nie będzie podatku od fotowoltaiki

Rząd zapewnia, że nie planuje podatku od fotowoltaiki

„W Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie są prowadzone prace nad podatkiem od fotowoltaiki” – zadeklarował Aleksander Brzózka, rzecznik MKiŚ. Tymi słowami odparł medialne spekulacje dotyczące rzekomych planów wprowadzenia nowej daniny. Komunikat ostrzegający przez nieprawdziwymi wiadomościami na temat domniemanego podatku dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamieściło na swojej stronie internetowej.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. To fake newsy
  2. By być bardziej niezależnym

To fake newsy

MKiŚ oznajmiło, że doniesienia o planach wprowadzenia w Polsce podatku od fotowoltaiki to fake newsy, czyli informacje nieprawdziwe, rozpowszechniane jedynie w celu wywołania zamieszania wśród opinii publicznej.

Jak twierdzi resort środowiska, obecnie nie ma planów, by obciążać właścicieli instalacji fotowoltaicznych daniną w związku z tym, że produkują oni energię na własne potrzeby. Zdaniem ministerstwa rząd robi zupełnie coś innego – zamiast opodatkowywać, czyli w pewien sposób „karać” takie inicjatywy, wspiera producentów energii działających w „zielonym” sektorze, a robi to poprzez programy takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”.

To m.in. te programy doprowadziły do sytuacji, w której już blisko 1,3 mln Polaków na własny rachunek korzysta z energii ze słońca, a łączna moc zainstalowana w krajowej fotowoltaice wynosi ponad 14,2 GW.

By być bardziej niezależnym

Dodatkowym ułatwieniem dla prosumentów są specjalne mechanizmy rozliczeniowe, w tym net-metering oraz obowiązujący od 2022 roku net-billing. Dzięki nim, właściciele systemów PV mogą korzystać z energii słonecznej przez cały rok. Na wzrost popularności mikroinstalacji wpływa także chęć uniezależnienia się od wysokich cen prądu w związku z sytuacją polityczno-gospodarczej wynikającą z agresji Rosji na Ukrainę.

Wydaje się, że Polska wyciąga wnioski z kryzysu na Ukrainie i stawia na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa energetycznego poprzez rozbudowę sektora źródeł odnawialnych. Krokiem w tym kierunku są m.in. nowelizacja ustawy o OZE, zdefiniowanie „prosumenta lokatorskiego” i propozycja zwiększenia do 150 kW (z 50 kW) mocy instalacji fotowoltaicznej, dla której trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Według prognozy Solar Power Europe polski rynek fotowoltaiczny ma potencjał, by do końca 2026 r. osiągnąć łączną moc 34,4 GW.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-18 08:17

Jakoś nie wierzę w te zapewnienia rządowe- jeżeli taka informacja wypłynęła to coś jest na rzeczy – pewnikiem analizy dopiero robią.