Pierwsza wypożyczalnia samochodów na prąd powstanie we Wrocławiu

4.94 /5
(Ocen: 17)
Pięciu oferentów chce wybudować wypożyczalnie samochodów na prąd we Wrocławiu – będzie to pierwszy tego typu system w kraju. Zgodnie z planem inwestycja do użytku zostałaby oddana na przełomie 2016/2017 roku.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Wypożyczalnia aut elektrycznych we Wrocławiu

Wypożyczalnie samochodów elektrycznych na zachodzie Europy nie są czymś nowym i sprawdzają się w miejskim środowisku. Pierwszy system w Polsce powstanie we Wrocławiu – aktualnie o możliwość budowy inwestycji stara się aż pięć firm (Arriva Polska, AWL VIII, Decatur Investmets, Egis Projects Polska z firmą Nawrot, Enigma Systemy Ochrony Informacji). Z każdą z nich będą prowadzone indywidualne negocjacje w ratuszu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to system będzie oddany do użytku na przełomie 2016/2017 roku.

Miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych będzie udostępniać 200 pojazdów zasilanych tylko prądem. Częścią inwestycji będą również stacje dokujące na terenie miasta oraz aplikacja, dzięki której będzie możliwe wypożyczenie auta. Samochody będą mogły jeździć po Wrocławiu i 10 km poza granicami miasta.

Samochód wypożyczysz jak rower

Władze Wrocławia stawiają na prosty system, który będzie zbliżony do tego znanego z wypożyczalni rowerów miejskich. Jego obsługą zajęłaby się prywatna firma. Dodatkową korzyścią dla osób wypożyczających auta elektryczne byłyby darmowe parkingi w centrum miasta (na początek na terenie Starego Miasta) oraz możliwość wjeżdżania na np. Ostrów Tumski, czy ul. Szewską. Ponadto auta mogłyby jeździć po pasach dla tramwajów, autobusów czy buspasach.

Niestety, na dzień dzisiejszy nie jest znana cena wypożyczenia pojazdu elektrycznego, ale jak zapewniają władze miasta, nie będzie ona za wysoka. Do budowy podobnego systemu przymierza się również Kraków i Warszawa.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
turystyka 2.0
turystyka 2.0
11 stycznia 2017 00:22

Dobra inicjatywa.
Nic dodać i nic ująć.