Trina Solar rozpoczyna produkcję modułów PV 700 W

Trina Solar rozpoczyna produkcję modułów 700 W+

Trina Solar jako pierwsza firma na świecie rozpoczęła komercyjną produkcję paneli fotowoltaicznych Vertex N 700W+, wykorzystujących firmową technologię „I-TOPCon Advanced”. Moduły powleczono cienką warstwą azotku krzemu i tlenku glinu. Pierwsze ogniwa i-TOPCon typu N zeszły z linii produkcyjnej w prowincji Qinghai na początku sierpnia. Innowacyjna konstrukcja Trina Solar i technologia TOPCon poprawiają wydajność i upraszczają instalację. Przypomnijmy, że ogniwa N-type są zbudowane głównie z krzemu typu N domieszkowanego fosforem i cienkiej warstwy krzemu typu P z dodatkiem boru, dzięki czemu mniej degradują z upływem czasu.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Większa wydajność
  2. Ambitne plany

Większa wydajność

Korzystanie z technologii TOPCon jest coraz popularniejsze wśród producentów takich jak QCells, Jinko, JA Solar, REC, Longi czy Astroenergy.

Moduły z serii Vertex N 700W+ są rygorystycznie testowane przez firmę RETC w celu sprawdzenia ich trwałości. Wyniki symulacji wskazują, że moduły Vertex N mogą wyprodukować do blisko 4% więcej energii rocznie niż moduły typu P. Sprawność nowych paneli w produkcji masowej osiągnęła 22,5%. Trina Solar zakłada jednak, że ogniwa w Vertex N będą stale ulepszane, co pozwoli na podniesienie sprawności do 25,8%. Co więcej, oczekuje się, że wraz z postępem technologii ogniwa I-TOPCon osiągną sprawność na poziomie ponad 30%.

Jak wykazał raport z UL Panfile, moduły Trina Solar Vertex N działają lepiej pod względem współczynnika temperaturowego i w warunkach ograniczonego dostępu światła w porównaniu z modułami typu P.

Ambitne plany

W zakładzie odsalania wody Jubail 3a w Arabii Saudyjskiej, należącym do ACWA Power, już zainstalowano panele od Triny. Według firmy moduły zostaną wykorzystane też w planowanym projekcie fotowoltaicznym o mocy 500 MW w chińskim regionie Xinghai.

Trina Solar zamierza do końca 2023 r. do 75 GW zwiększyć swoją zdolność do produkcji ogniw, z czego ponad połowę – 40 GW – będą stanowiły nowe ogniwa typu N. W tym celu zainwestowała 1,2 mld dol. w nowy zakład produkcyjny w Syczuanie – prowincji w południowo-zachodnich Chinach.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-19 22:04

Ciekawe ile metrów kwadratowych będą miały powierzchni bo jak patrzę dotychczas powierzchnia paneli tylko rosła wraz z mocą a ramki o dziwo „chudły” pozostając przy 4-ro punktowym montażu .