Przyszłość programu Mój Prąd

Rozmowa z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem NFOŚiGW: przyszłość Mojego Prądu 6.0

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski, podczas rozmowy z BIZNES24, udzielił istotnych informacji na temat przyszłości programu „Mój Prąd”. Piąta edycja programu zakończyła się przedwcześnie z powodu wyczerpania środków, wynoszących 950 milionów złotych, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu Polaków odnawialnymi źródłami energii.

Zakończenie piątej edycji i plany na przyszłość

Piąta edycja programu Mój Prąd, która ruszyła 22 kwietnia i miała trwać do 22 grudnia, zakończyła się wcześniej z powodu wyczerpania funduszy. Złożono 91 tysięcy wniosków na łączną kwotę 963 milionów złotych, co przekroczyło założony budżet. Wiceprezes Mirowski podkreślił, że obecnie NFOŚiGW skupia się na analizie złożonych wniosków i wypłacie dofinansowań. Piąta edycja różniła się od poprzednich, między innymi przez dołączenie zeroemisyjnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła.

Nowe możliwości w szóstej edycji

Wiceprezes Mirowski zasygnalizował jednocześnie, że trwają prace nad szóstą edycją programu Mój Prąd. Rozważa się wprowadzenie dodatkowych komponentów, takich jak przydomowe elektrownie wiatrowe. Mimo że szczegóły nadchodzącej edycji nie są jeszcze ustalone, Mirowski podkreśla, że ważne jest, aby program pozostał prosty i zrozumiały dla użytkowników, co było charakterystyczne dla "Mojego Prądu" od jego początków w 2019 roku.

Nie tylko "Mój Prąd" - inne programy wsparcia

Paweł Mirowski przypomniał, że osoby zainteresowane inwestycjami w odnawialne źródła energii mogą korzystać z innych programów, takich jak "Czyste Powietrze" czy "Energia Dla Wsi". Obecnie brak jest konkretnych terminów dotyczących uruchomienia szóstej edycji programu "Mój Prąd", ale wiceprezes zapewnia, że będą one ogłoszone, jak tylko pojawią się jakieś konkretne ustalenia. Paweł Mirowski przewiduje, że informacje o kształcie Mojego Prądu 6.0 mogą pojawić się już w I półroczu 2024 roku.

Zobowiązania i przyszłe plany NFOŚiGW

Wiceprezes podkreślił, że NFOŚiGW poszukuje nowych źródeł finansowania w ramach europejskich środków na infrastrukturę, klimat i środowisko. Podkreślił, że ze względu na ogromne zainteresowanie Polaków montażem instalacji fotowoltaicznych, wsparcie dla prosumentów będzie kontynuowane. Wiceprezes zaznaczył także, że w programie Mój Prąd nadal kluczowe będzie wspieranie autokonsumpcji w fotowoltaice, czyli zużycia wytworzonej energii w miejscu jej produkcji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-23 21:28

…No to ciekawe czy Fundusz zdecyduje sie na wsparcie dla instalacji typu off-grid gdzie żadnych kontaktów z energetyką nie ma , wymiany liczników też nie ma i nie ma żadnych zaświadczeń…… Do tej pory off-grid był dyskryminowany bo nie można było składać wniosków z braku wymaganych dokumentów wystawianych przez OSD.