w Holandii powstanie fabryka folii fotowoltaicznych

W Holandii powstanie fabryka folii fotowoltaicznych

Holenderski start-up HyET Solar, specjalizujący się w produkcji cienkowarstwowych folii fotowoltaicznych, zgromadził fundusze w wysokości 29 mln euro w celu przyspieszenia prac nad budową zakładu o mocy 40 MW. Zakład został zlokalizowany w Arnhem w Holandii. Zebrane środki pozwolą firmie Hyet Solar rozbudować linię produkcyjną. Wpływowy inwestor, którym jest Invest-NL, zadeklarował wkład w postaci finansowania dłużnego typu venture. To aż 14,5 mln euro w tej rundzie finansowania. Pieniądze pozwolą na budowę fabryki i realizację inwestycji sprzyjających przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Fabryka będzie ważnym elementem z punktu widzenia transferu produkcji energii słonecznej do Holandii i całej Europy.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Plan rozwoju i technologia Hyet Solar
  2. HyET Solar chce być liderem

Plan rozwoju i technologia Hyet Solar

W produkcji lekkich i elastycznych folii fotowoltaicznych firma wykorzystuje uwodorniony amorficzny krzem. Oferuje moduły o różnych konfiguracjach złącz. Jak deklaruje Hyet Solar, ich panele są dostępne w niestandardowych długościach.

Folia fotowoltaiczna to połączenie włókna szklanego i krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Pozwala ona montować generatory elektryczne na wiatach o lekkich konstrukcjach, ścianach itp. Folia jest lekka, nawet dziesięciokrotnie bardziej niż standardowe panele.

Folie od HyET Solar charakteryzują się gramaturą 600 g/m², promieniem gięcia 7,5 cm i gęstością mocy od 110 do 150 W/kg.

HyET Solar chce być liderem

Dla Europy i Holandii inwestycja w HyET Solar jest krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego, efektywnego rozwoju w dziedzinie energii słonecznej. HyET Solar aspiruje do pozycji lidera na rynku innowacyjnych rozwiązaniach fotowoltaicznych i chce dostarczać tylko produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Hyet Solar planuje zwiększyć swoją moc produkcyjną do 300 MW i w ciągu dwóch najbliższych lat zadebiutować na giełdzie.

Potencjał w tym zakresie jest duży, ponieważ w ubiegłym roku w Holandii – jak wskazał Holenderski Urząd Statystyczny – już 40 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych. Holenderska Agencja Oceny Środowiska prognozuje, że do końca tej dekady aż 85 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w Kraju Tulipanów będzie pochodzić z OZE.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-10-12 21:46

I znowu wyjdzie że jestem maruda…… 150 W / 1 kg folii to w przeliczeniu dla gramatury 600g/m2 niespełna 93 W/m2 …lichota – 2 -2,5 raza mniej jak tradycyjne panele. Zastosowanie tylko specjalistyczne tam gdzie nie da sie instalować normalnych paneli.
Poza tym bardzo mi sie podobają te „ściemniajace” parametry i jednostki. Nie wpadłbym na podawanie mocy folii PV w przeliczeniu na kilogram ( nie wspominając o innych istotnych parametrach) . Normalny zjadacz chleba i tak z tego nic nie zrozumie i pewnie o to chodzi aby naciągnąć i skasować frajera. Jakoś tak się składa że ogniwa ukryte pod warstwą tworzywa maja wyraźnie mniejszą wydajność jak pod szkłem. Tym niemniej pewnikiem warto rozwijać tę technologię bo mogła by zastąpić lakier na samochodach, stanowić pokrycie ścian budynków czy powierzchni instalacji technicznych itp.itd.