panele fotowoltaiczne w rolce

Panele fotowoltaiczne w rolce? Jak najbardziej!

Apollo, innowacyjny gracz na rynku fotowoltaiki, wprowadza rewolucyjny produkt – Apollo Roll, który wyróżnia się elastyczną konstrukcją, zdolną do zwinięcia. Ten produkt, wyróżniony w konkursie Intersolar Award 2023 w kategorii „Fotowoltaika”, jest pełnoprawnym modułem fotowoltaicznym.

Unikatowe cechy Apollo Roll i ich zastosowania

Apollo Roll przypomina matę z nadrukowanymi komórkami solarnymi i umożliwia montaż na powierzchniach o różnych kształtach, i w miejscach, które wcześniej nie były dostępne dla tradycyjnych paneli. Produkt dostępny jest w rolce, o długości ponad 6 m i szerokości 1 m, na którą składa się 6 modułów. Pojedynczy moduł składa się natomiast z 72 komórek fotowoltaicznych i jest całkowicie bezramkowy. Waga modułu to zaledwie 3 kg/m2, a sprawność obniw sięga 16,75%.

Według producenta, elastyczny panel fotowoltaiczny Apollo Roll można użytkować przez ćwierć wieku bez znacznej straty na jego wydajności (po 25 latach sprawność systemu spadnie do ok. 86% mocy pierwotnej). Produkt jest objęty 10-letnią gwarancją produktową. 

Elastyczność i niska waga modułu sprawia, że montaż np. na fasadach budynków czy na lekkich konstrukcjach nad plantacjami (szklarniach z dachami ze szkła akrylowego) już nie stanowi problemu. Innowacyjny moduł można bez problemu zwinąć i rozwinąć jak dywan.

Apollo Roll to nowe możliwości dla branży

Według danych producenta, Apollo Roll jest w stanie zmniejszyć całkowitą wagę instalacji o 80%. Jednocześnie może przełożyć się na ok. 50% spadek kosztów pracy. Warto podkreślić, że Apollo Roll nie tylko zmienia i przyspiesza sposób montażu paneli, ale także może bezpośrednio przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. Szczególne możliwości otwiera w tych rejonach świata, w których transport tradycyjnych, ramkowych modułów jest utrudniony lub niemożliwy. To również jedna z niewielu szans zastosowania fotowoltaiki na budynkach z poszyciami o niskiej nośności, takich jak np. hale magazynowe czy zabytki.

Zwijany panel fotowoltaiczny może jednak znaleźć zastosowanie również w innych, bardziej nieszablonowych obszarach - w wytwarzaniu odzieży produkującej energię.

Elastyczny moduł to nie jedyne osiągnięcie firmy Apollo. Przedsiębiorstwo dostarczyło już kilku, innowacyjnych rozwiązań dla branży PV i nie tylko. Wśród nich należy wskazać m.in. technologię osadzania komórek solarnych na karoseriach samochodów, pływające panele fotowoltaiczne czy produkcję płyt chodnikowych ze zużytych opon samochodowych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments