fotowoltaika dom oferta od firmy

Przegląd kredytów i pożyczek na cele proekologiczne w 2017 roku

Obecnie na rynku nie ma żadnego kredytu hipotecznego z dopłatami do OZE (Odnawialne Źródła Energii). Taki produkt proponował wcześniej Bank Ochrony Środowiska, jednak został wycofany on z ofert banku. Co zatem mają do dyspozycji osoby, które zdecydują się na przydomową instalację pozyskującą zieloną energię? To właśnie przedstawiamy w naszym artykule.

OZE w domu - dlaczego warto

Co zyskujemy dzięki OZE w naszym domu? Przede wszystkim oszczędności finansowe: inwestycja sprawia, że energię uzyskujemy ze źródeł odnawialnych i najczęściej bezpłatnych (słońce, wiatr, energia ziemi). Dzięki różnym rozwiązaniom mamy możliwość ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej. Uniezależnimy się wówczas również od dostawców zewnętrznych. Innym wymiarem OZE jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery, czyli działanie proekologiczne. A oto lista możliwości:

  • kolektory słoneczne (ciepło),
  • ogniwa słoneczne, czyli fotowoltaiczne (energia elektryczna),
  • przydomowe elektrownie wiatrowe (prąd),
  • pompy ciepła (ciepło),
  • biomasa (przede wszystkim ciepło, możliwe również gazy generatorowe, biodiesel).

Istnieje poza tym szereg innych możliwości poprawienia bilansu energetycznego budynku: inteligentne zarządzanie energią, izolacja termalna, wymiana kotła CO na efektywniejszy.

Oferta Banku Ochrony Środowiska

Niezbędne dokumenty we wszystkich przypadkach to zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów. Wymagane jest również ubezpieczenie na życie pożyczko- lub kredytobiorcy oraz od utraty dochodów. Polisy są wykupywane Ergo Hestia S.A., towarzystwo to udzieliło BOŚ pełnomocnictwa na sprzedaż swoich produktów.

Ekopożyczka na ekotowary

Zobowiązanie to można zaciągnąć nawet na 150 000 złotych. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat. A na co można przeznaczyć dodatkowe pieniądze? Katalog ekoproduktów jest bardzo szeroki: zaczynając od sprzętu AGD (klasa energooszczędności co najmniej A++). poprzez środki transportu, termomodernizację, użycie naturalnych materiałów budowlanych i ekoarmatury.

W przypadku OZE możemy sięgnąć po następujące rozwiązania:

  • kotły centralnego ogrzewania (gazowe, olejowe, węglowe niskoemisyjne, elektryczne, opalane biomasą, w tym kominki),
  • systemy dociepleniowe,
  • pompy ciepła i/lub rekuperatory,
  • elektroniczne systemy zarządzania energią w budynkach,
  • ogniwa fotowoltaiczne.

Jak natomiast kształtują się koszty Ekopożyczki? W reprezentatywnym przykładzie (20 000 zł zwrotne w 60 ratach) RRSO kształtuje się na poziomie 12,37%, miesięczna równa rata wynosi natomiast 442,05 zł.

W przypadku tego zobowiązania możemy jednak wybierać między różnymi wariantami (rata stała albo malejąca, płatność co miesiąc lub co 3 miesiące), które mają wpływ na oprocentowanie. Co ważne, pożyczkę możemy zaciągnąć na wydatki poniesione do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Ekokredyt PV

To jest oferta przeznaczona dla osób, które chciałyby uzyskać finansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki. Wysokość kredytu może wynieść do 100% kosztów inwestycji, a maksymalna kwota zobowiązania to 250 000 zł. W zasadzie o nic nie musimy się martwić, bo projekt, instalacja i montaż zostanie wykonana przez firmę współpracującą z BOŚ.

Jeśli pożyczymy 30 00 zł do zwrotu w 108 równych ratach, to RRSO będzie wynosiło 9,43%. Rata miesięczna w tym przypadku będzie wynosić 406,99 zł. Całkowita kwota do zwrotu wynosi w tym przypadku 43 955,34 zł.

Dla kredytobiorcy ważne jest to, że nie musi korzystać z usług firmy wskazanej przez BOŚ. Bank deklaruje jednak, że taki podmiot pomógłby nam we wszystkich formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu (dobór urządzeń, projekt, opisy techniczne), a także ewentualnym przyłączeniem instalacji do sieci dystrybucyjnej.

Ze swojej strony przypomnimy tylko, że przyłącze do sieci energetycznej wymaga uzyskania promesy z URE na sprzedaż energii elektrycznej, a także założenia własnej działalności gospodarczej. W myśl obowiązujących przepisów (nowelizacja przepisów o OZE z maja 2016) za sprzedaż prądu nie otrzymamy pieniędzy. Zamiast tego sprzedawca zaproponuje nam zniżkę na pobraną przez nas (na przykład w ciągu nocy) energię elektryczną.

Ekokredyty z dopłatami

Dopłaty są możliwe do uzyskania dzięki współpracy BOŚ i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dostępność środków, wielkość dotacji i zasady ich przyznawania są zależne od tego, w jakim województwie mieszka kredytobiorca. Nie można zatem z góry określić jaki sposób pozyskiwania OZE będzie dofinansowany.

BOŚ oferuje ze swojej strony pomoc w uzyskaniu dotacji. Wielkość kredytu może sięgać maksymalnie 90% kwoty inwestycji. Dotacja (w formie dopłaty do pożyczki) może wynieść do 40% kosztów inwestycji.

Ponieważ najpierw trzeba sprawdzić, czy otrzymanie dotacji jest możliwe i jakie będa jej ewentualne warunki, więc BOŚ nie podaje żadnych szczegółów odnoszących się na przykład do RRSO lub okresu kredytowania.

BGŻ PNB Paribas - kredyt inwestycyjny Zielona Energia

Pierwsza, bardzo ważna uwaga: nie jest to kredyt przeznaczony dla osób, które chcą zrealizować inwestycję na wyłączny użytek własny. Aby zostać kredytobiorcą w BGŻ PNB Paribas należy prowadzić albo podjąć działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem i sprzedażą energii. Należy zatem również załatwić formalności z URE, czyli wystąpić o promesę na sprzedaż prądu.

Okres kredytowania w tym wypadku wynosi do 15 lat, a okres karencji do 2 lat. W uzasadnionych przypadkach walutą kredytu może być dolar lub euro. W tym przypadku nie ma określonej z góry maksymalnej wysokości kwoty zobowiązania, ani podanych ewentualnych kosztów. Parametry te bowiem zależą od indywidualnych uwarunkowań: wielkości przedsiębiorstwa, zdolności kredytowej, skali inwestycji i jej rodzaju.

Podsumowanie: kredyty hipoteczne na zieloną energię

Możemy przebierać w możliwościach, które sprawią, że nasz dom będzie tańszy w utrzymaniu. Jeśli nie mamy pieniędzy, to możemy skorzystać z kredytów i pożyczek, jakie znajdziemy w ofertach banków. Warto zwrócić uwagę na to, by zobowiązanie miało dotację z WFOŚiGW. Warto się również rozejrzeć za dodatkowymi dotacjami (na przykład z urzędu gminy na wymianę kotłów CO lub termomodernizację budynków). Zrzeszeni posiadacze mieszkań (zrzeszenia, spółdzielnie) również mogą starać się o to, by budynki mieszkalne były bardziej energooszczędne.

W obu przypadkach nadwyżki uzyskanej energii elektrycznej można odsprzedawać, co będzie generowało dodatkowy zwrot poniesionych kosztów. Należy jednak pamiętać, że wymaga to dodatkowych formalności - prowadzenia działalności gospodarczej i uzyskania koncesji na sprzedaż energii.

Korzyści z OZE mają wymiar nie tylko finansowy. Dzięki zielonej energii uzyskujemy czystsze powietrze w okolicy oraz mniejsze zużycie zasobów naturalnych. Dbamy w ten sposób o swoje otoczenie i przyszłość następnych pokoleń.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments