sukces grantu OZE

Ponad 2,4 tys. wniosków – sukces grantu OZE

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało, że program wsparcia dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych w postaci grantów OZE osiągnął sukces. Uruchomiony zaledwie kilka miesięcy temu – w lutym – zgromadził już ponad 2,4 tys. wniosków. Przyznano 1 256 grantów (wsparcie na ponad 67 mln zł przy całkowitym koszcie 154,68 mln zł). Jak przekazał Bank Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialny za przyznawanie grantów, wnioski (ponad 2,4 tys.) dotyczą wsparcia łącznie na 147,45 mln zł przy całkowitym koszcie inwestycji sięgającym niemal 350 mln zł. Granty pozwolą poprawić efektywność energetyczną 86,8 tys. mieszkań.

Panele fotowoltaiczne – korzyści dla społeczności i środowiska

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach czy balkonach bloków mieszkalnych przynosi wymierne korzyści zarówno zarządcom budynków, jak i mieszkańców. Za sprawą 50% wsparcia państwa inwestycja w panele zwraca się w krótkim czasie. Przykładem jest inwestycja przy ul. Kondratowicza w Warszawie, której koszt (ok. 220 tys. zł) w połowie pokrył grant. Zainstalowana tu fotowoltaika o mocy 50 kWh może przez rok wyprodukować energię o wartości nawet 30 tys. zł.

Co więcej, wspólnoty mieszkaniowe będą wkrótce mogły sprzedawać nadwyżki energii w ramach instytucji prosumenta lokatorskiego. To przyniesie im dodatkowe korzyści finansowe. MRiT zwróciło uwagę na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – środowiskowy. Czerpanie energii ze słońca pozwala ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, dzięki czemu hamuje niekorzystne zmiany klimatyczne.

Nowa perspektywa dla producentów energii

Uregulowania dotyczące prosumenta lokatorskiego Sejm RP przyjął 17 sierpnia br. Na mocy nowych przepisów towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie i inne podmioty zarządzające budynkami zyskają możliwość zmiany formy rozliczeń za energię elektryczną. Sprzedawana energia będzie mogła być rozliczana nie tylko w formie obniżenia rachunków, ale również w postaci wynagrodzenia pieniężnego. W sytuacji, gdy energia zostanie wytworzona i zużyta w ciągu tej samej godziny, nie będzie trzeba za nią płacić Dotyczy to także opłat dystrybucyjnych zmiennych – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Korzystający z prosumenta lokatorskiego będą mogli zatem korzystać z autokonsumpcji.

Środki pozyskane ze sprzedaży energii będzie można przeznaczyć m.in. na cele związane z obniżeniem kosztów użytkowania lokali mieszkalnych.

Program „Grant OZE” jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy, którego celem jest wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Wnioski o przyznanie grantu można składać do końca czerwca 2026 r.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments