Zdjęcie artykułu

Zgarnij zwrot VAT za gaz. Wniosek tylko do 30 września 2024 roku

W odpowiedzi na rosnące ceny paliw gazowych, polski rząd przedłużył możliwość skorzystania z refundacji podatku VAT za gaz ziemny wykorzystywany do celów grzewczych w gospodarstwach domowych. Ta forma wsparcia, skierowana do najbardziej wrażliwych odbiorców, jest dostępna do 30 czerwca 2024 roku. Obejmuje odbiorców, którzy mają zawartą umowę na dostawę paliw gazowych, zarejestrowali źródło ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku oraz nie przekraczają określonego progu dochodowego: 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Warunki skorzystania z refundacji

Refundacja VAT za paliwa gazowe dotyczy odbiorców, którzy dokonali wpisu źródła ogrzewania gazowego do CEEB i nie przekraczają ustalonego progu dochodowego:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Jednoosobowe gospodarstwo domowe to indywidualna osoba, która mieszka i prowadzi gospodarstwo samodzielnie. Natomiast w przypadku gospodarstwa wieloosobowego, składa się ono z jednej osoby i innych osób, zarówno spokrewnionych, jak i niespokrewnionych, które żyją razem w realnej wspólnocie, dzieląc życie codzienne i obowiązki domowe.

Pod uwagę brany jest średni miesięczny dochód w gospodarstwie domowym, osiągany w 2022 roku.

Ważne jest również, że zwrot przysługuje wyłącznie na gaz do celów grzewczych. Nie ma możliwości otrzymania refundacji za gaz wykorzystywany do gotowania czy podgrzewania wody.

Wniosek o zwrot VAT za gaz

Wnioski o refundację VAT za gaz ziemny należy składać w urzędzie gminy, a odpowiedzialność za ich rozliczanie spoczywa na samorządach. Sam wniosek powinna składać osoba, która figuruje na umowie sprzedaży paliw gazowych i jest odbiorcą skazanym na fakturze.

Do wniosku należy dołączyć:

  • fakturę potwierdzającą dostarczenie paliwa gazowego do odbiorcy;
  • potwierdzenie wykonania zapłaty za fakturę,
  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodu w rodzinie.

Uwaga! O szczegóły warto dopytać w lokalnym urzędzie gminy.

Procedura aplikacyjna jest dostosowana do potrzeb różnych odbiorców i umożliwia składanie wniosków zarówno tradycyjnie, na piśmie (np. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej), jak i elektronicznie za pośrednictwem ePUAP (wybierając odpowiedni urząd gminy) lub aplikacji mObywatel.

Zwrot VAT-u za gaz dla gospodarstw domowych - terminy

Wnioski o refundację można składać nie później niż do 30 września 2024 roku, lub w terminie 30 dni od otrzymania faktury.

Należy pamiętać, że informacje zawarte we wniosku podlegają rygorom odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

PS. Uwaga: obrazek wyróżniający wpisu pochodzi z DALL-E: testujemy AI i wychodzi ciekawiej niż stock'owe zdjęcia.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments