Piec gazowy kondensacyjny – jakie oszczędności?

Pierwsze przymrozki dla właścicieli mieszkań ogrzewanych kotłami gazowymi oznaczaj wyraźnie wyższe rachunki za gaz i dodatkowe obciążenie finansowe. Posiadacze pieców gazowych starszego typu mają powód do obaw, zwłaszcza że ceny gazu mogą wzrosnąć tej zimy.

Rosną ceny gazu

Spółka PGNiG, która sprzedaje w Polsce gaz do ponad 80 proc. odbiorców, poinformowała w ubiegłym miesiącu, że ponosi wyższe koszty pozyskania błękitnego paliwa. Spowodowane jest to głównie wzrostem cen ropy naftowej oraz cen gazu ziemnego na giełdzie. Warto przypomnieć, że cena gazu na rynkach światowych od marca br. wzrosła o około 45 proc.!

W związku z tym PGNiG już podniosło ceny gazu dla największych odbiorców. Średnia cena paliwa gazowego wysokometanowego (gaz ziemny E) wzrosła o 4 proc., a gazu ziemnego zaazotowanego (gaz ziemny Ls) o 3,9 proc. Podwyżki dla gospodarstw domowych są więc bardzo realnym scenariuszem.

Posiadacze starszych modeli pieców gazowych, za pomocą których ogrzewają swoje mieszkania i wodę mogą zredukować rachunki, wymieniając swój leciwy piec na nowoczesny kondensacyjny.

Piece gazowe kondensacyjne – co to za urządzenia?

Najkrócej rzecz ujmując, zasada działania pieców kondensacyjnych jest taka sama jak tych tradycyjnych z tą różniącą, że piece kondensacyjne dodatkowo pozyskują ciepło ze spalin. Oba rodzaje pieców podgrzewają wodę za pomocą energii uzyskanej w wyniku spalania oleju opałowego lub gazu, są jedno- i dwufunkcyjne ze wbudowanym zasobnikiem c.w.u. Jednak w przypadku technologii kondensacyjnej wykorzystywana jest nie tylko energia cieplna powstająca ze spalania, lecz również energia cieplna samych spalin, która w tradycyjnych piecach ucieka kominem.

Kotły kondensacyjne są w stanie pobrać niemal w całości ciepło zawarte w spalinach i przekształcić je na ciepło grzewcze. Dlatego właśnie są one znacznie bardziej efektywne od tych tradycyjnych i osiągają sprawność do 110 proc.. Dla porównania najbardziej wydajne kotły niekondensacyjne osiągają sprawność 94 proc.

Drugą ewentualną różnicą pomiędzy kotłami jest komora spalania, która w kotłach kondensacyjnych jest zamknięta, a tych tradycyjny może być otwarta lub zamknięta. Zamknięta lub otwarta komora spalania określa sposób dostarczania powietrza do pieca. Jeżeli jest ona zamknięta, to piec pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku przez rurę w ścianie, a nie z wnętrza. Wówczas niepotrzebna jest wentylacja nawiewna w pomieszczeniu kotłowni, a pomieszczenie nie jest schładzane zaciąganym, zimnym powietrzem. Jest to szczególnie ważne, kiedy kocioł znajduje się w łazience. Ponadto komora zamknięta uniemożliwia, przedostanie się spalin do pomieszczenia.

Jaki piec gazowy kondensacyjny?

Kotły gazowe generalnie można podzielić na kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. W jednofunkcyjnych możemy podgrzewać wodę jedynie dla centralnego ogrzewania. Natomiast w dwufunkcyjnym, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi, dodatkowo otrzymujemy ciepłą wodę użytkową, czyli tą, która płynie w kranach. Aby piec jednofunkcyjny, mógł także podgrzać wodę, podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę ze wbudowanym wymiennikiem ciepła. Kocioł dwufunkcyjny nie potrzebuje takiego zasobnika, ponieważ podgrzewa wodę w sposób przepływowy kiedy odkręcamy kurek z ciepłą wodą.

Kiedy więc planujemy zakupić kocioł gazowy, powinniśmy określić jego przeznaczenie oraz uwzględnić wielkość mieszkania i liczbę domowników. Kotły dwufunkcyjne sprawdzą się w mieszkaniach i niedużych domach gdzie przebywa do czterech osób. Warto pamiętać o mankamentach tego typu pieców, które odczuwane są przy pobieraniu ciepłej wody równocześnie przez dwie osoby oraz jeżeli kran jest oddalony od pieca o więcej niż 6 metrów.

Dla mieszkań i domów powyżej 120 m2, z czwórką lub większą liczbą użytkowników lepszym rozwiązaniem będzie kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody i cyrkulacją. Zapewni to ciepłą wodę prawie od razu po odkręceniu kurka oraz nieprzerwanie nawet w sytuacji pobierania jej przez kilku domowników w tym samym czasie.

Przed zakupem kotła warto skorzystać z licznych porad zamieszczonych w Internecie, a także porozmawiać z instalatorem.

Ile można zaoszczędzić?

Kocioł gazowy kondensacyjny dzięki temu, że dodatkowo pozyskuje ciepło z gorących spalin, zużyje mniej paliwa niż kocioł tradycyjny. O tej różnicy informuje użytkownika sprawność urządzenia. Jeżeli jest ona wyższa np. o 10 proc., to właśnie mniej paliwa o 10 proc. zużyje piec kondensacyjny od tradycyjnego do osiągnięcia takiego samego efektu. Nowoczesne kotły kondensacyjne w porównaniu z kotłami tradycyjnymi sprzed kilkunastu lat mają nierzadko o 25 proc. wyższą skuteczność.

Przyjmijmy, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu o powierzchni części mieszkalnej i ogrzewanej 130 m2. Latem 2015 roku nasz dom ociepliliśmy styropianem o grubości 10 cm. Pozwoliło to nam zredukować roczne zużycie gazu o 16 proc. Ponieważ liczyliśmy na lepszy wynik, tym bardziej że zima była łagodna, dlatego rozważamy dodatkowe rozwiązanie – wymianę dziesięcioletniego kotła niekondensacyjnego na bardzo nowoczesny piec kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem ciepłej wody o sprawności 108 proc. Obecny piec ma sprawność do 91 proc., więc różnica 17 proc. powinna wygenerować większą oszczędności niż ocieplenie budynku.

Ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody dla domowników kosztowało nas w 2015 roku 6100 zł. Jeżeli zainstalujemy piec kondensacyjny, to zużyjemy mniej gazu o 17 proc., czyli roczny koszt zredukujemy o 1037 zł i wyniesie on 5063 zł. Różnica 1037 zł po pięciu latach pokryje nam wyższą cenę kotła kondensacyjnego od tradycyjnego pieca oraz koszt robocizny. Realnie będziemy więc oszczędzać od szóstego roku eksploatacji, chyba, że na wymianę pieca uzyskamy dotację. Wtedy oszczędzać możemy już od momentu podłączenia urządzenia.

Zmiana sprzedawcy gazu – prostszy sposób na oszczędności

Obecnie gaz oferuje w Polsce kilkudziesięciu niezależnych sprzedawców. Prowadzone przez nich działania marketingowe i handlowe owocują wieloma atrakcyjnymi ofertami. W ramach promocji lub oferty łączonej (dual fuel) możemy uzyskać oszczędność sięgającą 20 proc. Jeżeli uwzględnimy fakt, że zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna oraz stosunkowo prosta, to uświadomimy sobie, że jest to zdecydowanie lepszy sposób obniżenia rachunków za gaz niż ocieplenie domu czy wymiana pieca.

Jeśli szukacie alternatywnego źródła ciepła, które nie będzie bazowało na gazie, to powinniście zainteresować się np. pompą ciepła.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
7 marca 2019 20:11

a pradu ile wiecej zuzyje tego nikt nie pisze i wyjdzie na to samo

EG
EG
8 marca 2020 13:51
Odpowiedz do:  jan

Wszystko zależy od wielu czynników – ile PGNIK wpompuje azotu do przesyłu gazu ziemnego , aby obniżyć koszty !!!
2. Jak ustawiony jest kocioł , ponieważ kondensacja odbywa się do 55 st.na kotle wiec ustawienie nie powinno przekraczać 50 st. Ja obecnie mam 44 st. do 45 st. ponieważ niema zimy !
3. Jaką potrzebujemy temperaturę w mieszkaniu [ radze zamontować czujnik temperatury pokojowej ]
4. Ja mam dom 165 m/2 ale ogrzewam około 100 m/2 domu , wydałem w 2019 roku 2850 zł za ogrzewanie , ciepłą wodę i, gotowanie i prąd do pompki obiegowej !

kama
kama
11 kwietnia 2018 10:03

Kolejny artykuł o niczym – w tytule jak obniżyć koszty ogrzewania gazem – a w tekście mydło i powidło. Same nieuki piszą te artykuły.

Barbara
Barbara
11 kwietnia 2018 12:34
Odpowiedz do:  kama

Dzień dobry,

może to nie wybrzmiało za mocno, ale generalnie autorowi chodziło o to, że sam piec kondensacyjny efektywniej (niz inne rozwiązania do gazu zienego) wykorzystuje paliwo i dzieki temu mozna obniżyć rachunki za gaz.

Pozdrawiam,
Barbara
zespół enerad.pl