Raport EY: Najtańsza w produkcji jest energia z PV

Raport EY: Najtańsza w produkcji jest energia z PV

Według raportu firmy Ernst & Young (EY), energia słoneczna utrzymuje pozycję najtańszego źródła energii elektrycznej. Globalna znormalizowana średnia cena energii elektrycznej (LCOE) dla fotowoltaiki (PV) jest teraz o 29% niższa niż jakakolwiek alternatywa w postaci paliw kopalnych.

Szybki spadek kosztów PV

Raport, zatytułowany "If every energy transition is different, which course will accelerate yours?", pokazuje, że koszt produkcji energii słonecznej spadł z 417 dolarów za MWh w 2010 roku do zaledwie 49 dolarów za MWh w 2022 roku, co oznacza spadek o aż 88%. W porównaniu do tego koszt produkcji energii z surowców kopalnych wynosił od 50 do 150 dolarów za MWh.

Dane te potwierdzają analizy Agencji Energii Odnawialnej. Według nich, w zeszłym roku około 86%, czyli 187 GW, nowo uruchomionych instalacji odnawialnych źródeł energii generowało elektryczność taniej niż średni koszt produkcji energii z surowców kopalnych. Więcej na temat LCOE możecie przeczytać w naszym artykule: LCOE: jakie są koszty wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych?

Przewidywania na przyszłość

Raport EY zawiera także prognozy dotyczące transformacji energetycznej. Według nich, produkcja energii z odnawialnych źródeł, głównie z wiatru i energii słonecznej, będzie stanowić 38% miksu energetycznego do 2030 roku i aż 62% do 2050 roku. Globalnie, odnawialne źródła energii staną się dominującym źródłem energii do 2038 roku. Chiny, Europa i Stany Zjednoczone będą napędzać wzrost produkcji energii słonecznej i wiatrowej, wytwarzając ponad 57% światowej produkcji energii z tych źródeł do 2050 roku.

Wyzwania na drodze do energii słonecznej

Energia słoneczna staje się największym źródłem energii w Stanach Zjednoczonych, a także na obszarach takich jak Oceania i Azja Południowo-Wschodnia, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii modułów fotowoltaicznych.

Jednak szerokie przyjęcie energii słonecznej wymaga fundamentalnej transformacji systemu energetycznego. "Sieć energetyczna zostanie wystawiona na ogromną presję, co będzie wymagało pilnych rozwiązań zarówno w zakresie rozszerzenia sieci, jak i wdrożenia zdolności do elastycznego zarządzania, co umożliwi stworzenie zrównoważonego i niezawodnego systemu" - podkreśla EY.

Wyzwania na drodze do transformacji

EY zauważa również, że wpływ na sieć energetyczną będzie różny w różnych rynkach. W Europie wymagania dotyczące elastyczności wzrosną dziesięciokrotnie do 2050 roku, co będzie stanowiło 26% ogólnego zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie.

Niestety, opóźnienia w dostawach i pozwoleniach spowalniają budowę i instalację nowych urządzeń. W Stanach Zjednoczonych deweloperzy odnawialnych źródeł energii zostali poinformowani, że będą musieli czekać kilka lat, zanim będą mogli podłączyć się do sieci. Kraj ten ma przynajmniej 1,350 GW mocy wiatrowej i słonecznej oraz 680 GW w magazynach, czekających na podłączenie.

Wynika z tego, że nie tylko Polska mierzy się z odmowami przyłączenia fotowoltaiki do sieci. Problem ten ma wymiar międzynarodowy, jeśli nie globalny, i w dużej mierze jest spowodowany dynamicznym przyrostem mocy odnawialnych źródeł energii. Koncepcje projektowe sieci energetycznych nie zakładały korzystania z rozproszonych źródeł energii (bo nikt wówczas nie mógł przewidywać ich potencjału uzupełnienia miksu energetycznego). Co więcej, według ekspertów, sama modernizacja (czy też odmłodzenie — w przypadku Polski) sieci może nie rozwiązać problemu. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie udziału magazynów energii oraz silniejsze zaangażowanie prosumentów w stabilizację pracy sieci.

 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-09 12:42

…….”Globalna znormalizowana średnia cena energii elektrycznej (LCOE) dla fotowoltaiki (PV) jest teraz o 29% niższa niż jakakolwiek alternatywa w postaci paliw kopalnych.”…… – ja sie tylko chciałem zapytać czy ta cena energii konwencjonalnej przyjęta jest z opłatami ETS czy bez ???

Andrzej
Andrzej
2023-12-14 21:05

….” Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zwiększenie udziału magazynów energii oraz silniejsze zaangażowanie prosumentów w stabilizację pracy sieci”….. o tak tylko drobne pytanko : jakież to magazyny energii są najtańsze inwestycyjnie i zapewniają pojemności w wolumenie przemysłowym ???