żaluzje fotowoltaiczne

Żaluzje fotowoltaiczne do biura i domu - prąd i ochrona przed słońcem w jednym

Ogniwa fotowoltaiczne to nie tylko panele jakie znamy z dachów i instalacji naziemnych. Coraz więcej dostępnych jest rozwiązań wykorzystujących promienie słoneczne wkomponowanych w inne elementy nieruchomości. Nowe światło na możliwości fotowoltaiki rzuca teraz chiński projekt aktywnych żaluzji fotowoltaicznych. Dzięki integracji ogniw PV z systemem żaluzji, opracowane rozwiązanie nie tylko efektywnie zarządza dostępem światła i ciepła do wnętrz budynków, ale również generuje energię elektryczną, stanowiąc połączenie funkcji ochronnych z produkcją energii ze słońca.

Inteligentne żaluzje z Chin: Multifunkcyjna ochrona i energia

Żaluzje fotowoltaiczne zaprojektowane przez chińskich naukowców to przykład innowacyjnego podejścia do systemów PV zintegrowanych z budynkiem. Są one nie tylko elementem ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również źródłem energii. Dzięki zastosowaniu ogniw PV na lamelach, żaluzje te potrafią produkować energię elektryczną, jednocześnie regulując ilość światła słonecznego docierającego do wnętrza. Projekt opiera się na systemie dynamicznej i pionowej zintegrowanej powłoki budynku (dvPVBE), która jest przystosowana do dużych, szklanych fasad charakterystycznych dla budynków wysokich.

Zaawansowana konstrukcja i sterowanie

Żaluzje składają się z ramy i lameli wykonanych z aluminium, z wbudowanymi ogniwami słonecznymi. Są one sterowane za pomocą silnika, który umożliwia obrót lameli w zakresie od 0 do 90 stopni. Takie rozwiązanie pozwala na dowolne ustawienie żaluzji, zarówno pod względem wysokości, jak i kąta nachylenia lamel. System może być kontrolowany manualnie przez użytkowników budynku lub automatycznie, za pomocą trzech strategii: priorytetu generacji energii (PGP), priorytetu naturalnego światła (NDP) oraz priorytetu oszczędności energii (ESP). Dzięki temu, możliwa jest optymalizacja zarówno komfortu użytkowania, jak i efektywności energetycznej budynku.

Impresjonująca efektywność energetyczna

Innowacyjność chińskiego projektu żaluzji fotowoltaicznych potwierdzają przeprowadzone symulacje. Dla symulacji budynku biurowego w Pekinie, żaluzje pokryły aż 131% rocznego zapotrzebowania na energię jednego z pomieszczeń. Porównując z tradycyjnymi, statycznymi systemami PV, produkcja energii zwiększyła się o co najmniej 226%. Taka wydajność podkreśla potencjał integracji fotowoltaiki z elementami budowlanymi, oferując jednocześnie ochronę przed słońcem i niezależne źródło zasilania.

Polskie innowacje: Żaluzje fotowoltaiczne ML System

Na rodzimym rynku również nie brakuje innowacji w zakresie integracji fotowoltaiki z architekturą budynków. Polska firma ML System, znana z pionierskich rozwiązań w obszarze BIPV (Building Integrated Photovoltaics), przedstawiła własną wersję żaluzji fotowoltaicznych. Żaluzje ML LAMELA, dzięki umieszczeniu ogniw fotowoltaicznych bezpośrednio na szklanych lamelach, umożliwiają nie tylko produkcję energii elektrycznej, ale także ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, przy jednoczesnym zachowaniu walorów estetycznych elewacji.

System ML System wyróżnia się możliwością automatycznej zmiany kąta nachylenia lamel, co jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanej stacji pogodowej z czujnikami światła, GPS, temperatury oraz prędkości wiatru. Automatyzacja ta wpisuje się w trend budownictwa ekologicznego, oferując nie tylko efektywną konwersję promieniowania słonecznego na energię, ale także inteligentne zarządzanie światłem naturalnym, co przekłada się na oszczędności w zużyciu energii oraz podniesienie komfortu użytkowania.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments