wodór zamiast gazu

Wodór zamiast gazu. Madrycka rewolucja w ogrzewaniu

Wspólnie z ekspertami i dostawcami technologii firma Madrileña Red de Gas (hiszpański dostawca gazu) opracowała innowacyjny system grzewczy oparty na wodorze. Zielony wodór produkowany jest poprzez elektrolizę wody przy użyciu odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna, co czyni go ekologicznym paliwem. System wykorzystuje ten czysty wodór do zasilania kotłów, dostarczając ciepło i gorącą wodę, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

Wodór zamiast gazu w praktyce

Madrileña Red de Gas, w partnerstwie z Vaillant, Centralgas, Carburos Metálicos i Agremia, uruchomiła kocioł na zielone paliwo w jednym ze swoich oddziałów w Alcorcón. Prototyp kota Vaillant, przystosowany do 100% wykorzystania H2 udowadnia, że wodór jest realną alternatywą dla ogrzewania.

W ramach projektu pilotażowego nowy system grzewczy został pomyślnie przetestowany w wielu gospodarstwach domowych na różnych obszarach Madrytu. Wyniki są obiecujące, z uczestnikami zgłaszającymi wysoki poziom satysfakcji z wydajności i efektywności systemu.

Potencjał zielonego wodoru: osiągnięcia i perspektywy

Kocioł o mocy 25 kW, równoważny pod względem formy i rozmiaru z tradycyjnym kotłem gazowym, został zainstalowany zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi gazów palnych. To przełomowe wydarzenie potwierdza, że zastąpienie gazu wodorem w ogrzewaniu jest wykonalne.

David Ortiz, Dyrektor ds. Rozwoju MRG, podkreślił, że "instalacja ta dowodzi, że kotły z wodorem to rzeczywistość, a kiedy wodór będzie przepływał przez nasze sieci, Madrileña Red de Gas będzie gotowa dostosować ogrzewanie do emisji zerowych".

Madrileña Red de Gas kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważone praktyki. W ubiegłym tygodniu podpisała umowę z Uniwersytetem Francisco de Vitoria w celu rozwijania technologii zielonego wodoru. Wodór, jako czysta i nieograniczona alternatywa dla paliw kopalnych, może rewolucjonizować branżę ogrzewania i produkcji ciepłej wody.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 17:29

Nie przypuszczam aby stało sie to w tym wieku albowiem Wodór jest niezwykle wrednym niebezpiecznym gazem a w przeliczeniu ma ponad 3 x MNIEJSZĄ wartość opałową jak gaz ziemny. Nie wspominając żę do celów przetwarzania w ogniwach paliwowych musi być całkowicie czysty chemicznie a taki nie występuje w przyrodzie. Elektroliza to utopia albowiem koszt niezbędnego ciągu technologicznego nie ma żadnego uzasadnienia.