Słona woda posłuży do przechowywania energii

Słona woda posłuży do przechowywania energii? Tak sądzą Norwedzy

Norweska firma energetyczna Statkraft wraz z holenderskim startupem Aquabattery podjęły współpracę w celu rozwinięcia obiecującej technologii długotrwałego przechowywania energii za pomocą przepływowej baterii wykorzystującej słoną wodę.

Jak to działa?

Aquabattery twierdzi, że opracowało przepływowy magazyn energii oparty na technologii "reversible water dissociation" (odwracalna dysocjacja wody). Bateria przechowuje energię elektryczną w postaci energii chemicznej w kwasie, zasadowych i solankowych roztworach, trzymanych w osobnych zbiornikach. Pompki przepuszczają te roztwory przez stos energetyczny z elektrodami oddzielonymi membranami. Membrany umożliwiają wymianę jonów między elektrolitami w celu generowania elektryczności.

Testy i perspektywy

Technologię Aquabattery planuje się przetestować w holenderskim Delfcie przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy, aby "zbadać skalowalność" i opłacalność komercyjną. Statkraft, zapewniając wsparcie finansowe i know-how inżynieryjne, odgrywa kluczową rolę w tym przedsięwzięciu.

Jiajun Cen, CEO i współzałożyciel Aquabattery, podkreśla, że ​​partnerstwo z Statkraft to ważny krok w kierunku walidacji unikalnej propozycji wartości Aquabattery oraz zminimalizowania ryzyka związanego z wejściem na rynek energetyki słonecznej i wiatrowej.

Aquabattery uważa, że ​​ich technologia nie tylko stanowi alternatywę dla długotrwałego przechowywania energii, ale jest także bardziej zrównoważoną, bezpieczną i odporną na zakłócenia w łańcuchu dostaw. Wykorzystanie soli kuchennej i wody, jako dwóch najbardziej powszechnych i tanich surowców na świecie, czyni Aquabattery pionierem w dziedzinie ekologicznych rozwiązań baterii.

Partnerstwo dla zielonej przyszłości

Christian Rynning-Tønnesen, CEO Statkraft, podkreśla, że ​​nowa technologia Aquabattery może przyspieszyć rozwój długotrwałego przechowywania energii, kluczowego dla rozwoju energetyki odnawialnej. Partnerstwo to ma również na celu rozwiązanie problemów związanych z dostosowywaniem energii odnawialnej do zmiennej podaży. Konwencjonalne, wielkoskalowe systemy przechowywania energii, takie jak baterie litowo-jonowe, mają czas przechowywania ograniczony do czterech godzin. Dlatego LDES, pozwalający na przechowywanie energii przez sześć godzin lub dłużej, staje się "kluczowym" elementem tworzenia "zrównoważonego i stabilnego systemu energetycznego" wspierającego zieloną transformację. W obliczu globalnych planów potrójnego zwiększenia mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii rozwiązanie to otwiera nowe perspektywy.

Współpraca ta została ogłoszona na COP28 w Dubaju, gdzie obie firmy wspierały plany zwiększenia udziału OZE na całym świecie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 17:05

A to ciekawe……. ” Konwencjonalne, wielkoskalowe systemy przechowywania energii, takie jak baterie litowo-jonowe, mają czas przechowywania ograniczony do czterech godzin.”…….. – coś z tłumaczeniem „nie teges” bo moja elektryczna hulajnoga stała rok nieużywana i jeździ bez ładowania. No chyba że pan CEO nie kuma o czym gada jak bywa w naszych firmach. Bardziej uwierzył bym panom COO albo CTO.
Prawdopodobnie chodzi o dopuszczalny czas rozładowania- no ale co ja stary zgred tam wiem.
Poza tym od kiedy baterie litowo-jonowe sa wielkoskalowym systemem przechowywania energii- do tego konwencjonalnym…. coś mi umknęło ?