Panele fotowoltaiczne Viessmann - Produkty

W systemie enerad.pl łączna liczba paneli fotowoltaicznych Viessmann wynosi: 3
Najwyższa sprawność panelu fotowoltaicznego Viessmann w systemie wynosi: 20,92%
Najniższa sprawność panelu fotowoltaicznego Viessmann w systemie wynosi: 20,66%
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Filtruj:
-
-

Panele fotowoltaiczne Viessmann - Lista produktów (3)

starstarstarstarstar
0,00/5
(Ilość ocen: 0)
Producent: Viessmann
Nazwa serii: VITOVOLT 300
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 405 Wp
Sprawność: 20,90%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,35%/°C
Wygląd: Silver Frame
starstarstarstarstar
0,00/5
(Ilość ocen: 0)
Producent: Viessmann
Nazwa serii: VITOVOLT 300
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 405 Wp
Sprawność: 20,66%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,34%/°C
Wygląd: Black Frame
starstarstarstarstar
0,00/5
(Ilość ocen: 0)
Producent: Viessmann
Nazwa serii: VITOVOLT 301
Typ modułu: Jednostronny
Moc wg STC: 410 Wp
Sprawność: 20,92%
Współczynnik temperaturowy mocy STC: 0,34%/°C
Wygląd: Black Frame
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Viessmann — panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory i wiele innych

Viessmann to rodzinna firma założona w 1917 roku w Niemczech, przez Johanna Viessmanna. Od początku swojej działalności zajmowała się systemami grzewczymi, a konkretnie projektowaniem i budową różnego rodzaju kotłów. Jako pierwsza firma na świecie, Viessmann postawiła na zastosowanie stali nierdzewnej w konstrukcjach kotłów grzewczych.

Odnawialne Źródła Energii znajdowały się w centrum zainteresowania firmy Viessmann jednak już od lat ‘70 XX wieku. W 1976 roku pojawiły się pierwsze panele słoneczne sygnowane marką Viessmann, a dwa lata później pierwsze pompy ciepła. Producent może się pochwalić zawrotną liczbą 1.500 patentów!

Dzisiaj firmą zarządza już 4 pokolenie rodziny Viessmann. Producent zatrudnia blisko 12 tysięcy pracowników na całym świecie — firma posiada 22 spółki produkcyjne w 12 krajach i swoje przedstawicielstwa w ponad 74 krajach. Roczny obrót grupy Viessmann to ok. 2,5 mld euro.

Obecnie, wśród produktów marki Viessmann znajdziemym.in.:

  • gazowe i olejowe kotły kondensacyjne,
  • systemy kogeneracyjne,
  • pompy ciepła,
  • systemy opalania drewnem,
  • podgrzewacze CWU,
  • systemy solarne — kolektory słoneczne oraz instalacje fotowoltaiczne.

Panele Viessmann — testy PVEL i Tier 1

Jak już wspominaliśmy, w przypadku firmy Viessmann główną osią działalności były systemy grzewcze. Instalacje i panele fotowoltaiczne stanowią zaś jedynie jej uzupełnienie. To m.in. z tego względu paneli fotowoltaicznych Viessmann nie znajdziemy w zestawieniu PVEL. Spełniają jednak wszelkie niezbędne normy wymagane do dopuszczenia modułów do obrotu, czyli: IEC 61215, IEC 61730, IEC 61701 i IEC 62716, co potwierdzają certyfikaty TÜV NORD CERT GmbH.

Firmy Viessmann nie znajdziecie również w zestawieniu Tier 1. Nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż bądź co bądź, mamy do czynienia z firmą o ponad 100-letniej tradycji, o stale rosnących przychodach.

Panele fotowoltaiczne Viessmann - jakie technologie wykorzystują?

Panele fotowoltaiczne Viessmann, w zależności od modelu, korzystają z rozwiązań już znanych i szeroko rozpowszechnionych na rynku PV. Jakich?

  • Technologia PERC - nazywana technologią pasywacji tylnej części emitera. W prostych słowach polega ona na tym, że w ogniwa PERC są wyposażone w dodatkową warstwę odbijającą fale słoneczne o dłuższej fali (czyli np. z padające rano i wieczorem czy też podczas pochmurnej pogody). Dzięki temu mają one przynajmniej jedną dodatkową szansę na wygenerowanie energii elektrycznej.
  • Technologia shingled, czyli technologia gontowa. W tym przypadku moduły posiadają bardzo charakterystyczną konstrukcję - składają się z poprzecznych pasów ogniw, ciągnących się przez całą szerokość modułu. Pasy te nachodzą na siebie, a łączenia są “przykryte” bus barami, dzięki czemu cała przestrzeń jest wykorzystana do produkcji energii.

I to właściwie tyle z informacji na temat technologii paneli fotowoltaicznych Viessmann, które udało nam się znaleźć. Niestety, ale w przeciwieństwie do pozostałych producentów paneli, Viessmann udostępnia wyłącznie podstawowe informacje dotyczące produktów fotowoltaicznych. Na szczęście, wśród nich są szczegóły dotyczące parametrów pracy. Jakiej wydajności i mocy możemy się po nich spodziewać?

Parametry pracy - panele Viessmann

Na chwilę obecną firma Viessmann promuje jedynie jedną serię produktów, a mianowicie Vitovolt 300. Zawierają się w niej moduły wykonane w technologii PERC oraz shingled (gontowej). Niech jednak nie zmyli Was nazwa, panele fotowoltaiczne Viessmann osiągają moc znacznie przekraczającą 300 W. Jaką mają sprawność? 

Około 400 W mocy i sprawność na poziomie 20,66% - 20,92%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Szczególnie gdy porównamy panele Viessmann z konkurencyjnymi produktami wykonanymi w technologii shingled, czyli np. z panelami fotowoltaicznymi Hyundai. Na potrzeby uzupełnienia mniejszych instalacji domowych czy firmowych produkty te powinny się sprawdzić.

Pod względem wytrzymałości paneli fotowoltaicznych Viessmann akurat się nie wyróżnia - 5.400 Pa wytrzymałości na śnieg oraz 2.400 Pa na wiatr to minimum dla branży. Plus należy się jednak marce za temperaturowy współczynnik mocy, który w tym przypadku wynosi zaledwie 0,34%/°C. Oznacza to, że o zaledwie tyle spadnie wydajność modułów, wraz ze wzrostem temperatury o jeden stopień. Warto też dodać, że panele Viessmann są także odporne na mgłę solną oraz amoniak

Gwarancja na panele Viessmann - co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wyjaśnić, że moduły fotowoltaiczne są objęte zawsze dwoma typami ochrony gwarancyjnej.

Produktowa gwarancja na panele fotowoltaiczne obejmuje wady materiałowe i wykonawcze, które ujawnią się podczas prawidłowego użytkowania produktu. Z kolei wydajnościowa gwarancja na panele fotowoltaiczne informuje użytkownika, jaką moc powinny zachować moduły po upływie określonego odcinka czasu.

W przypadku gwarancji na wydajność Viessmann zapewnia, że moc produktów nie powinna spaść poniżej 80% mocy wyjściowej po 25 latach pracy. To bardzo przeciętny wynik, który branża PV już dawno przekroczyła. Obecnie panele PV po 25 latach bardzo często mogą pochwalić się sprawnością na poziomie 83-90% po 25 latach.

Produktowa gwarancja na panele fotowoltaiczne Viessmann, według karty katalogowej wynosi z kolei 12 lat, co jest dobrym wynikiem, ale nie powalającym na kolana. Moduły fotowoltaiczne Bruk-Bet czy panele REC mogą być objęte nawet 20-letnią gwarancją.

Uwaga! Zanim zdecydujecie się na zakup modułów fotowoltaicznych Viessmann poproście przedstawiciela firmy fotowoltaicznej lub firmy Viessmann o warunki gwarancji i zapoznajcie się z nimi. Niestety, na stronie producenta trudno znaleźć jasne informacje na temat szczegółowych warunków ochrony gwarancyjnej.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty