nie zabraknie węgla

W nadchodzącym sezonie grzewczym nie zabraknie węgla i gazu

W nowym sezonie grzewczym, który rozpocznie się już 1 października, nie będą nam grozić niedobory węgla, ani gazu ziemnego. Węgiel jest dostępny w nadmiarze, czego dowodem są zapasy przy elektrowniach. W porównaniu z poprzednim rokiem są one dwa razy większe. Sytuacja z gazem jest również stabilna.

Dane udostępnione przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, wskazują, że zapasy węgla kamiennego wynosiły na koniec czerwca 2023 r. 4,68 mln ton, dla porównania, w analogicznym okresie 2022 r. było to 2,16 mln ton. Magazyny gazu w Polsce, na koniec tegorocznych wakacji, są zapełnione w aż 94%.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Stabilność zasobów
  2. Niepewność cen
  3. Tyle zapłacisz za tonę węgla

Stabilność zasobów

Dynamiczny przyrost zapasu węgla jest wynikiem spadku zapotrzebowania na ten surowiec i dużego importu „czarnego złota” - od stycznia do czerwca 2023 r. wyniósł on 11,57 mln ton. Z kolei, osiągnięcie pułapu 94% w przypadku zapełnienia magazynów gazem dowodzi, że unijne wymogi w tym przypadku Polska zrealizowała z zapasem.

Niepewność cen

Mimo pewności co do dostępności węgla i gazu, sytuacja jest mniej przewidywalna w przypadku cen ciepła systemowego na przyszły rok. Rząd do tej pory nie zdecydował, czy przedłuży pakiet osłonowy. Przypomnijmy, że w reakcji na wzrost cen ciepła polski rząd wprowadził mechanizm ograniczający podwyżki dla klientów do 40% w stosunku do wysokości opłat na koniec września 2022 r. i jednocześnie rekompensujący straty ciepłowniom. Cena ciepła z rekompensatą nie może być wyższa niż 150,95 zł/GJ dla źródeł gazowych i olejowych oraz 103,82 zł/GJ dla pozostałych źródeł.

Podobnie nie wiadomo, czy Polacy będą mogli liczyć na dodatek węglowy (ostatnio wyniósł 3 tys. zł). Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, nie powiedziała wprost, że taki dodatek na najbliższy sezon grzewczy będzie, jednak zaznaczyła, że „sytuacja jest monitorowana”.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Tyle zapłacisz za tonę węgla

Jest lepiej niż było, jednak nie tak dobrze jak przed kryzysem węglowym - tak krótko można podsumować sytuację na polskim rynku węgla. Mimo to generalnie w sklepach budowlanych ceny węgla są wyższe w porównaniu do cen Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

W PGG koszt tony węgla, to średnio od 1.100 zł do 1.400 zł. W Tauronie za tonę węgla zapłacimy nawet 300 - 400 zł drożej.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-19 22:13

I znowu będę upierdliwy…… a normy jakościowe dla węgla ….zawieszono……. No ja bym nie był takim optymistą bo z tym węglem mogą być jeszcze cyrki. Kupiłbym od mojej gminy tyle że zlikwidowałem komin przy remoncie dachu i kocioł ekogroszkowy 25kW do likwidacji. Zamiast tego zgromadziłem odpowiedni zapas ON do agregatu mikro-kogeneracyjnego Pc około 9-10kW , Pe= 5,76 kW . Postawiłem na ON bo nie ma kłopotów z zakupem i nie trzeba się tłumaczyć co z nim robię – poza tym ma kapitalną zaletę : nie śmierdzi tak jak OO.