dłuższych zakresach (takie, które pojawia się rano i wieczorem). Dzięki temu komórka krzemowa lepiej wykorzystuje docierającą do niej energię słoneczną, a cały moduł zyskuje na wydajności.
  • Bifacial – czyli tzw. panele dwustronne, które oprócz bezpośredniego promieniowania na powierzchnię modułu, wykorzystują również promieniowanie odbite, np. od ziemi czy wody. W tym przypadku energia powstaje w tym samym czasie w przedniej i tylnej części urządzenia, co pozwala na zwiększenie wydajności ok. 1/4. Budowane są z hartowanego szkła. Co warto podkreślić, wariant bifacial nie wyklucza wykorzystania technologii PERC – wówczas, rolę emitera odbijającego pełni aluminiowa siatka.
  • Half-cut – panele LONGi wykorzystują również technologię half-cut, która polega na podzieleniu ogniwa na dwie połówki, w celu zmniejszenia natężenia prądu i rezystancji. To z kolei przekłada się na mniejsze straty mocy. Oprócz tego, technologia half-cut pozwala m.in. zmniejszyć temperaturę pracy moduły (a przez to zwiększyć żywotność) oraz ryzyko występowania mikrouszkodzeń i hot-spotów. W tej technologii również sam moduł jest podzielony na pół, dzięki czemu lepiej radzi sobie w przypadku zacienienia.

Moc i sprawność paneli fotowoltaicznych LONGi

Moduły fotowoltaiczne od LONGi, jak już wspominaliśmy, są produkowane z monokrystalicznego krzemu, co bezpośrednio wpływa na ich moc i sprawność. Na chwilę obecną, firma na swojej stronie skupia się na dwóch paneli:

  • Hi-MO 4 Series, z technologią Half-cut i PERC – monofacial (60, 66 lub 72 ogniwa w module) i bifacial (60 lub 72 ogniwa w module);
  • Hi-MO 5 Series, z Half-cut i PERC – monofacial (66 i 72 ogniwa) oraz bifacial (66 i 72 ogniwa).

Oczywiście, w dystrybucji dostępne są również starsze modele, chociażby z serii LR6, które charakteryzowały się niższą mocą oraz sprawnością maksymalną.

Jak wygląda sprawność i związana z nimi moc modułów, dla serii 4 i 5?

Seria Model Moc Sprawność Przeznaczenie
Hi-MO 4

Monofacial

LR4-60HPH
355-385 M
355 – 385 Wp 19,5 – 21,1% dla domu
dla firm i innych
LR4-72HPH
430-460 M
430 – 460 Wp 19,8 – 21,2% dla domu
dla firm i innych
LR4-66HPH

405-425 M

405 – 425 Wp 20,3 – 21,3% dla domu
dla firm i innych
Hi-MO 4Bifacial LR4-60HBD

360-370

360 – 370 Wp 19,8 – 20,3 % farmy PV
dla firm i innych
LR4-72HBD
425-455
425 – 455 Wp 20,2 – 20,9% ogólnoużytkowe

dla firm i innych

Hi-MO 5Monofacial LR5-66HPH
485-505
485 – 505 Wp 20,6-21,5% ogólnoużytkowe
LR5-72HPH
485-505
485 – 505 Wp 20,9-21,5% ogólnoużytkowe
Hi-MO 5Bifacial LR5-72HBD
525-545
525 – 545 Wp 20,7 – 21,3% bardzo duże farmy PV
LR5-66HBD
480-500
480 – 500 Wp 20,4 – 21,3% bardzo duże farmy PV

Panele LONGi Solar są skierowane do szerokiego grona odbiorców. Poszczególne modele zostały pomyślane tak, by odpowiadały potrzebom zarówno niewyspecjalizowanych podmiotów (takich jak gospodarstwa domowe i firmy), jak również komercyjnym projektom fotowoltaicznym (małym i większym farmom PV). Te o niższej mocy i sprawności wyjściowej są skierowane do domów i podmiotów biznesowych, którym zależy przede wszystkim na trwałości i korzystnej cenie. Te o większej mocy i zdolnościach wytwórczych dedykowane są farmom fotowoltaicznym, którym zależy na zmniejszeniu zajmowanej przestrzeni i maksymalizacji uzysków.

Na uwagę zasługuje fakt, że maksymalna sprawność modułów to 21,5%, czyli niewiele mniej od najwyższej sprawności odnotowanej w seryjnym urządzeniu, wynoszącej 22,8%.

