URE podał średnią cenę energii na I kwartał 2023 roku

URE podał średnią cenę energii na I kwartał 2023 roku

Urząd Refulacji Energii (URE) opublikował średnią cenę sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, dla pierwszego kwartału 2023 roku, która wyniosła ona 889,69 zł/MWh. Oznacza to wzrost o 51% w porównaniu do czwartego kwartału 2022 roku. Jest to m.in. cena odkupu energii m.in. dla części instalacji OZE o mocy do 500 kW, a także mikroinstalacji nieposiadających statusu prosumenta. Wyższe stawki to m.in. niestabilnej sytuacji na rynku energetycznym, będącej skutkiem wojny w Ukrainie.

URE: średnia cena energii z fotowoltaiki w I kwartale 2023 roku

Zgodnie z ustawowym obowiązkiem zawartym w ustawie Prawo energetyczne, Urząd Regulacji Energetyki pod koniec czerwca 2023 roku opublikował po raz pierwszy średnią cenę sprzedaży na rynku konkurencyjną, dla pierwszego kwartału 2023 roku. Wyniosła ona 889,69 zł za MWh. To o ponad 300 zł więcej niż od stawek z czwartego kwartału 2022 roku i ponad 400 zł więcej od stawek z analogicznego okresu w 2022 roku.

średnia kwartalna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym

Średnia kwartalna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym. Źrodło: ure.gov.pl

Warto wspomnieć, że opublikowana przez URE średnia cena energii to ta cena, po której m.in. dokonuje się odkupu energii:

  • z instalacji OZE innej niż mikroinstalacja, o łącznej mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW, która została uruchomiona przed 1 lipca 2016 roku lub też zmodernizowana po tej dacie.
  • z instalacji fotowoltaicznej wygenerowanej podczas rozruchu technologicznego.
  • z mikroinstalacji, która nie korzysta z systemu prosumenckiego.

Obowiązek stosowania ceny odkupu energii z fotowoltaiki URE i ustawa o OZE nakłada na tzw. sprzedawcę zobowiązanego. Stanowi on formę wsparcia rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii, która będzie obowiązywać przez maksymalnie 15 lat (ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2029 roku), licząc od dnia pierwszego wytworzenia energii.

Uwaga! Średnia cena odkupu energii z fotowoltaiki z URE to nie jest stawką wykorzystywaną do rozliczania energii wyprodukowanej przez mikroinstalacje (systemy PV o mocy mniejszej niż 50 kW) w ramach net-billingu. Prosumenci do wyceny wartości energii z fotowoltaiki do 2024 roku będą wykorzystywać miesięczną rynkową cenę energii publikowaną przez PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne). W czerwcu 2023 roku wynosiła ona 381,44 zł/MWh i obejmowała energię oddaną do sieci w maju 2023 roku.

Skąd zauważalny wzrost średniej cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym?

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym publikowana przez URE jest obliczana na podstawie ilości oraz wartości energii sprzedanej przez producentów i sprzedawców energii na rynku konkurencyjnych, (tj. m.in. na giełdzie energii czy kontraktach dwustronnych OTC).

Drastyczny wzrost średniej ceny energii URE swoje źródło ma m.in. w historycznie wysokich cenach energii, które dominowały w obrocie giełdowym i pozagiełdowym w 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainę. Na rynku spot, w lipcu 2022 roku sięgały one nawet ponad 1.200 zł/MWh. W sierpniu, chwilowo przekroczyły barierę 2.000 zł/MWh. Rozchwianie rynku i niepewność co do dostępności energii przekładały się na wysokie ceny energii tak, w ubiegłym, jak i bieżącym roku. W 2023 roku, choć można było zauważyć znaczące spadki w porównaniu do 2022 roku, ceny energii wciąż utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
2023-07-05 18:33

Firmy produkujące prąd wytworzyły go mniej, zrzuciły się na tarcze solidarnościowe, a ciemny lud się cieszy, że firmy te mają super zyski i… płaci więcej za prąd.
A ci […] że to wina wojny na Ekranie…

Komentarz edytowany przez Redakcję.