Tesla uruchomiła pod Warszawą największą stację ładowania EV w Polsce

Tesla uruchomiła pod Warszawą największą stację ładowania EV w Polsce

W Ząbkach pod Warszawą amerykański gigant technologiczny Tesla, otworzył największą stację ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Stacja znajduje się przy ul. Radzymińskiej 334. Klienci mają do dyspozycji 14 stanowisk ładowania. Oficjalne otwarcie największej stacji ładowania w Polsce i w tej części Europy odbędzie się 16 września.

Punkty ładowania znajdują się obok centrum M1 i trasy S8, blisko jednego z salonów Tesli w Polsce. Drugi salon tej marki mieści się w Katowicach. Jak na razie, stacja będzie obsługiwała wyłącznie samochody marki Tesla. Pojazdy mogą być ładowane z mocą sięgającą 250 kW. To dopełnienie infrastruktury o mniejszej mocy, oferującej ładowanie do 22 kW.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Konkurencyjne stawki
  2. Rozwój stacji Supercharger

Konkurencyjne stawki

Opłaty za energię na nowej stacji ładowania Tesli wahają się między 1,60 zł/kWh a 1,80 zł/kWh w zależności od pory dnia. Drożej jest między 18 a 22. W pozostałych godzinach cena jest stała i wynosi 1,60 zł/kWh. To oznacza, że oferowane przez Teslę stawki za ładowanie są atrakcyjniejsze w porównaniu z innymi głównymi operatorami w Polsce. W sieci Taurona np. opłata za ładowanie wynosi 1,99 zł/kWh, a dla niezarejestrowanych w aplikacji jest o 32 gr wyższa. Szybkie ładowarki Orlen kosztują 3,19 zł/kWh przy mocy powyżej 125 kW. GreenWay Polska zaś nalicza od 2,2 do 3,25 zł/kWh, w zależności od abonamentu, dla ładowania z mocą powyżej 100 kW.

W przypadku stacji oferowanych przez Teslę kierowca, który po zakończeniu ładowania pozostawi auto na stanowisku, może zostać obciążony opłatą w wysokości 4 zł za każdą minutę postoju bez ładowania.

Rozwój stacji Supercharger

Tesla stale zwiększa liczbę swoich stacji w Europie (ponad 12 tys. stanowisk, ponad tysiąc lokalizacji), w tym w Polsce. Stacje supercharger działają już m.in. w Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi i Rzeszowie. Kolejne mają powstać m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze i Gdyni.

Niektóre ze swoich stacji na świecie Tesla stopniowo udostępnia użytkownikom aut elektrycznych innych marek. Naładowanie samochodu na stacji supercharger w celu osiągnięcia zasięgu na poziomie niecałych 300 km zajmuje kwadrans.

Samochody Tesli cieszą się zainteresowaniem w naszym kraju. Jak twierdzi Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, przez pierwszych 8 miesięcy 2023 r. w Polsce przeprowadzono ponad 3 tys. rejestracji pojazdów od amerykańskiego producenta.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-21 22:08

Wychodzi ,że najbardziej opłaca się ładować elektryki z własnego gniazdka…….