Innowacyjny projekt agrofotowoltaiczny w Szwecji
Projekt, który rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku, ruszył pod koniec września br. Energia produkowana w parku posłuży lokalnej firmie zajmującej się wertykalnym rolnictwem – Ljusgårda – na potrzeby produkcji sałaty. Tymczasem grunty pod panelami fotowoltaicznymi będą nadal użytkowane rolniczo. Na zmianę będą uprawiane rzepak, lucerna i pszenica.
Pieter Godderis, dyrektor zarządzający parkami solarnymi w Svea Solar, wyjaśnił, że projekt ten jest przykładem lokalnej „zrównoważonej triady”.
To dowód na to, że energia słoneczna może idealnie funkcjonować w nowoczesnym i zrównoważonym ekosystemie. Udało się to osiągnąć bez wsparcia finansowego z dotacji – projekt jest wynikiem ścisłej współpracy trzech firm. - podkreślił Godderis.
Korzyści z agrofotowoltaiki - dane z badań
Przykład szwedzkiego projektu doskonale ilustruje korzyści, jakie płyną z agrofotowoltaiki, czyli połączenia produkcji energii słonecznej z rolnictwem. Badania przeprowadzone przez Fraunhofer ISE w Niemczech pokazują, że uprawy rosnące pod panelami słonecznymi korzystają z częściowego cienia, a systemy PV produkują więcej energii dzięki chłodzeniu przez rośliny. W ramach projektu badawczego "Model Region: Agrivoltaics for Baden-Württemberg" wyniki pokazują, że plony nie tylko nie spadają, ale w niektórych przypadkach wzrastają.
Przykładowo, w badaniach nad systemem agrofotowoltaicznym dla jabłoni stwierdzono, że potrzeba zastosowania pestycydów zmniejszyła się o 70%, a potrzeby nawadniania spadły o 50%. Dodatkowo system PV wygenerował o 20% więcej energii niż przewidywano. Zjawisko to tłumaczy się efektem chłodzenia, jakie zapewniają rośliny. Wcześniejsze badania na gruntach ornych również potwierdzają pozytywne efekty – plony selera wzrosły o 12%, a pszenicy o 3%. Dzięki takim rozwiązaniom efektywność wykorzystania ziemi wzrasta do 186%.
Potencjał agrofotowoltaiki w Polsce
Choć w Szwecji i Niemczech agrofotowoltaika zaczyna zdobywać popularność, w Polsce temat ten wciąż nie został prawnie uregulowany. Polskie rolnictwo i warunki klimatyczne mają ogromny potencjał do wdrożenia tego typu rozwiązań. Duże nasłonecznienie oraz rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną sprawiają, że agrofotowoltaika mogłaby stać się istotnym elementem polskiej transformacji energetycznej, przynosząc korzyści zarówno dla rolników, jak i środowiska. Jednak, aby ten potencjał wykorzystać, konieczne są zmiany prawne i wsparcie regulacyjne, które umożliwią rozwój tego innowacyjnego sektora.