Panele fotowoltaiczne LONGi – cena

A jak firma LONGi Solar i jej panele wypadają pod względem kosztów? Wszystko zależy od serii, modelu, mocy urządzenia oraz oczywiście marży sklepu.

Dla przykładu moduły LONGi:

  • monofacial z serii 4, mogą kosztować ok. 500-800 zł brutto,
  • bicacial z serii 4, to wydatek rzędu ok. 600-800 zł brutto.
  • bifacial z serii 5 to koszt około 1000 zł brutto.

Urządzenia z serii 5 nie są szeroko dostępne na polskim rynku. Dostępne są za to urządzenia z poprzedniej serii LR6. Ich koszt to przeciętnie ok. 500-600 zł. A zatem, jeśli chodzi o panele fotowoltaiczne LONGi, cena to jedna z większych zalet urządzenia. Z całą pewnością jest ona adekwatna do oferowanej jakości i parametrów urządzenia, czego dowodem ogromny udział producenta w rynku.

LONGi Solar – gwarancja na produkty

Gwarancja na panele fotowoltaiczne LONGi nie jest najmocniejszą stroną oferty i to właśnie ona zdradza, że mamy do czynienia ze średnią półką cenową – szczególnie ta produktowa.

W przypadku LONGi Solar gwarancja produktowa (na wady materiałowe i produkcyjne) dla większości modeli z serii LR6, LR4 i LR5 wynosi bowiem 12 lat, licząc od daty dostarczenia urządzeń do klienta początkowego bądź od 6 miesięcy po wysyłce z zakładu produkcyjnego. Warto jednak wiedzieć, że na część paneli z serii LR6 (m.in. 60PE, 60PH, 60 PB, 66 HPB) LONGi Solar, gwarancja produktowa może być jeszcze krótsza i może wynosić 10 lat.

Nie jest to zatem najdłuższa gwarancja, na rynku, choć ta 12-letnia nie jest też najkrótsza. Tyle samo na swoje produkty dają firmy takie jak np. Bruk-Bet Solar czy JA Solar.

Panele LONGi Solar są także objęte gwarancją wydajnościową, zgodnie z którą:

  • modele monofacial po 25 latach będą charakteryzowały się co najmniej 84,4% mocy wyjściowej;
  • modele bifacial po 30 latach będę zapewniać co najmniej 85% mocy wyjściowej.

W tym przypadku mamy zatem do czynienia z bardzo dobrym wynikiem (minimum to 80% po 25 latach).

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Zalety i wady paneli LONGi Solar

Nie bez powodu LONGi Solar to jeden z największych i najchętniej wybieranych producentów. Jego oferta i urządzenia posiadają wiele zalet.

Zalety paneli LONGi Solar

Bardzo atrakcyjne ceny, w stosunku do oferowanej jakości;
Szeroką gamę produktową, dla różnych typów projektów;
Urządzenia przyjazne środowisku, produkowane przy pomocy energii słonecznej;
Bardzo dobrą jakość potwierdzoną testami PVEL (m.in. odporność na PID, obciążenia dynamiczne);
Bardzo dobrą sprawność modułów;
Stabilną sytuację firmy – obecność na liście Tier 1;
Bardzo dobra gwarancja na wydajność;
Wykorzystanie technologii PERC i Half-Cut
Dobra dostępność – firma posiada przedstawicielstwo w Europie

Wady paneli LONGi Solar

Gwarancja na produkt mogłaby być dłuższa

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Efektywność modułów
Wytrzymałość modułów
Ocena producenta
Gwarancja
Cena do jakości
Panele fotowoltaiczne LONGi to zdecydowany hit rynku PV ostatnich lat. Należą do najlepiej sprzedających się produktów i bez przyczyny. Atrakcyjne ceny w połączeniu z przyzwoitymi parametrami sprawiają, że trudno obok nich przejść obojętnie. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia ze średnią półką jakościową. Oferowane parametry są dobre, ale nie powalają. Główną wadą jest dość krótka gwarancja, która dla większości nowych produktów wynosi jedynie 12 lat (starsze moduły miały nawet krótszą ochronę).
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Athanasios
Athanasios
30 października 2022 11:04

KONKRETY
JA OSOBISCIE DOWIEDZIALEM SIE PARE FAJNYCH RZECZY