jak jest zbudowany panel fotowoltaiczny

Stacje ładowania obowiązkowo co 60 km na terenie UE!

Europarlamentarzyści zatwierdzili nowe przepisy Unii Europejskiej mające na celu rozszerzenie sieci stacji ładowania i tankowania paliw alternatywnych dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. To z jednej strony ułatwi Europejczykom podróżowanie po wspólnocie europejskiej, a z drugiej – jest ukłonem w stronę środowiska. Obecnie, mimo rosnącej liczby samochodów elektrycznych w UE, nadal brakuje rozbudowanej infrastruktury do ich ładowania. Przy blisko 2 mln elektryków na drogach Unii w 2021 r. 61% wszystkich stacji ładowania znajdowało się tylko w trzech krajach wspólnoty: Holandii, Francji i Niemczech.

Stacje ładowania przynajmniej co 60 km

Unia chce zasypać ten podział i wciela w życie plan, który pozwoli pokonać dysproporcje. Do 2026 r. stacje ładowania mają być rozmieszczone co najmniej co 60 km wzdłuż głównych tras. Dodatkowo ich moc wyjściowa ma wzrosnąć do 600 kW w ciągu kolejnych dwóch lat.

Idąc o krok dalej, Unia zapowiada równomierny rozwój infrastruktury do tankowania wodoru. Do 2031 r. państwa zrzeszone we wspólnocie mają inwestować w tę technologię, z uwzględnieniem warunku, że stacje będą rozmieszczać nie dalej niż 200 km od siebie. Według Laurensa Ruttena z unijnej organizacji konsumentów BEUC to zmiany korzystne dla kierowców, ponieważ pomogą im pokonać obawy związane z podróżowaniem samochodami elektrycznymi.

W Polsce np. na koniec maja bieżącego roku działało 2836 publicznych stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. W maju otwarto 68 nowych stacji ładowania, co oznacza dodatkowe 157 punktów.

Zmiany w płatnościach i wyświetlaniu cen paliw alternatywnych

Nowe regulacje upraszczają również obsługę stacji, szczególnie jeśli chodzi o płatności. Kierowcy będą mogli płacić za ładowanie za pomocą kart płatniczych lub zbliżeniowo, a ceny paliw alternatywnych mają być wyświetlane w ten sam sposób, jak ceny na tradycyjnych stacjach benzynowych. W tym celu do 2027 r. Komisja Europejska planuje stworzyć bazę danych zawierającą informacje o dostępności różnych stacji ładowania, czasie oczekiwania na ładowanie i cenach obowiązujących w danym punkcie. Zmiany są częścią pakietu „Gotowi na 55”, czyli unijnej strategii mającej na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Więcej „elektryków” na drogach to również większe wyzwania

Na koniec maja bieżącego roku w Polsce zarejestrowanych było łącznie 42 859 zarówno osobowych, jak i komercyjnych w pełni elektrycznych samochodów (BEV). W porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku to wzrost o 71%, czyli o ponad 9 tys. sztuk – tak wynika z Licznika Elektromobilności. Już w przypadku tych danych widać wyraźnie tendencję wzrostową, a równie dobrze sytuacja kształtuje się w pozostałych segmentach e-transportu.

Ekspansja elektryków to dobry znak, ale również rosnące wyzwania. Największymi zagrożeniami związanymi z eksploatacją pojazdów elektrycznych są stłuczka bądź wypadek, w wyniku których dojdzie do uszkodzenia ogniw baterii. Innym ryzykownym momentem jest ładowanie, szczególnie gdy korzystamy z uszkodzonych złączy do ładowania lub kabli ładujących.

Pożar „elektryka” to spory problem, z którego dziś raczej nie zdajemy sobie sprawy. Ugaszenie pojazdu elektrycznego wymaga bardzo dużej ilości środka gaśniczego. Bateria pali się gwałtownie i puchnie w wyniku działania temperatury, a to stwarza ryzyko rozsadzenia jej i dużych zniszczeń. Niestety miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych dziś często nie odpowiadają wymogom bezpieczeństwa, przynajmniej pod tym kątem.

Takich przypadków pożarów, jak na razie, na szczęście jest niewiele. Ale i liczba elektryków w porównaniu do liczby aut spalinowych nadal jest dużo niższa. Jak wynika ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej, w Polsce w 2022 r. odnotowano jedynie 10 tego typu incydentów. Warto jednak odpowiednio wcześniej zadbać o infrastrukturę, by kolejny raz nie wpisać się w popularne powiedzenie, które brzmi: mądry Polak po szkodzie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments