powstaje największa fabryka modułów w Europie

Powstaje największa w Europie fabryka modułów PV

Unia Europejska skupia się na walce z kryzysem energetycznym i odbudowie przemysłu fotowoltaicznego na terenie Wspólnoty, przez lata przegrywającego z produktami z Azji. Bardzo duży wpływ na decyzję o przyspieszeniu odbudowy sektora PV w Europie miał kryzys pandemiczny i związane z nim wahania cen podzespołów oraz problemy z ich dostępnością. Jedną z inicjatyw mającą napędzić sektor zielonej energii na Starym Kontynencie jest budowa największej w Europie fabryki modułów PV.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Duże plany
  2. Inwestycja wpisana w szerszą strategię

Duże plany

Fabryka fotowoltaiczna ma powstać na terenach, które były pierwotnie przeznaczone dla ogromnej fabryki heterozłączowych paneli fotowoltaicznych firmy REC. Holosolis i Fraunhofer ISE podjęły wyzwanie stworzenia we Francji największej w Europie elektrowni PV o mocy 5 GW. Inwestycja w Hambach, niedaleko Sarreguemines, w północno-zachodniej Francji, ma zostać zrealizowana do 2025 r. W tym ambitnym projekcie niemiecki instytut badawczy będzie grał kluczową rolę, ponieważ dostarczy wsparcie w zakresie technologii i planowania.

Nie jest to jedyna współpraca między Holosolis i Fraunhofer ISE. Za firmą Holosolis stoją potężne podmioty, takie jak EIT Innoenergy, Grupa IDEC oraz TSE. Wsparcie z tak uznanych organizacji, w tym inwestora w czyste technologie finansowanego przez Unię Europejską, podkreśla potencjał i znaczenie przedsięwzięcia.

Inwestycja wpisana w szerszą strategię

Holosolis jest częścią Europejskiego Sojuszu Przemysłu Fotowoltaicznego (ESIA), który ma za zadanie zapewnić Europie zdolność produkcyjną na poziomie 30 GW rocznie do 2025 r. W tym kontekście, słowa Jochena Rentscha z Fraunhofer ISE nabierają szczególnej wagi: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy towarzyszyć młodej firmie na drodze do zostania głównym europejskim producentem komponentów fotowoltaicznych”.

Moduły będą wytwarzane w technologii TOPCon, a ich produkcja sięgająca nawet 10 mln jednostek rocznie, zostanie skierowana do sektora fotowoltaiki na rynku obiektów mieszkalnych i komercyjnych.

Ostatecznie, inicjatywy takie jak te, prowadzone przez Holosolis, wpisują się w szerszą europejską strategię zielonej reindustrializacji, mającą na celu transformację energetyki oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kontynentu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-11-04 20:35

Zastanawiam się czy to dobrze czy źle….. Lwia część osprzętu fotowoltaicznego pochodzi w Europie z Chin i z uwagi na przystępność cen rynek budowy tych instalacji istnieje. Jeżeli UE wprowadzi „cło klimatyczne” na towary importowane to i owszem na pewno wesprze to rodzimy rynek, ale najpierw spowoduje wzrost cen na rynku wewnętrznym i stagnację . W dłuższym przedziale czasowym uruchomi się wewnętrzna produkcja co daje nadzieje na rozwój gospodarczy. Pytanie ile potrwa recesja i czy na dłuższą metę europejskie towary będą miały szansę na konkurencje z resztą świata ?