Tauron buduje magazyn energii ze zużytych baterii

Tauron buduje magazyn energii o mocy 150 kW. Zużyte baterie samochodowe zyskają drugie życie

19 grudnia 2023 roku TAURON uruchomił pierwszy w Polsce magazyn energii, który jest unikalnym przedsięwzięciem w skali kraju. Projekt wykorzystuje wyeksploatowane baterie z autobusów elektrycznych, co jest odpowiedzią na rosnący problem utylizacji zużytych akumulatorów. Magazyn, o mocy 150 kW i pojemności 150 kWh, zlokalizowany jest w Jaworznie i już współpracuje z siecią elektroenergetyczną.

Przedłużenie życia baterii

Inicjatywa TAURON polega na wykorzystaniu akumulatorów o pojemności poniżej 80 procent ich pierwotnej wartości, które nie nadają się już do użytku w pojazdach elektrycznych. Dzięki temu projektowi, baterie te zyskują drugie życie, przedłużając ich okres użytkowania o co najmniej 8 lat. Jest to znaczący krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i efektywnego wykorzystania zasobów.

Wpływ na elektromobilność i ochronę środowiska

Inicjatywa TAURON ma znaczący wpływ na sektor elektromobilności i ochronę środowiska. Standardowy okres użytkowania baterii w autobusie elektrycznym wynosi od 8 do 10 lat. Dzięki wykorzystaniu zużytych baterii w magazynach energii, unika się ich przedwczesnej utylizacji, a tym samym redukuje potencjalne zagrożenie dla środowiska. Ponadto projekt wspiera rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i stanowi odpowiedź na wyzwania związane z niestabilnymi źródłami OZE.

Znaczenie dla infrastruktury elektroenergetycznej

Magazyny energii, jak ten uruchomiony przez TAURON, mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE). Stanowią one istotny element inteligentnej infrastruktury elektroenergetycznej, wspierają tworzenie mikrosieci i spółdzielni energetycznych, a także przyczyniają się do zmniejszenia kosztów budowy w porównaniu do klasycznych magazynów przemysłowych.

Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest realizowany w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Jest to krok w kierunku zrównoważonego wykorzystania zasobów i efektywnej adaptacji zużytych baterii w nowym kontekście użytkowym.

Z inwestycji na pewno ucieszą się klienci Taurona, którzy od dłuższego czasu doświadczają istotnych problemów ze zbyt wysokim napięciem w sieci. Warto jednak pamiętać, że same magazyny nie rozwiążą wszystkich problemów. Z część z nich odpowiadają bowiem sami prosumenci. Jak przekonał się Tauron podczas kontroli instalacji fotowoltaicznych, bywa, że klienci bezprawnie wykorzystują nawet 10-krotnie większe systemy niż zgłoszone. Takie zachowanie może znacząco utrudniać prawidłowe wyregulowanie parametrów sieci, co przekłada się na problemy większej rzeszy użytkowników.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-04-06 22:25

Mam pomysła : owe magazyny instalować w szczelnych kontenerach i podłączać do hydrantów pożarowych……. jak sie to dobrze zaprojektuje to zanim przyjadą ochotnicy to kontener będzie pełny wody a akumulatory zaliczą zimną kąpiel . Żeby nie przepełnić odcięcie wody zrealizować za pomocą czegoś podobnego do zaworu napełniania spłuczki klozetowej.

Andrzej
Andrzej
2023-12-23 21:31

Totalna utopia – będą to magazyny ale ….odpadów. Ciekawe jak rozwiązali problem zagrożenia pożarowego.