specjalne paski odśnieżające fotowoltaikę

Specjalne paski ułatwią odśnieżanie modułów PV

Panele słoneczne, choć skuteczne nawet w pochmurne dni, tracą swoją zdolność do wytwarzania energii, gdy są pokryte śniegiem. W rezultacie na terenach, na których opady śniegu są obfite, straty w produkcji energii mogą wynieść 12% albo więcej.  W celu rozwiązania problemu zespół badaczy z Uniwersytetu w Toledo w USA opracował innowacyjne rozwiązanie pozwalające na nieprzerwane generowanie energii przez panele PV, nawet w trudnym okresie zimowym. Kluczowym elementem innowacji jest powłoka paskowa (taśmowa) zaprojektowana tak, by pasywnie usuwać śnieg z paneli. To może zmienić krajobraz rynku fotowoltaicznego w USA i nie tylko.

Jak działa ta powłoka?

„Powłoki taśmowe nakładane są na dolną krawędź panelu, co skutkuje pasywnym usuwaniem śniegu bez konieczności stosowania jakiejkolwiek energii do działania” – wyjaśnił prof. Hossein Sojoudi z Uniwersytetu w Toledo. Dzięki temu ciężki śnieg nie uszkodzi modułów, a produkcja energii będzie mogła odbywać się bez zakłóceń. Wynalazek sprawia, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest prostsze i nie wymaga działań inwestora.

Co ważne, ta innowacyjna powłoka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność paneli do absorbowania światła słonecznego – pasek nie zacienia instalacji i nie wpływa na gwarancję modułu. W testach panele z tą powłoką osiągnęły ponad 5% wzrost w rocznej produkcji energii. Powłoka jest trwała, mocno przylega do fotowoltaiki, i jest bardzo łatwa w montażu.

Milion powłok

Sojoudi przewiduje, że do końca br. tysiące takich powłok zostaną zainstalowane w całych Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie powinno być duże z uwagi na to, że energetyka słoneczna zyskuje na popularności – w ubiegłym roku odpowiadała za ok. 3,4% energii elektrycznej w USA, a w 2023 r. z energii słonecznej ma pochodzić tam ponad połowa nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej.

„Planujemy osiągnąć poziom produkcji rzędu 1 miliona powłok taśmowych do końca 2024 r.” – stwierdził Sojoudi.

Nowe możliwości dla zaśnieżonych regionów

Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo regiony USA o intensywnych opadach śniegu zyskają nowe możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej.

„Oczekujemy dodatkowych przychodów na poziomie 150 mln dol. rocznie w przypadku stanów z obfitymi opadami śniegu” – stwierdził.

Specyfikacja techniczna „pasków” ułatwiających odśnieżanie modułów PV nie została podana do publicznej wiadomości ze względu na chęć uchronienia jej przed kopiowaniem.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments