Narzędzie do naprawiania paneli fotowoltaicznych

Singapurczycy opracowali narzędzie, które odmłodzi panele PV o 5 lat

Naukowcy z Nanyang Technological University Singapore (NTU Singapore) oraz startup EtaVolt opracowali urządzenie do intensywnego oświetlenia, które może „odmłodzić” panele słoneczne, redukując ich degradację. Nowa technika, znana jako Advanced Regeneration Technology, polega na stosowaniu intensywnego światła i kontrolowanej temperatury, co pobudza cząsteczki polikrystalicznego krzemu i przyspiesza ich ruch. To zmienia ich układ i „łata” uszkodzenia spowodowane przez światło, ciepło i wilgoć.

Proces Odmładzania i Jego Skuteczność

Jak tłumaczy jeden z naukowców, proces przypomina łatanie dziur w wiadrze: naprawia panele słoneczne, aby zapobiec wyciekom energii i zapewnić optymalne zbieranie energii słonecznej. Proces naprawy jest realizowany za pomocą urządzenia do intensywnego oświetlenia, które może przemieszczać się po modułach fotowoltaicznych. Proces trwa mniej niż pięć minut i może przywrócić do 5% utraconej wydajności pola paneli. Naukowcy twierdzą, że może to zmniejszyć degradację modułów nawet o 5 lat, w zależności od technologii ogniw.

Zastosowanie na Miejscu

Urządzenie może być stosowane bezpośrednio w miejscu instalacji, zarówno na dachowych systemach fotowoltaicznych, jak i na gruntowych instalacjach PV. Może być zastosowane do około 90% dostępnych na rynku modułów solarnych. Technologia regeneracji EtaVolt opiera się na specjalnej kombinacji oświetlenia, temperatury i czasu regeneracji i może również zapewniać łagodzenie degradacji indukowanej światłem (LID) i jej odwracanie.

Praktyczne Zastosowania i Współprace

Metoda odmładzania solarów została przetestowana, zweryfikowana i wykazała wyniki w różnych komercyjnych zastosowaniach. Technologia została pomyślnie wdrożona w projektach z głównymi partnerami w branży solarnych, takimi jak firma rozwiązań odnawialnych Vector Green, co demonstruje jej skuteczność i potencjał do szerokiego przyjęcia.

Ochrona Patentowa i Perspektywy

Technologie opracowane w NTU zostały opatentowane przez NTUitive, spółkę innowacyjną i przedsiębiorczą uniwersytetu, i są licencjonowane do EtaVolt. Chociaż zespół badawczy nie ujawnił więcej szczegółów technicznych o urządzeniu, jego potencjał i zaangażowanie w ochronę własności intelektualnej podkreślają znaczenie i innowacyjność tej technologii w branży fotowoltaicznej.

Odkrycie to ma szansę znacząco wpłynąć na sektor fotowoltaiczny. Dzięki niemu, moduły dłużej zachowają żywotność, co przełoży się większe uzyski w cyklu życia produktu i ograniczenie ilości odpadów. Jest to również, póki co, pierwszy skuteczny sposób na naprawę paneli fotowoltaicznych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments