Raport archiwalna ortofotomapa - sprawdź dla swojej działki

Raport archiwalna ortofotomapa - sprawdź dla swojej działki

Chcesz wiedzieć, jak zmieniło się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat? A może szukasz sposobu na uzupełnienie dokumentacji projektowej dla własnej inwestycji budowlanej? Wygeneruj raport archiwalna ortofotomapa w Geoportalu Krajowym Na Mapie, a w kilka minut, za darmo, zyskasz historyczne zdjęcia lotnicze dla wybranego obszaru.

Już teraz sprawdzisz historię działki!

Pobierz darmowy raport archiwalne zdjęcia lotnicze dla wybranego terenu i sprawdź historię swojej działki na starych ortofotomapach satelitarnych. Dzięki raportowi zyskasz zdjęcia lotnicze, które mogą stanowić uzupełnienie dokumentacji projektowej lub materiał dowodowy w postępowaniach administracyjnych lub spadkowych. Ponadto łatwo zweryfikujesz, czy na danym obszarze powstała samowola budowlana.

Osiedle przy Pułłanki w Krakowie na ortofotomapie, źródło: Na Mapie

Osiedle przy Pułłanki w Krakowie na ortofotomapie, źródło: Na Mapie

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz za darmo raport starych zdjęć lotniczych dla dowolnej działki lub samodzielnie wybranego obszaru.

Zobacz jak wygląda przykładowy raport archiwalna ortofotomapa dla strategicznej inwestycji oddanej do użytkowania w 2022 r. - Kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej [POBIERZ RAPORT].

Instrukcja, jak pobrać raport archiwalna ortofotomapa

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl i kliknij przycisk "Przejdź do mapy".
 • Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Jeśli po zbliżeniu do mapy nie widzisz działek ewidencyjnych, zmień warstwę, wybierając z paska narzędzi "Wybór mapy - Działki".
 • Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 • Wskaż miejsce (2) poprzez kliknięcie w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru (3).
 • Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który wyślemy twój raport (5).
 • Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Zamów raport".
 • Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie

  Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie

 • Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu. Po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Do czego może się przydać raport starych ortofotomap?

Raport archiwalna ortofotomapa może być przydatnym załącznikiem dodawanym do dokumentacji projektowej twojej budowy. Dzięki raportowi z łatwością udokumentujesz postępy swojej inwestycji oraz zweryfikujesz, jak długo trwała budowa domu lub innych obiektów budowlanych wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Ponadto zyskasz materiał, który może posłużyć do analizy detekcji zmian zabudowy działki, która pozwala na monitorowanie obecnego i przyszłego rozwoju przestrzennego wybranego obszaru.

Archiwalne zdjęcia lotnicze będą także cennym materiałem dowodowym dla sądu w sprawach, gdy należy uregulować stan prawny nieruchomości lub w postępowaniach spadowych. Stare ortomapy będą dowodem, jeśli chcesz analizować różnice pomiędzy wpisem w księdze wieczystej i rejestrem gruntu, a stanem faktycznym.

Analizując zdjęcia lotnicze zgromadzone w raporcie, dowiesz się również czy w ciągu ostatnich kilku lat gmina inwestowała w rozbudowę infrastruktury technicznej, np. w poprawę jakości dróg publicznych, budowę chodnika i ścieżki rowerowej, a także modernizowała sieci uzbrojenia terenu. Sprawdzisz także, jak zmienił się krajobraz najbliższej okolicy i czy w sąsiedztwie powstały potencjalnie uciążliwe miejsca, obiekty i urządzenia.

Raport lotniczy możesz również wykorzystać:

 • jako załącznik w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • podczas opracowania dokumentacji środowiskowych, w ocenie oddziaływania na środowisko,
 • jako element pełnej i szczegółowej diagnozy działki przed jej kupnem,
 • w prezentacji oferty sprzedaży, jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości.

Raport archiwalna ortofotomapa - przykład praktycznego wykorzystania

Chcąc przedstawić przykładową historię wybranego terenu, wygenerowaliśmy raport dla obszaru, gdzie obecnie znajduje się jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Małopolsce - kąpielisko „Chorwacja" w Jurkowie [zobacz lokalizację na mapie]. Kąpielisko powstało w ramach rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych po likwidacji żwirowni.

Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2003-2019.

Kąpielisko „Chorwacja” na archiwalnych ortofotomapach, źródło: Na Mapie

Kąpielisko „Chorwacja” na archiwalnych ortofotomapach, źródło: Na Mapie

Na powyższych zdjęciach satelitarnych widać, że jeszcze w 2003 r. na terenie, gdzie obecnie znajduje się kąpielisko, było jedynie niewielkie wyrobisko żwiru, a w jego sąsiedztwie nadal rozwijało się rolnictwo. Przed rokiem 2009 przedsiębiorca prywatny wykupił nieruchomości gruntowe w okolicy, a następnie wybudował sztuczny zbiornik wodny, zwiększając jednocześnie zasięg inwestycji. Lata 2015 - 2018 przedstawiają, jak zmieniło się zagospodarowanie nowopowstałego kąpieliska "Chorwacja" na przestrzeni lat.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments