fabryka modułów pvt hybrydowych w Niemczech

Produkcja paneli hybrydowych u naszego sąsiada

Niemiecka firma Sunmaxx PVT rozpoczyna budowę największej na świecie fabryki paneli fotowoltaiczno-termicznych (PVT). Co sprawia, że ta technologia jest wyjątkowa?

Niemiecka innowacyjność kontra azjatycka konkurencja

Sunmaxx PVT, jako pionier w produkcji modułów fotowoltaiczno-termicznych, ogłasza budowę zakładu o przewidywanej wydajności 50 MW rocznie, co równa się 120 tys. modułów. Planuje on również dalszą rozbudowę, z ambitnym celem osiągnięcia mocy produkcyjnej na poziomie 3 GW. Czy Sunmaxx zdoła sprostać tym wyzwaniom i utrzymać przewagę nad konkurencją, szczególnie z Azji?

Niemiecki producent podkreśla, że technologia PVT wyprzedza konkurencję z Azji o kilka lat. Dr. Wilhelm Stein, założyciel i dyrektor zarządzający Sunmaxx PVT, podkreśla potrzebę inwestycji w innowacje i szybkiego skalowania nowej generacji technologii, zamiast konkurowania w istniejących obszarach.

Jak to działa?

W dzisiejszych czasach istnieją dwa różne systemy wykorzystywania energii słonecznej: moduły fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w elektryczność, a kolektory słoneczne zamieniają promieniowanie słoneczne na ciepło. Moduły PVT potrafią to robić jednocześnie, w jednym produkcie.

Dzięki temu energia słoneczna padająca na dach może być wykorzystywana z maksymalną efektywnością, generując jednocześnie elektryczność i ciepło. To sprawia, że maksymalnie wykorzystuje się dostępną przestrzeń, co czyni go najbardziej efektywnym rozwiązaniem do wykorzystania energii słonecznej. W połączeniu z pompami ciepła, moduły PVT działają bardzo efektywnie, zapewniając prawie samowystarczalne, 100-procentowe źródło ciepła i energii elektrycznej neutralne klimatycznie.

Szczegóły techniczne

Sunmaxx, swój najnowszy moduł, Sunmaxx PX-1 zaprezentował na tegorocznych targach Intersolar. Moduł o wymiarach 1752 x 1144 x 38 mm i wadze 29 kg wyróżnia się nie tylko kompaktowymi rozmiarami, ale przede wszystkim wysoką sprawnością konwersji światła słonecznego na energię elektryczną.

Dostępne warianty o mocy 390 W, 395 W i 400 W oparte są na ogniwach krzemowych w technologii PERC, co przekłada się na imponującą sprawność konwersji na poziomie 20 proc. Fraunhofer zweryfikował całkowitą sprawność modułu na poziomie 80%.

Planowane Perspektywy Rozwoju

Sunmaxx planuje otworzyć pierwszą linię produkcyjną jeszcze w tym roku, a zakład ma być gotowy na ekspansję do kilkuset megawatów rocznie w najbliższej przyszłości. W styczniu firma zakończyła rundę finansowania na poziomie 3,25 mln euro, co świadczy o zaufaniu inwestorów.

Niemiecka innowacyjność w produkcji paneli hybrydowych idzie pełną parą. Sunmaxx PVT, z jego ambitnymi planami i technologią wyprzedzającą konkurencję, może być kluczowym graczem w transformacji sektora energetycznego.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 18:38

…..no i…..nic sie nowego nie dowiedziałem ….. na ten przykład jak odbywa sie odbiór ciepła z tych hybrydowych paneli ? Ani słowa czy mam do czynienia z wymiennikiem cieczowym czy cieczowo/gazowym (do PC) ?
Ja popełniłem w tym roku coś takiego impregnując spodnią część panela żywicą silikonową i nakleiłem na to komorowy poliwęglan z wykombinowanymi listwami zbiorczymi . 4 takie panele grzeją mi dodatkowo basen – maksymalna temperatura wody jaka uzyskałem była 33*C a szkło panela osiągało w tym czasie temp 34,5*C więc znacznie niżej jak w zwykłym module w tych samych warunkach nasłonecznienia -co z pewnością przekłada się na zwiększenie sprawności wytwarzania Ee . Ile było z tego ciepła ? – nie wiem bo nie miałem w dyspozycji ciepłomierza. W każdym razie woda zasilająca miała temperaturę około 28*C a powrotna z panelu 32*C Każdy panel zasilany był wężem 1/2″ z pompy głównej ale z przed filtra piaskowego co dawało ciśnienie wody jakieś 0,7 Bar. Przepływ był dość spory – z 1 m3/h /moduł . Podsumowując „patent” działa , da się wykonać w warunkach amatorskich na module tradycyjnym . Jedyny kłopot to nakłady pracy i uzyskanie szczelności instalacji . Wymiennik wymagał podparcia listwami Al instalowanymi poprzecznie do profilu ramy . Dodatkowy ciężar wody wynosił około 6 kg/m2
Eksperyment wykonałem na Carporcie z dachem PV.