automatyczne systemy budowy farm PV

Powstały automatyczne systemy budowy farm PV

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie w branży farm fotowoltaicznych, dwie firmy – Terabase Energy i Sarcos Technology and Robotics Corp. – zaoferowały przełomowe rozwiązania automatyzujące budowę wielkoskalowych instalacji PV. Ich innowacyjne systemy, chociaż różne, mają potencjał do przekształcenia sektora energetycznego poprzez wspomaganie pracowników na budowie. Pomagają pracownikom, ale nie eliminują roli człowieka, więc nie trzeba martwić się o masowe zwolnienia.

Terabase Energy i przełomowa technologia Terafab

Terabase Energy, w ramach inwestycji przekraczającej 50 mln dol., uruchomił w Woodland w Kalifornii produkcję systemów Terafab. Terafab jest kompleksowym systemem obsługującym cały proces budowy farm fotowoltaicznych, umożliwiającym instalację do 1 GW rocznie przez każdą jednostkę Terafab. System działa jako cyfrowe centrum dowodzenia. Zarządza zaopatrzeniem, linią montażową oraz flotą samochodów instalacyjnych.

Po skutecznej instalacji 10 MW segmentu farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW w Teksasie Terabase zamierza wykorzystać technologię Terafab do pełnych projektów do połowy 2024 r. Zainteresowanie technologią stale rośnie.

Strategia automatyzacji od Sarcos Technology and Robotics Corp.

Sarcos oferuje alternatywne podejście – tworzy autonomiczny system wykorzystujący roboty, mający wspierać pracowników oddelegowanych do budowy farm fotowoltaicznych. Robotyzacja ma pomóc w realizowaniu dużych inwestycji, na skalę przemysłową. Inicjatywa jest finansowana przez Biuro ds. Technologii Energii Słonecznej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Sarcos współpracuje z Blattner Company. Testuje system w różnych warunkach i lokalizacjach i przygotowuje się do komercyjnego uruchomienia go do w końcówce 2024 r.

Różnorodność automatyzacji budowy farm fotowoltaicznych

Obie firmy pokazują swoje rozwiązania na filmach. Technologia Terabase przypomina mobilną fabrykę, która montuje moduły fotowoltaiczne na miejscu budowy, a następnie transportuje je do miejsca instalacji. Oferuje także oprogramowanie do zarządzania budową i prognozowania.

Z kolei technologia Sarcos korzysta z mobilnej platformy wspomaganej przez robotyczne ramię. Kolejne elementy instalacji są umieszczane w miejscu docelowym przy udziale pracowników.

Nowe technologie w OZE pomogą rozwinąć system

Rozwiązania takie jak te oferowane przez Terabase Energy i Sarcos Technology and Robotics Corp. mogą być kluczem do przyspieszenia transformacji energetycznej. Ta jest bowiem złożonym procesem i nie przebiega bez przeszkód. Dzięki innowacjom łatwiej przezwyciężyć wyzwania takie jak zamknięcie niektórych elektrowni zasilanych węglem lub gazem oraz utworzenie nowych miejsc pracy dla osób dziś stanowiących kadrę kopalni i pól naftowych.

Dodatkowo zaprzęgnięcie do budowy nowoczesnego systemu energetycznego sztucznej inteligencji może cały proces jeszcze usprawnić i niekoniecznie zabierze ludziom pracę. AI odgrywa ważną rolę w przewidywaniu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz prognozowaniu pogody, a tak – jak wiadomo – ma niebagatelny wpływ na produkcję energii odnawialnej. Tak samo może pomóc już na etapie projektowania w celu nie tylko wizualizacji instalacji, ale także analizy systemu pod kątem opłacalności.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments