specjalne paski odśnieżające fotowoltaikę

Specjalne paski ułatwią odśnieżanie modułów PV

Panele słoneczne, choć skuteczne nawet w pochmurne dni, tracą swoją zdolność do wytwarzania energii, gdy są pokryte śniegiem. W rezultacie na terenach, na których opady śniegu są obfite, straty w produkcji energii mogą wynieść 12% albo więcej.  W celu rozwiązania problemu zespół badaczy z Uniwersytetu w Toledo w USA opracował innowacyjne rozwiązanie pozwalające na nieprzerwane generowanie energii przez panele PV, nawet w trudnym okresie zimowym. Kluczowym elementem innowacji jest powłoka paskowa (taśmowa) zaprojektowana tak, by pasywnie usuwać śnieg z paneli. To może zmienić krajobraz rynku fotowoltaicznego w USA i nie tylko.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Jak działa ta powłoka?

„Powłoki taśmowe nakładane są na dolną krawędź panelu, co skutkuje pasywnym usuwaniem śniegu bez konieczności stosowania jakiejkolwiek energii do działania” – wyjaśnił prof. Hossein Sojoudi z Uniwersytetu w Toledo. Dzięki temu ciężki śnieg nie uszkodzi modułów, a produkcja energii będzie mogła odbywać się bez zakłóceń. Wynalazek sprawia, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest prostsze i nie wymaga działań inwestora.

Co ważne, ta innowacyjna powłoka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność paneli do absorbowania światła słonecznego – pasek nie zacienia instalacji i nie wpływa na gwarancję modułu. W testach panele z tą powłoką osiągnęły ponad 5% wzrost w rocznej produkcji energii. Powłoka jest trwała, mocno przylega do fotowoltaiki, i jest bardzo łatwa w montażu.

Milion powłok

Sojoudi przewiduje, że do końca br. tysiące takich powłok zostaną zainstalowane w całych Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie powinno być duże z uwagi na to, że energetyka słoneczna zyskuje na popularności – w ubiegłym roku odpowiadała za ok. 3,4% energii elektrycznej w USA, a w 2023 r. z energii słonecznej ma pochodzić tam ponad połowa nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej.

„Planujemy osiągnąć poziom produkcji rzędu 1 miliona powłok taśmowych do końca 2024 r.” – stwierdził Sojoudi.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Nowe możliwości dla zaśnieżonych regionów

Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo regiony USA o intensywnych opadach śniegu zyskają nowe możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej.

„Oczekujemy dodatkowych przychodów na poziomie 150 mln dol. rocznie w przypadku stanów z obfitymi opadami śniegu” – stwierdził.

Specyfikacja techniczna „pasków” ułatwiających odśnieżanie modułów PV nie została podana do publicznej wiadomości ze względu na chęć uchronienia jej przed kopiowaniem.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments