Mobilna Instalacja Fotowoltaiczna opracowana przez Politechnikę Bydgoską.

Zdalnie sterowana fotowoltaika dla rolników - Święta przyszły wcześniej

Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej wprowadza nowatorskie rozwiązanie w postaci mobilnego systemu agrofotowoltaicznego (AgroPV). Zaprojektowane z myślą o gospodarstwach rolnych, szczególnie w produkcji roślinnej, AgroPV zostało zaprezentowane 28 listopada 2023 roku. Jest to krok milowy w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w rolnictwie.

Mobilność i automatyzacja: Klucz do Efektywności

System AgroPV, opracowany przez zespół pod kierownictwem prof. Anny Wenda-Piesik, charakteryzuje się mobilnością i pełną automatyzacją. Składa się z m.in. dwóch falowników hybrydowych, magazynów energii i modułów PV z optymalizatorami. Samobieżny i zdalnie sterowany układ posiada napęd 4 x 4, lokalizatory GPS, kamery i mobilną kontrolę toru jazdy.

Zastosowanie AgroPV w Rolnictwie

System AgroPV ma szerokie zastosowanie w rolnictwie. Jego główne zadanie to zacieniania upraw, a oprócz tego produkcja i magazynowanie energii fotowoltaicznej. Instalacja może jednak podlewać i nawozić glebę. Wyposażona w czujniki, AgroPV jest w stanie monitorować stan gleby, co znacząco podnosi efektywność rolniczą. Zespół naukowców z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBŚ przeprowadzi badania nad wykorzystaniem tej technologii w uprawie różnych gatunków roślin.

Koszty i wymiary konstrukcji

Konstrukcja AgroPV, zrealizowana przez firmę Apply Engineering, kosztowała 950 tys. złotych. Ma moc 20 kWp i zajmuje obszar około 70 metrów kwadratowych, stanowiąc kompaktowe, ale potężne rozwiązanie dla nowoczesnych gospodarstw rolnych.

Projekt AgroPV jest częścią szerszych działań Politechniki Bydgoskiej, mających na celu wspieranie rozwoju terenów wiejskich poprzez nowoczesne technologie. Jak podkreśla prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki, gospodarstwa rolne potrzebują innowacyjnych rozwiązań, także w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Mobilna instalacja fotowoltaiczna AgroPV to przełomowe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować polskie rolnictwo. Pojawia się jednak kilka wątpliwości z nią związanych.

Wątpliwości

Jednym z problemów, które mogą pojawić się w jego kontekście, jest waga. Jesienią i wiosną, ciężka, metalowa konstrukcja dość łatwo może ugrzęznąć (na terenach wiejskich to dość duży problem). Oswobodzenie instalacji może wymagać ciężkiego sprzętu i ogromnej dawki ostrożności. Pytania może też budzić kwestia zastosowanych podzespołów - wielu producentów modułów PV rygorystycznie podchodzi do stosowania paneli na konstrukcjach mobilnych (przykładowo montaż standardowych modułów PV na kamperze może unieważniać ich gwarancję). Barierą może okazać się również koszt. Obecnie sięga on około miliona złotych. W miarę profesjonalizacji projektu, będzie ona spadać, jednak trudno wyrokować czy zatrzyma się na poziomie akceptowalnym dla polskich rolników.

 

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments