samochody elektryczne ładowanie

Pierwsza wypożyczalnia samochodów na prąd powstanie we Wrocławiu

Pięciu oferentów chce wybudować wypożyczalnie samochodów na prąd we Wrocławiu – będzie to pierwszy tego typu system w kraju. Zgodnie z planem inwestycja do użytku zostałaby oddana na przełomie 2016/2017 roku.

Wypożyczalnia aut elektrycznych we Wrocławiu

Wypożyczalnie samochodów elektrycznych na zachodzie Europy nie są czymś nowym i sprawdzają się w miejskim środowisku. Pierwszy system w Polsce powstanie we Wrocławiu – aktualnie o możliwość budowy inwestycji stara się aż pięć firm (Arriva Polska, AWL VIII, Decatur Investmets, Egis Projects Polska z firmą Nawrot, Enigma Systemy Ochrony Informacji). Z każdą z nich będą prowadzone indywidualne negocjacje w ratuszu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to system będzie oddany do użytku na przełomie 2016/2017 roku.

Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych będzie udostępniać 200 pojazdów zasilanych tylko prądem. Częścią inwestycji będą również stacje dokujące na terenie miasta oraz aplikacja, dzięki której będzie możliwe wypożyczenie auta. Samochody będą mogły jeździć po Wrocławiu i 10 km poza granicami miasta.

Samochód wypożyczysz jak rower

Władze Wrocławia stawiają na prosty system, który będzie zbliżony do tego znanego z wypożyczalni rowerów miejskich. Jego obsługą zajęłaby się prywatna firma. Dodatkową korzyścią dla osób wypożyczających auta elektryczne byłyby darmowe parkingi w centrum miasta (na początek na terenie Starego Miasta) oraz możliwość wjeżdżania na np. Ostrów Tumski, czy ul. Szewską. Ponadto auta mogłyby jeździć po pasach dla tramwajów, autobusów czy buspasach.

Niestety, na dzień dzisiejszy nie jest znana cena wypożyczenia pojazdu elektrycznego, ale jak zapewniają władze miasta, nie będzie ona za wysoka. Do budowy podobnego systemu przymierza się również Kraków i Warszawa.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
turystyka 2.0
turystyka 2.0
2017-01-11 00:22

Dobra inicjatywa.
Nic dodać i nic ująć.