Pierwsza samorządowa spółdzielnia energetyczna uruchomiła własną farmę PV

Pierwsza samorządowa spółdzielnia energetyczna uruchomiła własną farmę PV

Burmistrz Lądka-Zdroju, Roman Kaczmarczyk, ogłosił zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, zrealizowanej przez Lądecką Spółdzielnię Energetyczną (LSE). To pierwsza w Polsce samorządowa spółdzielnia energetyczna, która uruchomiła własną farmę PV. Szkoły, ośrodki kultury i inne lokalne instytucje będą teraz korzystać z energii dostarczanej przez nową instalację. Mimo że to debiutancki projekt LSE, spółdzielnia już zapowiada dalsze inwestycje.

Spółdzielnie energetyczne są coraz popularniejsze

Spółdzielnie energetyczne to model biznesowo-organizacyjny umożliwiający obywatelom współpracę w zakresie produkcji, sprzedaży, magazynowania i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest umożliwienie członkom spółdzielni dostępu do tańszej energii poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów. Pierwszym stowarzyszeniem w typie spółdzielni energetycznej była zarejestrowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa spółdzielnia Eisall, działająca na terenie gmin: Raszyn, Nadarzyn i Michałowice.

Lądecka Spółdzielnia Energetyczna planuje intensywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i geotermalna. Chociaż farma PV została dopiero co oddana do użytku, LSE nie zamierza poprzestać na laurach. Już zapowiada ambitne plany rozbudowy farmy do 10 MW, jednak najpierw musi pokonać istotne przeszkody. Chodzi głównie o brak funduszy krajowych i europejskich, które mogłyby wesprzeć samorząd w realizacji takiej inwestycji. Niestety nie wszystkie projekty kwalifikują się do subsydium. Jak na razie, tylko niektóre spółdzielnie energetyczne w Polsce mogły liczyć na wsparcie - na przykład za sprawą projektu RENALDO.

Znaczne oszczędności dzięki spółdzielni energetycznej

Mimo wyzwań samorząd jest zadowolony z inwestycji, ponieważ zakłada, że przyniesie ona znaczne oszczędności. Szacuje się, że rachunki za energię w gminie spadną nawet o około 500 tys. zł już w 2023 r. Co istotne, pionierski sukces Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej może zapoczątkować falę podobnych inicjatyw. Samorządy w całej Polsce mogą skorzystać z doświadczeń LSE, szukając innowacyjnych sposobów na tanią, zieloną i stabilną energię dla swoich społeczności.

Jak na razie, Polska dopiero raczkuje w tworzeniu spółdzielni energetycznych. Na liście prowadzonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa do niedawna widniały tylko dwa podmioty tego typu - w województwach mazowieckim i śląskim.

Poprawa jakości powietrza

Inicjatywa Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej zapewnia nie tylko dostęp do odnawialnej energii, ale również służy poprawie jakości powietrza. To szczególnie ważne w przypadku miejscowości uzdrowiskowych, a taką jest Lądek-Zdrój. Założycielami spółdzielni są: gmina Lądek-Zdrój, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju oraz Lądeckie Usługi Komunalne sp. z o.o.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments