baza danych pod montaż fotowoltaiki

Tak to się powinno robić. Holendrzy opracowali bazę danych dla solarnych inwestycji

Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO), holenderska państwowa agencja przedsiębiorczości, opublikowała otwartą bazę danych wszystkich dachów i parkingów, które mogą być wykorzystane do instalacji fotowoltaiki w całym kraju. Badanie przeprowadzone przez holenderską firmę konsultingową Generation.Energy prezentuje dane dla wszystkich gmin i regionów, w których dostępna jest przestrzeń.

Wykorzystanie dachów i parkingów do produkcji energii słonecznej

Według holenderskich badań około 50% powierzchni dachów i parkingów w Holandii jest dostępne do wytwarzania energii słonecznej. To równa się 725 km². Z tej powierzchni, około 58 km² (8%) bezpośrednio nadaje się do montażu paneli. Natomiast na 348 km² (48%) panele mogą być zainstalowane po usunięciu różnego rodzaju przeszkód, takich jak przeciążenie sieci elektrycznej. Na pozostałych 319 km² (44%) konieczne jest rozwiązanie wielu problemów, aby umożliwić montaż paneli.

By ułatwić inwestorom podejmowanie decyzji, RVO przygotowało specjalne narzędzie wolnego dostępu, które informuje o możliwościach i przeszkodach w montażu fotowoltaiki w danym miejscu. Jest to o tyle ważne, że największe dostępne dachy nie zawsze są najlepsze do użytku dla paneli słonecznych. Narzędzie pozwala zlokalizować takie utrudnienia jak: obecność azbestu, konstrukcyjne problemy dachów, nietypowe kształty dachów, ryzyko przeciążenia sieci elektrycznej, problematyczne sytuacje własnościowe czy istniejące instalacje fotowoltaiczne. Baza ma być regularnie aktualizowana.

Potencjał rozwoju energii słonecznej w Holandii

Holandia ambitnie i w przemyślany sposób podchodzi do rozwoju OZE. Kraj chce osiągnąć między 100 GW a 180 GW łącznej zainstalowanej mocy słonecznej do 2050 roku, według nowego raportu Netbeheer Nederland, holenderskiego stowarzyszenia operatorów sieci elektryczności i gazowych. Kraj osiągnął łączną zainstalowaną moc PV na poziomie 16,5 GW na koniec czerwca 2022 roku. Holandia wiedzie prym w Europie, jeśli chodzi o ilość instalacji PV zamontowanych w domach — posiada ją co czwarte gospodarstwo. Co więcej, w planach Holendrów jest całkowite przejście na odnawialne źródła energii do 2050 roku. To właśnie dlatego podejmuje się tam wysiłki w celu ułatwienia inwestycji w OZE.

Opracowanie tej bazy danych przez RVO i Generation.Energy stanowi krok naprzód w kierunku zrównoważonej przyszłości energetycznej Holandii. Przy odpowiednim wykorzystaniu, narzędzie to może znacząco przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych kraju, poprzez skierowanie uwagi na najbardziej obiecujące lokalizacje do instalacji paneli słonecznych.

I właśnie na tym, między innymi, powinno polegać publiczne wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii. W Polsce, istnieje duży problem w dostępie do informacji na temat możliwości budowy PV. Inwestorzy, którzy otrzymali odmowę przyłączenia fotowoltaiki do sieci często nie otrzymują żadnego rzetelnego wyjaśnienia, skąd taka decyzja. Nie ma również żadnej źródła informacji na temat ryzyka przeciążeń czy przeszkód miejscowych. Baza jaką opracowano w Holandii znacząco ułatwiłaby i przyspieszyła proces wyboru lokalizacji pod PV, co przełożyłoby się na niższe koszty.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-01 12:39

Dalszą częścią tej bazy powinna być analityka dotycząca utrzymania stabilności i bezpieczeństwa pracy sieci ze wskazaniem co trzeba zrobić aby taką stabilność utrzymać mimo rozwoju OZE.